"Miasteczko Ruchu Drogowego"

213
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Targówek
Bródno
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
250 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Utworzenie ogólnodostępnego miasteczka rowerowego, w którym będzie można darmowo podszkolić się z zasad ruchu drogowego oraz udoskonalić swoją technikę jazdy na rowerze.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Targówek
Obszar objęty pomysłem:
Bródno
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Chodecka - Matki Teresy z Kalkuty
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren przy murach Cmentarza Bródnowskiego

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Utworzenie ogólnodostępnego miasteczka rowerowego, w którym będzie można darmowo podszkolić się z zasad ruchu drogowego oraz udoskonalić swoją technikę jazdy na rowerze.
Opis projektu
Założeniem projektu jest utworzenie miasteczka ruchu drogowego, które będzie ogólnodostępne - każdy będzie mógł z niego skorzystać. Będzie to osobny plac pozwalający na bezpieczną naukę przepisów ruchu drogowego w praktyce. Dzielnicowe miasteczko ma być bezpłatnym punktem dla każdego mieszkańca Warszawy. Obiekt ten powinien być dostosowany do różnych użytkowników, np. osób na wózkach czy dzieci. Ważne jest także by regulamin tego miejsca był w różnych językach, aby mogli z niego korzystać również turyści.
Jeśli chodzi o ochronę środowiska, miasteczko będzie miało charakter rowerowy - nie będzie można jeździć tam na skuterach i urządzeniach temu podobnych. Takie projekty powstały już w Polsce - w Lublinie i Łodzi.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wielu mieszkańców dzielnicy posiada rower, który jest bezpieczny dla środowiska jak i również korzystnie wpływający na nasze zdrowie i samopoczucie. Za pośrednictwem tego środka lokomocji możemy przemieszczać się w różne miejsca, które nas interesują.
I to właśnie ten projekt pomoże wzbogacić wiedzę użytkowników na temat przepisów obowiązujących na drogach. Ponadto jazda po takim miasteczku ma nauczyć bezpiecznego poruszania się rowerem, wykorzystywania wiedzy teoretycznej w rozpoznawaniu i przestrzeganiu znaków drogowych. Poza tym uczy integracji i jazdy z innymi rowerzystami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
ZNAK (szt.) - ok. 100 zł
ŁAWKA (szt.) - ok. 700 zł
LATARNIA (szt.) - ok. 1000 zł
KOSZ NA ŚMIECI Z DASZKIEM (szt.) - ok. 400 zł

CAŁKOWITY KOSZT: 200 000 zł - 250 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
250 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Drobne prace konserwacyjne.
KOSZT: 250 zł - 280 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
280,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt ciekawy, ale nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem było by postawienie, lub wymalowanie znaków drogowych na istniejących alejkach osiedlowych, wprowadzając tam pewnego rodzaju "organizację ruchu", co pozwoliłoby zaoszczędzić kosztów i przybliżyć pociechy pod czujne oko matek, które mogłyby podglądać je nawet z okna.
  A na marginesie, to kosztorys do kitu ;)
  Robert Goliński  12.01.2016 13:47
 • Już 2 takie miasteczka ruchu drogowego w Warszawie są, w tym jedno powstałe z BP. Moje pytanie brzmi czy wie może Pani czy są intensywnie wykorzystywane ? Jeśli nie, a takie mam wrażenie, to nie jestem pewien czy jest potrzeba budowy kolejnego. Z takich miejsc i tak raczej korzystają tylko grupy zorganizowane (szkoły), więc t o nie jest tak jak z np. z parkiem, że musi być w każdej dzielnicy i na każdym osiedlu, bo ludzie będą tłumnie przychodzić.

  Zgadzam się też z przedmówcą, że kosztorys wymaga gruntownego doprecyzowania :)
  Mieszkaniec1054  12.01.2016 22:43
 • Moje dzieci (3 i 6 lat) czekają na Miasteczko Ruchu Drogowego właśnie w naszej dzielnicy. Bardzo cieszyłam się, że ktoś zgłosił taki projekt. Miasteczko Ruchu Drogowego, to doskonały plac zabaw i nauki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla mnie niedoścignionym wzorem jest Bydgoskie Miasteczko Ruchu Drogowego w Myślęcinku, jego koszt realizacji, jak czytam na stronie oficjalnego serwisu Bydgoszczy to: ok. 370 tys. zł. (zachęcam do wejścia na stronę serwisu http://www.bydgoszcz.pl/miasto/aktualnosci/aktualnosci-2014-maj/Miasteczko_ruchu_drogowego_oficjalnie_otwarte_.aspx).
  Mogą z niego korzystać z szkoły, przedszkola ale przede wszystkim dzieci, które uwielbiają - kochają to miejsce. Miasteczko Ruchu w Bydgoszczy wyposażone jest m. in. w sygnalizację świetlną (w naszym projekcie nieuwzględnione - :((( szkoda), rondo, przejścia dla pieszych, znaki drogowe, a nawet w drogę szutrową. Toteż całość, to miniaturowe drogi z przejściami dla pieszych, chodnikami, na których znajdują się ścieżki dla rowerów. Doskonałe połączenie zabawy i nauki, czyli nauki przez zabawę. Pamiętajmy, że tego typu projekt mają na celu (kopiując ze strony serwisu bydgoskiego) podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie wychowania komunikacyjnego, poprzez:
  1) popularyzowanie zasad i przepisów ruchu drogowego,
  2) kształtowanie nawyków prawidłowego zachowania się w ruchu drogowym,
  3) stworzenie warunków dla dzieci i młodzieży do przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową,
  4) popularyzowanie roweru jako środka transportu i rekreacji,
  5) promowanie bezpiecznych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego.
  Cieszę się, że został zgłoszony, ten projekt do budżetu, choć niestety wydaje się dużo, dużo uboższy niż Bydgoski... :( Namawiam, by na niego głosować, choć obawiam się czy spełni moje oczekiwania.
  Moje dzieci już czekają na Miasteczko Ruchu Drogowego i jestem pewna, że będzie ono tłumnie odwiedzane przez całe rodziny.
  Mieszkaniec6470  21.06.2016 23:59
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany