Hasanka dla psów - psi plac zabaw Ursus Niedźwiadek

516
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ursus
Autor pomysłu Martyna Wieczorek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
303 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zieleń miejska
  • integracja dzielnicowa
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Hasanka dla psów - projekt zakłada budowę ogrodzonego terenu z atrakcjami, przeszkodami dla psów, tak by było to doskonałe miejsce na zabawę, szkolenie i socjalizację naszych czworonożnych przyjaciół ale i przyjazne miejsce dla ich opiekunów. Wybieg pozwoli psom na bezpieczną zabawę. Obiekt będzie ogólnodostępny i bezpłatny - położony na terenie Ursus Niedźwiadek.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ursus
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzięki projektowi zagospodarowany byłby zapomniany obszar terenu zielonego po dawnych ogródkach działkowych przy ul. Orląt Lwowskich (w okolicy stacji Orlen), który nie nadaje się na typowy teren rekreacyjny. Na mapie podałam przykładowe miejsce placu, które będzie jeszcze do konkretnego ustalenia z Miastem.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obecnie teren jest zaniedbany i wręcz niebezpieczny. Pozostałości po ogródkach działkowych rozpadają się i straszą okolicznych mieszkańców i przechodniów. Teren z potencjałem na psi plac zabaw.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Hasanka dla psów - projekt zakłada budowę ogrodzonego terenu z atrakcjami, przeszkodami dla psów, tak by było to doskonałe miejsce na zabawę, szkolenie i socjalizację naszych czworonożnych przyjaciół ale i przyjazne miejsce dla ich opiekunów. Wybieg pozwoli psom na bezpieczną zabawę. Obiekt będzie ogólnodostępny i bezpłatny - położony na terenie Ursus Niedźwiadek.
Opis projektu
Mamy już Hasankę dla dzieci - czas na Hasankę dla czworonożnych przyjaciół. Na naszym osiedlu mało jest miejsc gdzie pies może się wyszaleć, by bez obaw opiekuna i bez smyczy mógł swobodnie pobiegać czy pobawić się. W okolicy corocznie zwiększa się ilość psich obywateli. Rośnie także świadomość ich opiekunów, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swoimi pupilami a także którzy chcą zapewnić swoim psom odpowiednią ilość ruchu w psim towarzystwie, dbając o ich prawidłową socjalizację. Psy spędzają wiele godzin w mieszkaniach, a spacery to ich ulubiona część dnia. Jednak żyjąc w mieście brakuje im relacji socjalnych z innymi psami i możliwości swobodnej zabawy. Stąd ten projekt umożliwiający swobodną, bezpieczną zabawę dla czworonogów. Byłby też wyjściem naprzeciw potrzebom opiekunów czworonogów mieszkających w całej dzielnicy Ursus Niedźwiadek i nie tylko. Plac zapewnia możliwość korzystania wszystkim mieszkańcom 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Projekt obejmuje swoim zakresem:
- ogrodzenie terenu przeznaczonego na powyższy cel z wydzieleniem 2 niezależnych wejść każde z tzw. śluzami oraz bramy wjazdowej dla służb porządkowych
- 3 ławki dla opiekunów psów (w tym jedna zadaszona wiatą)
- 2 kosze na śmieci
- 2 kosze na psie odchody z dystrybutorem biodegradowalnych worków wraz z systematycznym uzupełnianiem
- wydzielone miejsce na "toaletę dla psów"
- tor przeszkód z ekologicznych drewnianych akcesoriów typu: labirynt, ścieżka grzybek, 2 "powalone drzewa", przeszkody z kłód, słupki do slalomu, kładka z kłody, płotki do przeskoków
- tablica z regulaminem korzystania z Psiej Hasanki
- tablica ogłoszeń służąca m.in. do wymiany informacji pomiędzy opiekunami zwierząt
- nasadzenie krzewów wokół ogrodzenia

Założeniem jest wyposażenie placu głównie w materiały ekologiczne, drewniane, po to, aby w przyszłości nie generowały kosztów utrzymania - materiał jest odporny na czynniki zewnętrzne.

Przebywanie na wybiegu dla psów wiązałoby się z pewnymi zasadami, ustalonymi w przyjętym regulaminie, opierającym się głównie na poniższych założeniach:
1) psy bez nałożonej smyczy muszą pozostawać pod bezpośrednim nadzorem właściciela lub opiekuna
2) w przypadku psów ras figurujących w wykazie ras agresywnych przyjętym Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77 poz. 687) oraz będących mieszańcami powyższych ras, nad którymi właściciel sprawuje kontrolę, na wybiegu mogą przebywać tylko i wyłącznie z nałożonym kagańcem
3) osoba, pod której nadzorem pozostaje pies ma obowiązek po nim posprzątać i pozostawić miejsce zabaw w stanie nienaruszonym
4) korzystanie ze wszystkich urządzeń na terenie wybiegu dla psów musi odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i funkcją
5) dzieci mogą przebywać na placu tylko pod ścisłym nadzorem osób dorosłych.

Kosztorys realizacji projektu
Dokumentacja projektowa i montaż 20 000 zł
Ogrodzenie wraz z furtkami, śluzami i bramą techniczną - 53 000 zł
3 ławki w tym jedna z zadaszeniem - 10 000 zł
2 kosze na odpady – 1 800 zł
2 psie stacje – dystrybutor worków na psie odchody wraz z pojemnikiem na odchody + ekologiczne torebki do uzupełniania przez 2 lata od rozpoczęcia projektu – 20 000 zł
Tablica ogłoszeń - 1 000 zł
Koszt oznakowania wraz z regulaminem - 1 000 zł
Urządzenia dla psów - 20 000 zł
Nawierzchnia wybiegu - 20 000 zł
Nasadzenia krzewów i zieleń na wybiegu - 30 000 zł
Utrzymanie techniczne - 2 000 zł
Koszty opróżniania koszy przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia projektu – 4 000 zł
Razem: 182 800 zł

Wybiegane psy to szczęśliwe psy! Zadbajmy wspólnie o dobro naszych czworonożnych przyjaciół!
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Celem utworzenia psiej Hasanki jest stworzenie dla psów miejsca, gdzie mogłyby swobodnie się pobawić bez smyczy w kontrolowanych warunkach, potrenować ze swoim opiekunem, polepszyć kontakty z innymi psami. Jest to miejsce stanowiące uzupełnienie codziennej psiej aktywności. Na wybiegu dla psów obowiązywałyby zasady m.in. opiekun ma obowiązek sprzątania po swoim psie oraz dbania o udostępniony teren a także korzystania z wybiegu zgodnie z ustalonym regulaminem. Zainstalowana na wybiegu psia stacja (dystrybutor ekologicznych woreczków wraz z pojemnikiem na odchody) przyczyni się do edukacji społeczeństwa w zakresie obowiązku sprzątania po psie.
Jednocześnie psi park stanowiłby niewątpliwie atut dla nowopowstającego osiedla przy ul. Zagłoby - jako miejsca przyjaznego psom i ich opiekunom a także wychodzącego naprzeciw ich potrzebom. Psie wybiegi stają się standardem w większości polskich miast. Dzięki temu projektowi w sposób nowoczesny, użyteczny i ciekawy zagospodarowany byłby zapomniany obszar terenu zielonego po dawnych ogródkach działkowych, który nie nadaje się na typowy teren rekreacyjny. Co więcej, psi park mógłby stanowić zaplecze do organizowania imprez tematycznych takich jak warsztaty, pokazy psiej tresury, spotkania z behawiorystami i inne.

Taka infrastruktura pozwoli cieszyć się swoim psem dając mu swobodę i wiele radości. Wyposażenie w elementy drewniane - eko, zgodne z naturą, to aspekt edukacji ekologicznej. Taki materiał wykonania elementów nie będzie w przyszłości generował kosztów utrzymania - jest odporny na czynniki zewnętrzne. Projekt przewiduje integrację dzielnicową społeczeństwa, czyli dosyć sporej grupy opiekunów psów oraz pomoc edukacyjną. Ogrodzony, zadbany wybieg będzie wizytówką dzielnicy i pobliskich osiedli oraz realnym spełnieniem potrzeb mieszkańców.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt wyniesie sumarycznie - 303 500 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
303 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Stworzenie dla psów miejsca, gdzie będą mogły swobodnie się pobawić bez smyczy w kontrolowanych warunkach, potrenować ze swoim opiekunem, polepszyć kontakty z innymi psami. Może to być miejsce stanowiące uzupełnienie codziennej psiej aktywności. Na Niedźwiadku jak do tej pory nie ma placu zabaw dla psów, zatem będzie to bezpieczne i przyjazne miejsce dla czworonogów i ich właścicieli, pozwoli również na integrację mieszkańców Niedźwiadka posiadających psy.

Modyfikacje

19.04.2022 14:15
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ursus
28.04.2022 15:47
Koordynator w Dzielnicy Ursus
25.05.2022 15:17
Koordynator w Dzielnicy Ursus

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany