Dość potykania się - nowe chodniki i remonty chodników na Grochowie i Saskiej Kępie - część 1

864
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Paweł Rybicki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
1 436 058 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Proponujemy budowę chodników w miejscach, gdzie obecnie istnieją tylko przedepty lub gdzie ruch kołowy nie jest odseparowany od ruchu pieszych oraz remonty istniejących chodników. Projekt jest wspólną inicjatywą mieszkańców, a wybrane miejsca zostały na podstawie ich propozycji. Podzieliliśmy projekt na kilka części, z tego powodu zachęcamy do głosowania na wszystkie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wiele ulic w dzielnicy Praga Południe, szczegóły w treści projektu

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Proponujemy budowę chodników w miejscach, gdzie obecnie istnieją tylko przedepty lub gdzie ruch kołowy nie jest odseparowany od ruchu pieszych oraz remonty istniejących chodników. Projekt jest wspólną inicjatywą mieszkańców, a wybrane miejsca zostały na podstawie ich propozycji. Podzieliliśmy projekt na kilka części, z tego powodu zachęcamy do głosowania na wszystkie.
Opis projektu
Kontynuując kilkuletnią już tradycję południowopraskich projektów "chodnikowych", które cieszą się co roku niezmiennym uznaniem wśród głosujących, chcielibyśmy złożyć wspólny projekt grupy mieszkańców Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia mający na celu zapewnienie środków na remonty chodników na Pradze Południe. W tym roku oprócz remontów chcielibyśmy również zaproponować coś, co często jeszcze bardziej doskwiera mieszkańcom niż brak remontów, a mianowicie budowę brakujących chodników w miejscach, gdzie od lat fragmentów chodnika po prostu brakuje, piesi zmuszeni są iść jezdnia obok mknących samochodów lub przebijać się błotnistą ścieżką. Proponujemy chodniki, na których nie tylko nie będziemy się potykać, ale również nie musieć brodzić w błocie i kałużach.

Lista proponowanych lokalizacji jest prawdopodobnie dłuższa niż ilość dostępnych dla pojedynczego projektu środków. Bierzemy bowiem pod uwagę, że niektóre z propozycji mogą z różnych względów nie ulec akceptacji - bo np. m.st Warszawa samo już planuje taką inwestycję lub jest problem z własnością terenu. Dodatkowo, podzieliliśmy projekt na dwie części. Ta część zawiera chodniki/ulice będące w gestii Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, część druga to chodniki/ulice w zarządzie ZDM.

1. ul Walecznych pomiędzy Saską a Niekłańską, po stronie północnej, wzdłuż płotu szkoły.

Ok 100m chodnika szer. 2m. W tym przypadku koniecznie należy odsunąć chodnik od rosnących drzew na co najmniej 0.5 mm, tak by ich korzenie go nie niszczyły. Jest na to wystarczająco dużo miejsca w terenie. Obecny chodnik, pamiętający z pewnością jeszcze PRL, ma miejscami ponad 3 metry szerokości, wystarczy jeśli po jego rozbiórce nowy chodnik zachowa szerokość 2m, a resztę terenu należy włączyć do pasa zieleni.

2. ul. Żółkiewskiego od ul. Boremlowskiej do ul. Makowskiej.

Na tej ulicy ciągły chodnik istnieje tylko po stronie nieparzystej/zachodniej, niestety jego większość pamięta co najmniej lata 70-te XX wieku. Konieczna jest wymiana. Po stronie parzystej raczej nie ma miejsca na chodnik, więc niechby istniał choćby po jednej stronie ulicy. Ok 200m chodnika 1.5 szerokości (szerszy raczej się nie zmieści)

3. ul. Kwarciana, od Poligonowej do Cyrklowej

A raczej nie do samej Cyrklowej/Bracławskiej tylko do łuku na którym płyty chodnikowe zamieniają się w będącą w stosunkowo w dobrym stanie kostkę bauma. Chodnik na Kwarcianej istnieje tylko po południowej stronie ulicy i jest może nawet nie aż tak zdewastowany jak inne opisane powyżej, ale jest ekstremalnie wąski jak na potrzeby ulicy która prowadzi do dużej szkoły podstawowej i którą chodzi masa dzieci. Obecny chodnik ma 100 - 120 cm. Należy wybudować nowy, co najmniej 150 cm szerokości a najlepiej 2m. Długość odcinka ok. 100m

4. ul Terespolska, przy Urzędzie Dzielnicy.

Chodzi o mały fragment między Grochowską a Kamionkowską. Uważam, że to wstyd, że przy samym urzędzie dzielnicy znajduje się taka ruina jak ten fragment chodnika i przylegające do niego miejsca parkingowe. Chodnik nie dość że nierówny, to jest do tego bardzo wąski, a samochody wjeżdżające zbyt głęboko w głąb chodnika dodatkowo utrudniają przejście. A ruch pieszy z powodu UD, a szczególnie pobliskiego Sądu, jest tu ogromny. Proponuję: wymianę chodnika, tak by miał w każdym miejscu 150 cm szerokości, zastosowanie separatorów parkowania, by samochody nie blokowały chodnika, w miarę dostępnych środków również wymianę nawierzchni miejsc parkingowych na tym odcinku bo obecne składają się z klawiszujących wiekowych płyt chodnikowych i kiedyś ktoś na nich złamie nogę wysiadając z samochodu. Długość odcinka ok 70m.

5. Brakujące odcinki chodników w rejonie ulic Saska - Lotaryńska - Brukselska - Rapperswilska.

Zostaną wykonane zaniedbane, wymagające remontu chodniki w poprzek pasa zieleni pomiędzy dwoma nitkami Lotaryńskiej na wysokości kolejnych przecznic.

Wykonanie chodników będzie do kwoty podanej w projekcie budżetu obywatelskiego.
Szczegółowy zakres i lokalizacje zostaną ustalone na etapie realizacji, w uzasadnionych przypadkach mogą ulec zmianie.

Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wszyscy jesteśmy pieszymi i wszyscy zasługujemy na to by chodzić po równych i bezpiecznych chodnikach, nie ryzykując złamania nogi i bez konieczności skakania przez kałuże oraz będąc bezpiecznie odseparowanymi od narastającego ruchu kołowego.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie dokumentacji projektowej oraz budowa chodników wzdłuż parku Polińskiego - 436 058zł
Wykonanie wymiany chodników - 1 000 000zł
Razem: 1 436 058zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
1 436 058,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa stanu technicznego chodników.

Modyfikacje

25.01.2022 20:37
Autor projektu
25.01.2022 21:52
Autor projektu
26.04.2022 14:15
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
26.04.2022 14:16
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
28.04.2022 09:53
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany