Warsztaty Marzycieli

651
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Ewa Abart
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
80 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Czytam-myślę-działam. Trzy filary będące podstawą naszych warsztatów. Pokazujemy dzieciom, że czytanie można pokochać, uczymy je jak otwierać głowy na treści płynące z książek i mobilizujemy je do aktywnego kreowania. Podczas czytania dzieci tworzę projekty, np. prace plastyczne, modele konstrukcyjne, nawiązujące do czytanej treści.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała Warszawa: placówki kulturalne, szkoły, przestrzenie teatralne, świetlice oraz inne miejsca służące kulturze.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Czytam-myślę-działam. Trzy filary będące podstawą naszych warsztatów. Pokazujemy dzieciom, że czytanie można pokochać, uczymy je jak otwierać głowy na treści płynące z książek i mobilizujemy je do aktywnego kreowania. Podczas czytania dzieci tworzę projekty, np. prace plastyczne, modele konstrukcyjne, nawiązujące do czytanej treści.
Opis projektu
Co sprawić, by dzieci chciały odejść od ekranu komputera i zaczęły czuć potrzebę aktywnego działania w grupie? I jak sprawić, by temu działaniu przyświecały wzniosłe idee, przekładające się na wymierne efekty? Jak obudzić w dzieciach pasję, jak otworzyć ich serca i umysły by chciały widzieć i czuć więcej? To wielkie wyzwania, na które mamy kilka prostych pomysłów. Czytam-myślę-działam! To najprostszy a zarazem najskuteczniejszy sposób dotarcia do młodych , chłonnych umysłów, „zaszumionych” natłokiem internetowych informacji.Wracamy do korzeni - pokazujemy dzieciom, że źródłem każdej wiedzy są książki - to z nich czerpiemy wiedzę i inspirację do działania. Wspólnie poznajemy wybrany fragment literacki, analizujemy go , by następnie na jego podstawie uruchomić kreatywność w działaniu twórczym- podczas warsztatów praktycznych. W ten sposób uczestnicy naszych spotkań uruchamiają wszystkie zmysły : najpierw poznają wybrany fragment literacki będący punktem wyjścia danego spotkania , następnie w aktywnej dyskusji rozmawiają o poznanych tezach( włącza się kreatywne myślenie), by wreszcie przejść do działania podczas warsztatów twórczych. Prowadzący panują nad tym, by dzieci nie znudziły się na żadnym etapie spotkania, uzupełniają się i wspierają w każdej kolejnej części warsztatów, których finałem jest stworzenie konkretnego projektu, będącego dowodem na to, że dzieci są twórcze i pomysłowe. Ma to im dać impuls inspiracji do działania na codzień, świadomość , że mamy bezpośredni wpływ na rzeczywistość w każdej chwili. Projektowanie rzeczywistości jest mobilizujące i inspirujące, daje dzieciom poczucie sprawczości i wpływu na otaczający świat. A jeśli źródło pochodzi ze słowa pisanego- wtedy proces twórczej edukacji jest już pełen. Takie są właśnie główne założenia naszych warsztatów marzycieli- pokazać dzieciom, jak wiele potrafią i jak wiele mogą zdziałać wybierając z otaczającej rzeczywistości właściwe narzędzia. Naszym zdaniem najważniejszym narzędziem są książki, jako fundament myślenia i działania twórczego.
Warsztaty marzycieli poruszają wiele istotnych kwestii- od ekologii, poprzez tolerancję, kulturowe współistnienie, po technologiczne tory rozwoju ludzkości. Do każdego modułu merytorycznie dopasowany jest gość specjalny, który swoją wiedzą i doświadczeniem wzbogaca proces twórczego poznania u dzieci. Ważną rolę odgrywają moderatorzy - którzy na każdym etapie nadzorują pracę dzieci. Czas spędzony na warsztatach marzycieli to 0%nudy i 100% kreatywnego zaangażowania :)
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Chcemy rozbudzić w dzieciach chęć czytania książek i sprawić, by były inspiracją do działania.
Wierzymy, że książki rozbudzają kreatywność i chcemy dać dzieciom na to przestrzeń.
Według raportu czytelnictwa, przygotowywanego co roku przez Bibliotekę Narodową, 58 proc. Polaków nie przeczytało w 2020 roku nawet jednej książki. Dane te są zatrważająco niskie. Chcemy odpowiedzieć na ten problem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
80 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Lista poparcia jest niepoprawnie wypełniona

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany