Trzy nowe mini-parki na Grochowie. Skwer Trzech Pokoleń, mini-puszcza Białowieska i skwer przy Sygietyńskiego

1442
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Joanna Rybicka
Współautorzy Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
540 000 zł
Kategoria
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech ogólnodostępnych i sprzyjających wypoczynkowi mieszkańców przestrzeni zielonych na Pradze-Południe. Każde z nich jest obecnie zaniedbane, wymaga zadbania o istniejące rośliny, wykonania nowych nasadzeń, poprawy funkcjonalności i estetyki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt dotyczy trzech lokalizacji.
Mini puszcza Białowieska: Białowieska 14 róg ul Budrysów
Skwer Trzech Pokoleń: teren między budynkami Walewska 3, 5, 5a, Suchodolska 4a i 4b.
Teren pomiędzy SP120 a budynkiem Sygietyńskiego 8
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech ogólnodostępnych i sprzyjających wypoczynkowi mieszkańców przestrzeni zielonych na Pradze-Południe. Każde z nich jest obecnie zaniedbane, wymaga zadbania o istniejące rośliny, wykonania nowych nasadzeń, poprawy funkcjonalności i estetyki.
Opis projektu
Projekt zakłada urządzenie na nowo trzech całodobowo ogólnodostępnych miejsc wypoczynku. Działania dla każdego z miejsc opisano oddzielnie.

Mini puszcza Białowieska.

Podwórko między budynkami Białowieska 14 i Budrysów 18a i 20 wymaga rewitalizacji. Należy usunąć zbędne połacie nawierzchni betonowej, zastępując je niezbędnymi chodnikami, wykonać nasadzenie nowych drzewek i krzewów na trawnikach wokół budynku, ustawienie ławki i stojak na rowery. Chodzi nam o stworzenie przyjaznego miejsca nie tylko dla ludzi ale też dla żyjących tu ptaków takich jak: dzięcioł duży, pełzacz ogrodowy, pełzacz leśny, kowalik, raniuszek, sikorka bogatka, sikorka modraszka, wróbel, mazurek. Szczegółowe rozwiązania proponujemy ustalić w trakcie weryfikacji.

Skwer Trzech Pokoleń
Projekt zakłada urządzenie ogólnodostępnego skweru o nazwie "Skwer Trzech Pokoleń" na terenie zielonym między ulicami Walewską a Suchodolską. Dokładne urządzenie i zaplanowanie skweru należy powierzyć profesjonalnemu architektowi krajobrazu. Skwer powinien spełniać funkcje spacerowo - rekreacyjne. Proponuję podzielić teren wchodzący w skład opracowania na 3 strefy zgodnie z podziałem poprzecznych chodników (położonych równolegle do ulicy Walewskiej) w kolejności od ulicy Walewskiej do ulicy Suchodolskiej na strefę leśną, kolorową strefę kwiatową oraz strefę dziką naśladującą park typu angielskiego (podział zaznaczony na rysunku). Dalsza część opisu znajduje się w załączniku do projektu pt. „Skwer Trzech Pokoleń – opis szczegółowy”.''

Skwer przy Sygietyńskiego

Proponuję zagospodarowanie zdegradowanej przestrzeni pomiędzy gmachem szkoły podstawowej nr 120 przy ulicy Międzyborskiej a budynkiem Sygietyńskiego 8. W ramach projektu proponuję:

- budowę klombu/zieleńca z różnokolorowymi kwiatami na rogu ulic Międzyborskiej i Sygietyńskiego
- dosadzenie drzew, posadzenie krzewów i bylin ozdobnych pomiędzy drzewami między ul. Sygietyńskiego a budynkiem, tak by osłonić budynek choć trochę od hałasu.

We wszystkich 3 przypadkach projekt zagospodarowania terenu powinien wykonać architekt zieleni który zaproponuje konkretne rozwiązania.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W dobie kryzysu klimatycznego każdy kawałek terenu zielonego i każde drzewo jest na wagę złota. Rośliny dają nam cień i wytchnienie od upałów, pomagają w retencji wody. Dlatego wszystkim nam powinno zależeć by terenów zielonych było jak najwięcej, a te które są by były estetyczne, zadbane i umożliwiające mieszkańcom zasłużony wypoczynek.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Mini puszcza Białowieska 360 000 zł
2. Skwer Trzech Pokoleń 130 000 zł
3. Skwer przy Sygietyńskiego 50 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
540 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Powstaną miejsca sprzyjające odpoczynkwi na świeżym powietrzu.

Modyfikacje

25.01.2022 20:19
Autor projektu
25.01.2022 20:24
Autor projektu
12.04.2022 13:09
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany