Zielony mural przy Lesie Bródnowskim

573
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Targówek
Zacisze
Autor pomysłu Mieszkaniec
Współautorzy Mieszkanka, Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • edukacja
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada realizację muralu edukacyjnego oraz nasadzeń pnączy na ogrodzeniu (znaczna część to prefabrykat betonowy) wzdłuż ulicy Kondratowicza na wysokości ulic Safony i Penelopy. Tytułowy zielony mural miałby składać się z trzech głównych części: edukacyjnej, dźwiękowej oraz roślinnej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Targówek
Obszar objęty pomysłem:
Zacisze
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ogrodzenie wzdłuż chodnika przy ulicy Kondratowicza na odcinku pomiędzy ulicami Safony i Penelopy. Odcinek pomiędzy ulicami mierzy niecałe 0.5km, mur ma długość około 300 metrów.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Ogrodzenie przebiega na przeciw Lasu Bródnowskiego, co stanowi ważny kontekst do opracowania treści murala i zastosowanych gatunków pnączy. Zielony mural powinien nawiązywać do leśnego charakteru otoczenia.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada realizację muralu edukacyjnego oraz nasadzeń pnączy na ogrodzeniu (znaczna część to prefabrykat betonowy) wzdłuż ulicy Kondratowicza na wysokości ulic Safony i Penelopy. Tytułowy zielony mural miałby składać się z trzech głównych części: edukacyjnej, dźwiękowej oraz roślinnej.

Opis projektu
Ściana wzdłuż ulicy Kondratowicza w chwili obecnej w znacznej mierze pokryta jest napisami (również o treściach wulgarnych) bądź reklamami. Mur sąsiadujący z Lasem Bródnowskim mógłby stać się, w pewien sposób, atrakcją Targówka. Wyobrażamy sobie, że treści murala mogłyby nawiązywać zarówno do przyrody Lasu Bródnowskiego, do historii Targówka oraz do jego wartości kulturowych (tu np. grodzisko na polanie w lesie). Chcielibyśmy by zamiast brzydkich reklam i napisów mur ten pokrył się muralem o treściach związanych z dzielnicą oraz roślinnością. Dodatkową atrakcję muralu mogłyby stanowić instalacje dźwiękowe związane z fauną Lasu Bródnowskiego, mogłyby być to np. odgłosy ptaków czy ssaków występujących w lesie. Rozważaliśmy możliwość bądź instalacji dźwięków nagranych i odtwarzanych z głośników. Podobny mechanizm został zastosowany w Parku Bródnowskim, gdzie pomiędzy krzewami ukryto nadajnik z melodyjkami pochodzącymi z Polskiego Radia. Dźwięki byłyby też pochodzić z przymocowanych do muru lub obok muru zabawek dźwiękowych imitujących odgłosy zwierząt i ptaków (np. grzechotem, cymbałków czy dzwonków).

Planowany podział pokrycia muru muralem i roślinnością:
- 1/3 długości Zielonego murala - nasadzenia pnączy,
- 2/3 długości Zielonego murala - mural o treściach edukacji przyrodniczej o szacie roślinnej i zwierzętach, jakie występują w Lesie Bródnowskim razem z kilkoma instalacjami dźwiękowymi imitującymi dźwięki zwierząt (w tym ptaków) zamieszkujących Las Bródnowski oraz pokazujący najważniejsze informacje dotyczące Targówka.

Ważnym elementem projektu jest również założenie wymiany i poszerzenia chodnika. Chodnik w chwili obecnej jest bardzo wąski i zniszczony. Aby stworzony mural mógł być dobrze dostępny niezbędne jest poszerzenie chodnika do minimum 2 metrów szerokości oraz wymiana płyt betonowych.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt ma na celu ożywienie długiego odcinka traktu pieszego na Targówku: od skrzyżowania ulicy Kondratowicza z ulicą Safony do skrzyżowania z ulicą Penelopy i zachęcenie mieszkańców spoza Targówka do odwiedzenia Lasu Bródnowskiego i całej dzielnicy

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Mural - 15 tysięcy złotych.
Nasadzenia pnączy - 10 tysięcy złotych.
Instalacje dźwiękowe - 15 tysięcy złotych.
Łącznie 40 tysięcy złotych.

Wymiana chodnika na długości 300 metrów - 60 tysięcy złotych (cena wzięta z poradnika pisania projektów do budżetu partycypacyjnego.

Łącznie koszt muralu i remontu chodnika - 100 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Eksploatacja muru to dbanie o nasadzenia pnączy oraz ewentualne naprawy instalacji dźwiękowych i konserwacja muralu dwa razy do roku: po zimie oraz po sezonie letnim.
Szacowany koszt konserwacji to 5 tysięcy złotych rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany