Eko pływanie po Wiśle kajakami, deskami sup lub łódką elektryczną

762
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Anna Wojciechowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
141 300 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • sport
 • turystyka i rekreacja
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Ekologiczne, zielone pływanie po Wiśle!

Projekt polega na zorganizowaniu bezpłatnej wypożyczalni kajaków, desek SUP oraz łódki elektrycznej na plaży Saska Kępa w lipcu i sierpniu 2023.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plaża Saska Kępa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ekologiczne, zielone pływanie po Wiśle!

Projekt polega na zorganizowaniu bezpłatnej wypożyczalni kajaków, desek SUP oraz łódki elektrycznej na plaży Saska Kępa w lipcu i sierpniu 2023.
Opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu bezpłatnej wypożyczalni kajaków, desek SUP oraz łódki elektrycznej na plaży Saska Kępa. Sprzęt wydawany będzie na plaży Saska Kępa, a zdawany (kajaki i deski SUP) na plaży Rusałka, przy Warszawskim ZOO. Łódka elektryczna będzie zdawana w miejscu rozpoczęcia najmu.
Wypożyczalnia funkcjonować będzie w wakacje od 27 czerwca do 31 sierpnia od wtorku do niedzieli, łącznie 57 dni. Z łódki elektrycznej będzie można korzystać przez 6 h dziennie, natomiast wypożyczenie sprzętu w celu odbycia samodzielnego spływu na kajakach lub deskach SUP będzie możliwe 2 x dziennie (przed południem i późny południem, tak żeby uczestnicy spływy zdążyli oddać wypożyczony sprzęt przed zapadnięciem zmroku). Łódkę elektryczną, na którą nie wymagane będzie posiadanie specjalnych pozwoleń (patentów motorowodnych), będzie można zarezerwować na 1 godzinę z możliwością zabrania na nią do 4 osób jednocześnie. W ramach realizacji spływów do dyspozycji mieszkańców będą: kajak 1 osobowy, kajak 2 osobowy, deska SUP - łącznie 10 sztuk przed południem i 10 sztuk po południu.
Trasa spływów w kajakach i na deskach SUP będzie się odbywała na następującym odcinku rzeki Wisły:
- rozpoczęcie przygody na plaży Saska Kępa,
- podpłynięcie do "Grubej Kaśki",
- wpłynięcie do Portu Czerniakowskiego,
- możliwa przerwa na wyspie przy Plazy Poniatówka,
- zdanie sprzętu na plaży Rusałka przy Warszawskim Zoo,
Projekt jest skierowany do osób pełnoletnich oraz dzieci pod opieką osób dorosłych. Kryterium naboru do odbycia rejsu/spływy będzie kolejność zgłoszeń, dowód wpłacenia kaucji na konto Wykonawcy projektu oraz potwierdzenie swojej tożsamości odpowiednim dokumentem. Informacja o naborze i zasadach rekrutacji będzie umieszczona na stronie Wykonawcy projektu. Nabór uczestników będzie prowadzony z 2 tygodniowym wyprzedzeniem, w formie prezentacji wolnych terminów na wypożyczenie wybranego rodzaju obiektu pływającego oraz zapisów przez formularz online udostępniony na stronie Wykonawcy projektu. Zapisy pozwolą na przygotowanie sprzętu i unikanie kolejek, co ważne jest podczas trwającej cały czas epidemii. Rejsy/spływy nie będą realizowane przypadku ogłoszenie komunikatów RCB, informujących o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk atmosferycznych lub występowania nieodpowiednich warunków nawigacyjnych (zgodnie z komunikatami nawigacyjnymi RZGW) na rzece, podczas występowania złych warunków atmosferycznych, oznaczonych jako zagrożenie 2 stopnia i 3 stopnia, odczytanych w dzień poprzedzający wykonanie rejsu i opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Informacja o możliwości odwołania rejsu/spływu z powodów wyżej wymienionych będzie dostępna na stronie Wykonawcy od momentu możliwości rezerwacji terminów wypożyczenia obiektów pływających. W celu uniknięcia pustych rezerwacji pobierana będzie przez wykonawcę zwrotna kaucja on-line. Osoba, która zarezerwuje sprzęt traci wpłaconą kaucję w następujących przypadkach: odwoła rezerwację na mniej niż 24 godziny przed terminem wypożyczenia zarezerwowanego sprzętu, nie stawi się w wyznaczonym terminie i miejscu w celu wypożyczenia zarezerwowanych obiektów pływających, odda uszkodzony lub niekompletny sprzęt. Warunkiem zwrotu kaucji będzie: odwołanie rezerwacji na więcej niż 24 godziny przed terminem upływu rezerwacji, odwołania rejsów/spływów z powodu ogłoszenie komunikatów RCB lub wystąpienia złych warunków nawigacyjnych, jeżeli Wykonawca nie ustali z osobą rezerwującą sprzęt innego terminu jego realizacji, w przypadku wypożyczenia sprzętów oddanie jego kompletnego i nieuszkodzonego w wyznaczonym miejscu zakończenia rejsu lub spływu. Kwota kaucji nie będzie wyższa niż 50 zł.
Organizacja wypożyczalni będzie polegała na:
- dostarczeniu przez wykonawcę projektu potrzebnego sprzętu na miejsce funkcjonowania wypożyczalni,
- udzielaniu pomocy w doborze kamizelki asekuracyjnej,
- przekazaniu instrukcji dotyczących bezpieczeństwa każdemu z wypożyczających oraz przekazanie mapki z trasą,
- wydawanie sprzętu oraz odbieranie sprzętu z miejsca wypożyczenia po zamknięciu wypożyczalni,
- zbieraniu zapisów oraz kaucji zwrotnej on-line poprzez stronę internetową,
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Promocja aktywnego wypoczynku na Warszawskiej Wiśle. Aktywizacja młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych na najpopularniejszym, najprostszym i najbardziej dostępnym sporcie wodnym w Polsce - czyli kajakach, oraz na rosnącym w popularność pływaniu na deskach SUP.
Ciekawostką, która ma pokazać rozwój technologii i promowanie ekologii będzie łódka elektryczna, która pływa tylko i wyłącznie na prądzie pozyskanym z paneli słonecznych.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wypożyczenie sprzętu (kajaki, desku SUP): 57 dni x 10 sztuk x 2x dziennie x 90 zł = 102.600,00 zł
Wypożyczenie łódki elektrycznej: 57 dni x 6h x 100 zł = 34.200,00 zł
Promocja i oznakowanie projektu, obsługa informatyczna rezerwacji - 4.500,00 zł
Razem: 141.300,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
141 300,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Zwiększenie atrakcyjności oferty rekreacyjnej dla mieszkańców na Warszawskiej Wiśle. Promocja zdrowego i aktywnego wypoczynku w połączeniu z możliwością podziwianie piękna rzeki Wisły. Aktywizacja młodzieży, rodzin z dziećmi, osób starszych na najpopularniejszym, najprostszym i najbardziej dostępnym sporcie wodnym w Polsce - czyli kajakach, oraz na rosnącym w popularność pływaniu na deskach SUP.
Ciekawostką, która ma pokazać rozwój technologii i promowanie ekologii będzie łódka elektryczna, która pływa tylko i wyłącznie na prądzie pozyskanym z paneli słonecznych.

Modyfikacje

11.04.2022 13:55
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
13.04.2022 12:51
Dział Wisła w Zarządzie Zieleni
01.06.2022 11:21
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super :)
  Mieszkaniec30192  04.02.2022 13:21
 • Wiadomo, że rozrywka i aktywność ruchowa jest fajna. Z jednej strony projekt nie jest najbardziej kosztowny, z drugiej mieszkańcy mogą zorganizować sobie ruch i rozrywkę samodzielnie bez dofinansowania od miasta. Są to pieniądze, które zostaną po prostu wydane i znikną. Tymczasem zgłoszone są też projekty dotyczące sprzętu dla straży pożarnej albo szpitalnych oddziałów ratunkowych, które mogą służyć latami w bardziej niezbędnych do życia celach. Można wydać też pieniądze na coś bardziej trwałego związanego z ruchem i rekreacją. Proszę głosujących aby dobrze przemyśleli swoje wybory w głosowaniu.
  Mieszkanka29282  20.03.2022 17:02
  • Szanowna Pani Mieszkanko,
   wrzucanie pod absolutnie każdym projektem, który nie dotyczy zakupu defibrylatorów, komentarza o braku zasadności i mniejszej potrzebie, a także używanie argumentów o głupocie, fanaberii i braku odpowiedzialności jest po prostu nie fair.
   Każdy oczywiście ma prawo do skomentowania propozycji i wyrażenia swojej opinii ale zaspamowanie całego portalu BO tym, lekko zmodyfikowanym komentarzem odwołującym się jeszcze do odpowiedzialności za dobro warszawiaków - ergo sport, rekreacja, edukacja, kultura, mała infrastruktura i wiele innych kategorii nie jest priorytetem, potrzebą a wszystko można sobie zorganizować samemu - mija się z celem projektu pod nazwą BO.
   Oczywiście, zdarzają się duże, kosztowne projekty infrastrukturalne ale projekt zakupu defibrylatorów zakładający budżet w wysokości 9 mln zł to kompletne obchodzenie systemu i jeden z przykładów na wkraczanie samorządu w sferę państwową. Projekt jest dopuszczony do głosowania - fine, ale powinien mówić pozytywnie za siebie a nie „zyskiwać” poparcie takimi komentarzami jak Pani gotowiec.
   Pozdrawiam w duchu obywatelskiego zaangażowania.
   Mieszkaniec31098  16.06.2022 10:53
 • NIE
  Wypożyczalnia tak ale nie bezpłatna, taki kajak rano wypożyczony zostanie oddany wieczorem po całym dniu stania gdzieś przy piasku. To chodzi o naturę człowieka i unikanie KOMUNY - bezpłatne to niczyje i nie dbasz o to
  Mieszkaniec31407  21.06.2022 12:54
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany