Zielona ulica Słowackiego

1607
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Michał Rapacki
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
100 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Powiększenie terenów zielonych w miejscach wyłączonych z ruchu przy ulicy Słowackiego - rozbetonowanie nieużywanych fragmentów jezdni i chodnika, zgodnie z zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projektem z 2019 roku. Posadzenie 7 nowych drzew przed V kolonią zgodnie z projektem "zazielenienia ulicy Słowackiego" Zarządu Zieleni Warszawskiej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Słowackiego od Filareckiej do Czaki
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Powiększenie terenów zielonych w miejscach wyłączonych z ruchu przy ulicy Słowackiego - rozbetonowanie nieużywanych fragmentów jezdni i chodnika, zgodnie z zatwierdzonym przez konserwatora zabytków projektem z 2019 roku. Posadzenie 7 nowych drzew przed V kolonią zgodnie z projektem "zazielenienia ulicy Słowackiego" Zarządu Zieleni Warszawskiej.
Opis projektu
Po ostatnich zmianach na ulicy Słowackiego powstało kilka miejsc wyłączonych z ruchu, zamalowanych białą farbą. Już trzy lata temu planowane było rozbetonowanie i zazielenienie tych miejsc (plan i przykłady na obrazkach poniżej). Projekt ma zapewnić środki na przeprowadzenie zmian - powiększenie terenów zieleni i dosadzenie drzew. 7 nowych drzew zostanie posadzonych przed budynkiem V kolonii WSM (Słowackiego 5/13) tworząc drugi szpaler - tak jak przed budynkiem VIII kolonii (Słowackiego 15/19).
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Więcej zieleni to więcej tlenu i lepsza retencja wody po opadach. Miejsca przeznaczone do rozbetonowania nie są przez nikogo używane i beton tam zalegający nie jest nikomu potrzebny.
Nowe drzewa poprawią estetyki przestrzeni publicznej, wpłyną na zmniejszenie hałasu i poprawę jakości życia mieszkańców.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
100 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W związku z uzyskanymi negatywnymi opiniami w tym ponowną opinią Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zarządu Dróg Miejskich projekt nie jest możliwy do realizacji. Szczegółowe wyjaśnienia znajdują się w polu "Ponowna ocena projektów w oparciu o kryteria oceny".

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Zgadzam się, że idea jest szczytna, ale niestety obawiam się, że projekt jest nierealny

  Przynajmniej część z tych miejsc, objętych teraz powierzchnią wyłączoną z ruchu, wymagałyby przebudowy także odwodnienia. Chociażby na zdjęciach nr 1 i 3 widać kratki ściekowe, do których spływa woda.

  Przy wysepkach nie ma tego problemu - są one stawiane z odstępem od krawężnika i studzienek. Nadal odpływ jest zachowany.

  Ponadto wysepki z prefabrykatów, które obecnie są już montowane na ulicy Słowackiego, dodatkowo uzupełnione słupkami stanowią solidną formę zabezpieczenia przed nieprzepisowych miejscach - np. przed przejściem dla pieszych, co stwarza już zagrożenie.

  W przypadku trawników słupków się nie stawia - aby zieleń miała szansę się utrzymać, musiałaby by być zabezpieczona wygrodzeniami. Inaczej byłoby to marnowanie środków. Na Słowackiego nie ma bowiem szans aby ktoś nie wjechał "w szkodę" - czy to dostawca czy widzowie pobliskiego Teatru podczas spektaklu.

  A te stosowane obecnie płotki niestety nie są zbyt trwałe. Wątpię, aby Zieleń Warszawska, która potem odziedziczyłaby takie skrawki zieleni, była z tego powodu szczęśliwa. Ani w tym miejscu nie można czegoś sensownego posadzić (z uwagi na instalacje czy ograniczanie widoczności). Nawet głupią trawę, o krzewach nie wspominając ludzie potrafią non stop zgłaszać do przycinania.

  Tym samym mimo, że podpisałem listę poparcia dla tego projektu, to po zapoznaniu się z jego szczegółami raczej nie oddam niestety na niego głosu - o ile oczywiście zostanie zakwalifikowany do głosowania.
  Wojciech Zawiliński  14.02.2022 11:51
  • Odwagi!
   Projekt odbetonowania jest już gotowy od paru lat i został zatwierdzony przez wszystkich świętych, więc jest realny zarówno pod względem finansowym, jak i późniejszego utrzymania. I zwróć uwagę, że większość odbetonowania to nie izolowane wysepki zieleni, tylko powiększenie istniejących trawników. O estetycznej przewadze zielonego trawnika nad plastikową czerwoną wysepką nie warto wspominać.
   Michał Rapacki  17.02.2022 19:14 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany