LEŻAKI w PARKU DRESZERA. Bezpłatna wypożyczalnia parkowych atrakcji - leżaków, świeżej prasy, koców i bouli

2225
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon B
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
28 350 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • kultura
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 916 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
LEŻAKI w PARKU DRESZERA to prosty i niedrogi pomysł na to, by odpoczynek w parku w sercu Mokotowa był przyjemniejszy dla wszystkich spacerowiczów. Zakłada bezpłatne udostępnienie wszystkim zainteresowanym spacerowiczom od wiosny do jesieni leżaków, koców do pikników na trawie, świeżej prasy i zestawów do gry w boule w parkowych alejkach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
30.04.2019 11:59

W ramach projektu od kwietnia do października można było wypożyczyć leżaki, koce oraz zestawy do gry w boule. Obecnie sprzęt przechowuje Urząd Dzielnicy Mokotów i wykorzystuje go na dzielnicowych imprezach plenerowych.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon B
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park położony jest w obrębie ulic: Puławskiej, ul. Krasickiego, ul. Odyńca i ul. Ursynowskiej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Park Dreszera jest niewielkim (powierzchnia: 2,7 ha) bardzo lubianym i licznie odwiedzanym przez mokotowian parkiem w sercu dzielnicy. Główne wejście ma od strony ul. Puławskiej, pozostałe od ul. Krasickiego, Odyńca i Ursynowskiej.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
LEŻAKI w PARKU DRESZERA to prosty i niedrogi pomysł na to, by odpoczynek w parku w sercu Mokotowa był przyjemniejszy dla wszystkich spacerowiczów. Zakłada bezpłatne udostępnienie wszystkim zainteresowanym spacerowiczom od wiosny do jesieni leżaków, koców do pikników na trawie, świeżej prasy i zestawów do gry w boule w parkowych alejkach.
Opis projektu
Projekt LEŻAKI w PARKU DRESZERA, czyli bezpłatna wypożyczalnia parkowych atrakcji trwa od 1 kwietnia do 30 października 2017 r. – przez 7 cieplejszych miesięcy roku.
Polega na zamówieniu, zakupie i darmowym udostępnianiu wszystkim zainteresowanym spacerowiczom leżaków, koców piknikowych, świeżej prasy i zestawów do tradycyjnie parkowej gry w boule.
Leżaki stałyby się zarazem nośnikiem treści promujących kulturę, Warszawę i Mokotów - na siedziskach drukowane by było logo z nazwą parku oraz świetne polskie plakaty o tematyce warszawskiej lub przyrodniczej.
Wypożyczalnia w postaci szafki z półkami (i zeszytem do adnotacji) mieściłaby się w znajdującym się w parku niewielkim pawilonie z zadbanymi publicznymi toaletami oraz pokojem ochrony, a stelaż z leżakami stanie na zewnątrz, z boku pawilonu. Zawiadywałaby nią w ramach dodatkowych obowiązków i wynagrodzenia, pracująca w tym parku ochrona. Każdy chętny mógłby przyjść i wypożyczyć na godzinę czy kilka godzin interesujący tytuł prasowy i leżak, by oddać się relaksowi i lekturze w pięknych okolicznościach przyrody wokół.
O działaniu wypożyczalni będą informowały plakaty umieszczone przy głównych wejściach i na pawilonie.
Ze względu na swoje położenie - w sercu Mokotowa, a zarazem przy jednej z głównych ulic miasta - Puławskiej - oraz piękno starego drzewostanu, duże trawniki, a latem fontannę i koncerty jazzowe, Park Dreszera jest szczególnie licznie odwiedzany przez mieszkańców Mokotowa.
Celem projektu jest uczynienie go miejscem bardziej przyjaznym wszystkim spacerowiczom, w tym licznym seniorom o mniej zasobnych portfelach.
Uzasadnienie realizacji projektu
Park Dreszera oferuje mało atrakcji uprzyjemniających wypoczynek licznie go odwiedzającym mokotowianom. Jedyna działająca tu restauracja to wyższa półka cenowa, poza zakresem większości, szczególnie licznych starszych, spacerowiczów. Stąd potrzeba bezpłatnej wypożyczalni parkowego sprzętu i czasopism - służącej przyjemniejszemu, a zarazem bardziej rozwojowemu odpoczynkowi WSZYSTKICH odwiedzających park, nie tylko tych z zasobniejszym portfelem. Bezpłatna prasówka dla seniorów spędzających godziny na ławkach, piknik na kocu podczas lunchu dla pracowników okolicznych biur, wypoczynek z przyjaciółmi w słońcu na leżakach, gra towarzyska z sąsiadami w boule - wypożyczalnia sprawi, że Park Dreszera stanie się miejscem bardziej przyjaznym, przy jednoczesnym poszanowaniu jego historycznego charakteru.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
20 solidnych leżaków z regulacją wysokości, podnoszonymi podnóżkami i zamówionymi nadrukami na siedziskach – 300 zł leżak, łącznie = 6000 zł
10 koców piknikowych – 20 zł koc, łącznie = 200 zł
2 zestawy do gry w boule – 100 zł zestaw x 2 = 200 zł
Stojak – stelaż na leżaki z zadaszeniem, umieszczony z boku pawilonu ochrony/toalety, pod okiem ochroniarza parku: projekt: 2000 zł + wykonanie 5000 zł = 7000 zł
Zamykana szafka z półkami na koce, boule i czasopisma, do umieszczenia wewnątrz pawilonu ochrony/szaletu = 1000 zł
Prenumerata czasopism przez 7 m-cy: ok. 15 tytułów dla seniorów, dorosłych, dzieci i rodziców: (proponowane: Polityka, Tygodnik Powszechny, Newsweek, Uważam Że, W sieci, Twój Styl, Zwierciadło, Elle, Pani, Elle Decoration, Gaga, Świerszczyk, Zwykłe Życie, Gazeta Świąteczna i Wysokie Obcasy, Plus Minus). – średnio: 6 zł za tytuł tygodniowo x 15 tytułów – 90 zł za tydzień x 5 tygodni = 450 zł miesięcznie x 7 miesięcy: łącznie: 3150 zł
Obsługa wypożyczalni – dodatek do wynagrodzeń pracujących w parku ochroniarzy parku: 700 zł brutto miesięcznie = 700 x 7 miesięcy = 4900 zł
Koszty ew. napraw, prania - 7 miesięcy x 200 zł = 1400 zł
Promocja działania wypożyczalni w Parku Dreszera:
Projekt logo parku do nadruków i na plakaty informacyjne: 2000 zł
Projekt plakatu informującego o działaniu wypożyczalni – do powieszenia w widocznych miejscach w parku przy wejściach głównych oraz na pawilonie ochrony/toalecie i ew, w okolicy – projekt: 2000 zł + druk 500 zł = 2500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
28 350,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty konserwacji, napraw, uzupełnień, wymiany zakupionych do parku sprzętów - 7 miesięcy x 1000 zł = 7000 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
7 000,00 zł

Modyfikacje

13.03.2016 23:22
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Fajny pomysł :)
  Mieszkaniec588  15.01.2016 23:59
 • Bardzo fajny pomysl, popieram i bede glosowac :) Mieszkam po sasiedzku i bede miala jeszcze jeden powod, zeby spedzac w Parku Dreszera wiecej czasu.
  Sylwia Jedyńska  21.01.2016 12:46
 • Pomysł fajny, ale ceny wyposażenia supermarketowe i wiem czy to dobry prognostyk co do ich trwałości. I nie wiem czy koszt projektu plakatu trochę nie wygórowany, chyba, że od razu na biennale do Muzeum Plakatu:)
  Mieszkaniec879  18.02.2016 16:19
  • Dziękuję za sympatyczny głos i rady. Zależało mi, by koce i leżaki nie były drogocenne ;), a po prostu dobrze zaprojektowane - trwałe i estetyczne. Nie chcę, by był to łakomy kąsek dla złodziei i utrapienie dla opiekujących się wypożyczalnią ochroniarzy parku.
   A plakaty? Tylko dobre! Czy to w Wilanowie na Biennale, czy w Parku Dreszera :-). Pozdrawiam serdecznie!
   Katarzyna Sołtan-Młodożeniec  18.02.2016 19:52 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany