Wilanów Wysoki w zieleni

696
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Karolina Momont-Meksuła
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
255 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada posadzenie w dostępnych miejscach płożących niskich krzewów, wzdłuż ulicy Resorowej i Królowej Marysieńki. Wykonanie nasadzeń pozwoli na zwiększenie obszarów terenów urządzonych i zastąpienie zniszczonych trawników krzewami. Nowe nasadzenia pozwolą stworzyć zgodną kompozycję terenu zielonego przy zwiększeniu bioróżnorodności.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt zlokalizowany jest w obrębie ulic Resorowej i Królowej Marysieńki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt obejmuje część działki nr 12/11, obręb 10-538, cz. działki 81/15;81/5;81/16;81/13;81/4;81/12;81/3;79/5;79/4;79/9;79/8;79/7; obręb 0538 dysponent działki Dzielnica Wilanów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada posadzenie w dostępnych miejscach płożących niskich krzewów, wzdłuż ulicy Resorowej i Królowej Marysieńki. Wykonanie nasadzeń pozwoli na zwiększenie obszarów terenów urządzonych i zastąpienie zniszczonych trawników krzewami. Nowe nasadzenia pozwolą stworzyć zgodną kompozycję terenu zielonego przy zwiększeniu bioróżnorodności.
Opis projektu
1. Na działkach położonych wzdłuż ul. Resorowej planuje się zagospodarowanie terenu poprzez nasadzenie na dostępnej powierzchni nieutwardzonej niskich krzewów okrywowych (np. irga płożąca, pozioma, róże okrywowe, berberysu w odmianie niskiej, tawulca pogiętego lub innych), które pozwolą na utworzenie niskich zwartych połaci zieleni.
2. Wzdłuż chodnika na dostępnej powierzchni przy ul. Królowej Marysieńki a w szczególności w okolicy ławek nasadzenie krzewów takich jak budleje, róż okrywowych, irg poziomych, płożących tak aby w efekcie powstała zwarta kompozycja.
Łączna powierzchnia do obsadzenia przy ul. Królowej Marysieńki i Resorowej to ok. 1 200 m2 .
Przy realizacji projektu przewidziane jest wykonanie następujących prac: przygotowanie terenu pod nasadzenia, zakup i nasadzenie krzewów a następnie korowanie.
Zieleń wzdłuż ruchliwych ulic i często uczęszczanych chodników pozwoli na zmniejszenie hałasu, zmniejszenie wysp ciepła oraz na zwiększenie retencji wód opadowych. To także aspekt estetyczny, ekonomiczny i ekologiczny. Zazielenienie terenów przyulicznych pozwoli obniżyć koszt obsługi terenów oraz zwiększy bioróżnorodność.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu "Wilanów Wysoki w zieleni” pozwoli na zwiększenie powierzchni urządzonych terenów zielonych, a także poprawi wizerunek okolicznych terenów, które obecnie nie spełniają swojej roli - zwiększy walory estetyczne. Przyczyni się również do znacznego polepszenia jakości powietrza oraz zwiększenia retencji wód opadowych. Pozwoli przechodniom na odpoczynek na ławkach w otoczeniu zaaranżowanej zieleni. Projekt przewiduje zagospodarowanie część działek miejskich, które na obecną chwilę są niezagospodarowanymi terenami. Głównym celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznej.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1200m2 x 4 szt.x 50 zł (cena posadzenia krzewu wraz z przygotowaniem i wykorowaniem terenu koszt 240 000 zł + 15 tyś zł. Projekt wykonawczy. Razem 255 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
255 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
obsadzenie istniejących trawników krzewami i bylinami, poprawienie estetyki terenu

Modyfikacje

25.04.2022 13:37
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Zgadzam się z autorem projektu. Potrzebujemy więcej krzewów zwłaszcza przy chodnikach i ławkach, ze względów klimatycznych, estetycznych i dla poprawy bioróżnorodności.
  Mieszkanka30479  20.04.2022 05:11
 • Ten mój pomysł jest kontrowersyjny, ale obserwuję wyjaławianie gleby spowodowane koszeniem trawników i wywożenie skoszonej trawy.
  > Jestem za koszeniem maszynami, które pozostawiają drobniutkie źdźbła trawy i innych 'chwastów', które rozkładają się i naturalnie nawożą glebę.

  > A może nie kosić i niech rośnie co chce dla uciechy owadów, w tym pszczół; można zrobić taki eksperyment na niewielkim obszarze.

  W. Moroz
  Mieszkaniec31993  28.06.2022 09:13
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany