Bezpieczne przejścia - poprawa bezpieczeństwa pieszych na Nowych Włochach

867
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Włochy
Autor pomysłu Kinga Karczewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada wyznaczenie dwóch nowych przejść dla pieszych w miejscach ocenionych przez mieszkańców jako niebezpieczne na ul. Wałowickiej i na ul Globusowej oraz postawienie znaku drogowego "Strefa 30".

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Globusowa, skrzyżowanie z Nike: działki nr: 116/1, 1/7, 1/3, 23/8.
Wałowicka, skrzyżowanie z Nastrojową: działki nr 24/1, 24/10.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Grunty należące do m.st. Warszawy znajdujące się w pasie drogowym.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wyznaczenie dwóch nowych przejść dla pieszych w miejscach ocenionych przez mieszkańców jako niebezpieczne na ul. Wałowickiej i na ul Globusowej oraz postawienie znaku drogowego "Strefa 30".
Opis projektu
Projekt zakłada:
1) Wyznaczenie dwóch nowych przejść dla pieszych w miejscach ocenionych przez mieszkańców jako niebezpieczne (mapka - rys. bezpieczne_przejścia.png):
- na ul. Wałowickiej przy skrzyżowaniu z Nastrojową (wizualizacja rys. nastrojowa_przejście.png).
- na ul. Globusowej przy skrzyżowaniu z Nike (wizualizacja rys. nike_przejście.png).
Przejścia przez jezdnię w tych miejscach jest niebezpieczne z uwagi m.in. na ograniczoną widoczność czy niezachowanie przez kierowców przepisowych 30km/h.
2) Ustawienie znaku drogowego przypominającego o "Strefie 30" przy skrzyżowaniu Wałowickiej z Nastrojową.
Wyznaczenie przejścia przez ulicę Globusowa będzie wymagało dobudowania fragmentów chodnika po obu stronach ulicy. Z kolei przy ul. Wałowickiej wystarczy namalować pasy i postawić odpowiednie oznakowanie pionowe, gdyż w 2021 roku obniżono tam krawężniki i zamontowano żółte kostki z wypustkami dla niewidomych (rys. nastrojowa_obecnie.jpg).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Miejsca te są licznie uczęszczane przez rodziców odprowadzających dzieci do szkół, przedszkoli i żłobków, osoby starsze zmierzające do apteki czy klientów okolicznych sklepów. Przejścia przez ulice opisane w projekcie są niebezpieczne z uwagi na:
- ograniczoną widoczność (zakręt, krzewy - ul. Globusowa, łuk drogowy - Wałowicka)
- niezachowanie przez kierowców przepisowej prędkości (strefa 30),
- brak chodnika (ul. Globusowa).

Na skrzyżowaniu Wałowicka/Nastrojowa kilkukrotnie dochodziło do stłuczek. Wielu kierowców przekracza w tym miejscu dopuszczalną prędkość 30 km/h, o czym świadczą pomiary wykonane w 2021 roku (patrz dołączony raport.pdf). Dodatkowo w 2021 roku obniżono tam krawężniki i zamontowano żółte kostki z wypustkami dla niewidomych, ale nie wyznaczono tam przejścia, co naraża na niebezpieczeństwo szczególnie osoby niewidome.

Z kolei ulicę Globusową przy Nike trzeba pokonywać pod skos (z uwagi na brak chodnika) w miejscu gdzie widoczność jest mocna ograniczona przez żywopłot - nie widać czy zza zakrętu nie nadjeżdża samochód. Rodzice odprowadzający dzieci do pobliskiej szkoły codziennie narażają swoje dzieci na niebezpieczeństwo.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W zakresie wyznaczenia przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Wałowickiej i Nastrojowej oraz umieszczenia znaku B-43 – projekt oceniony negatywnie z uwagi na brak możliwości realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami oraz na brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku. W zakresie wyznaczenia przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Globusowej i Nike – projekt oceniony negatywnie z uwagi na brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany