Mniej hałasu i smogu wzdłuż Al. Jerozolimskich na odcinku Ochota-Włochy

668
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Natalia Ogniewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 000 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada montaż instalacji/ urządzeń/rozwiązań przeciwhałasowych i przeciwsmogowych wzdłuż wiaduktów Al. Jerozolimskich na odcinku Ochota-Włochy (od ul. Jutrzenki do ul. Łopuszańskiej).

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wiadukty Al. Jerozolimskich na odcinku Ochota-Włochy od ul. Jutrzenki do ul. Łopuszańskiej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada montaż instalacji/ urządzeń/rozwiązań przeciwhałasowych i przeciwsmogowych wzdłuż wiaduktów Al. Jerozolimskich na odcinku Ochota-Włochy (od ul. Jutrzenki do ul. Łopuszańskiej).
Opis projektu
Wiadukty na Al. Jerozolimskich na odcinku Ochota-Włochy są wysoko wystawione a huk i smog generowane przez przejeżdżające pojazdy i nie mają żadnego oporu zatem niosą się do pobliskich osiedli. Zasadzone pasy zieleni znajdują się zdecydowanie poniżej wiaduktów i nie są w stanie pochłaniać generowanych tam hałasów i spalin.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Instalacje/ urządzenia/rozwiązania przeciwhałasowe mają za zadanie zredukować hałas poprzez odbicie fali dźwiękowej lub jej pochłanianie. Zastosowanie ich chroni zdrowie ludności zamieszkałej w otoczeniu dróg, a dzięki temu ogranicza straty gospodarcze. Hałas komunikacyjny odpowiada za straty w wysokości około 45 mld dolarów rocznie (transport samochodowy generuje 90% procent kosztów społecznych wynikających z ekspozycji na hałas).

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 000 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
1.Koszt budowy 1 km ekranów akustycznych o wysokości 4,5 m wynosi ok. 9 mln zł. Limit środków na jeden projekt ogólnomiejski w budżecie obywatelskim wynosi 6 067 849 zł. Nie ma zatem szans aby tak kosztowny projekt zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. 2. Wskazany odcinek Al. Jerozolimskich nie został zidentyfikowany w „Programie ochrony środowiska przez hałasem”. Dokument ten jest aktem prawa miejscowego zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta st. Warszawy LXXIV/2099/2018 z dn. 27.09.2018 r. regulującym kwestie związane z ochroną akustyczną mieszkańców. Budowa ekranów w lokalizacjach niezgodnych z tym dokumentem nie może być realizowana w ramach budżetu obywatelskiego. 3. Realizacja takiej inwestycji nie jest możliwa w ciągu roku. Ekrany trzeba najpierw zaprojektować – w tym wykonać analizę ich skuteczności w ograniczaniu hałasu tak, aby wybudowana konstrukcja faktycznie przyniosła efekt. Biorąc pod uwagę co najmniej 6 miesięcy na przygotowanie analiz i projektów, a następnie co najmniej 6 miesięcy na produkcję ekranów i ich montaż, realizacja w ciągu roku nie jest możliwa. Jest to wymóg konieczny w budżecie obywatelskim

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Wreszcie ktos o tym pomyslal!!! Podpisuje sie w 100%. Na prymasa i w innych miejscach o tym pomyśleli a te wiadukty halasuja straszliwie caly czas. Gratuluje i trzymam kciuki!
  Mieszkaniec29640  23.01.2022 21:00
 • Budowa ekranów - tak , jeżdżę tędy i współczuję mieszkańcom .
  Tylko lokalizacja nie ta Łopuszańska jest do Jutrzenki prostopadła, krzyżują sie przed Alejami. Zaznaczone jest na mapie prawie do Smigłowca i to jest OK.
  A i ściezki rowerowe by skorzystały.
  Mieszkanka26115  26.01.2022 21:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany