Tak dla bezpiecznej, zielonej Modlińskiej!

1439
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Białołęka
Autor pomysłu Mateusz Kaczmarczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
949 870 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Dalej walczmy ze smogiem na Białołęce! Posadźmy kolejne 41 drzew wzdłuż ul. Modlińskiej na odcinku skrzyżowanie z ul. Poetów - skrzyżowanie z ul. Światowida. Przebudujmy przystanki autobusowe "Poetów 01", "Henryków 01", które przejdą zielono-modernistyczną rewolucję. Wybudujmy bezpieczne oświetlenie LED wzdłuż jezdni serwisowej ul. Modlińskiej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Białołęka
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Modlińska; przystanki autobusowe - Poetów 01, Henryków 01
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Dalej walczmy ze smogiem na Białołęce! Posadźmy kolejne 41 drzew wzdłuż ul. Modlińskiej na odcinku skrzyżowanie z ul. Poetów - skrzyżowanie z ul. Światowida. Przebudujmy przystanki autobusowe "Poetów 01", "Henryków 01", które przejdą zielono-modernistyczną rewolucję. Wybudujmy bezpieczne oświetlenie LED wzdłuż jezdni serwisowej ul. Modlińskiej.
Opis projektu
Projekt polega na posadzeniu 41 drzew wzdłuż ul. Modlińskiej na odcinku skrzyżowanie z ul. Poetów - skrzyżowanie z ul. Światowida, w ramach programu "Zielone Ulice" oraz akcji "Milion drzew" dla Warszawy. Nowe drzewa będą naszą naturalną tarczą przed zanieczyszczeniami oraz przyczynią się do walki z globalnym ociepleniem. W przypadku braku możliwości nasadzenia drzew na tym odcinku, powinny zostać nasadzone krzewy według przelicznika. Dozwolone jest przeniesienie nasadzeń drzew na dalsze odcinki ul. Modlińskiej, w momencie wyczerpania całości przestrzeni na nasadzenia drzew lub krzewów na w/w odcinku ul. Modlińskiej.

Ponadto, w ramach projektu zostanie przebudowany przystanek autobusowy "Poetów 01". Przystanek zostanie "odasfaltowany" tj. nawierzchnia asfaltowa zostanie zamieniona na nowe, antysmogowe betonowe płyty, a tam gdzie będzie możliwość zostaną nasadzone krzewy lub drzewa w miejsce asfaltu. Peron zostanie dostosowany do standardów dostępności m.st. Warszawy. Tereny zielone wokół zostaną odrestaurowane poprzez nasadzenia krzewów lub innej roślinności odpornej na ciężkie warunki panujące przy jezdni głównej.

Przystanek autobusowy "Henryków 01" zostanie wyremontowany poprzez zamianę nawierzchni asfaltowej na betonową antysmogową. Peron zostanie dostosowany do standardów dostępności m.st. Warszawy. Niewielka zieleń w pobliżu zostanie zaaranżowana poprzez nasadzenia krzewów lub innej roślinności, odpornej na ciężkie warunku atmosferyczne.

W ramach elementu oświetlenia, zostaną postawione słupy z wysięgnikiem i oprawą LED w pasie jezdni serwisowej ul. Modlińskiej na odcinku od ul. Aluzyjnej do Prząśniczek. Na odcinku 47m jezdni serwisowej ul. Modlińskiej przedstawionej na mapie zostanie wymieniona nawierzchnia asfaltowa na równą.

Warto pamiętać, że drzewa to najcenniejszy dar od matki natury, dlatego powinniśmy o nie dbać i regularnie sadzić nowe. Tylko w taki sposób możemy powstrzymać smog oraz stworzyć przyjazną atmosferę dla ludzi i zwierząt. Każde nowe posadzone drzewo to nowy sprzymierzeniec w walce ze smogiem.

Ponadto, pełnią one wiele istotnych funkcji takich jak produkcja tlenu, zatrzymywanie wody, zatrzymywanie pyłów unoszących się w powietrzu, redukcja hałasu, schronienie w czasie deszczu. Dzięki zieleni dużo lepiej mieszka się w mieście.

Zamiast drzew mogą być sadzone krzewy według przelicznika: 1 drzewo = 10 m2 krzewów
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Każde nowe drzewo i krzew pochłania CO2, redukuje hałas, tworzy naturalną barierę przed smogiem oraz zmniejsza latem upał. Dzięki zieleni dużo lepiej mieszka się w mieście. Drzewa i krzewy są najlepszą bronią w walce z globalnym ociepleniem i skutkami zmiany klimatu. Projekt ma na celu przyspieszenie realizacji warszawskiej polityki zazieleniania miasta. Budowa oświetlenia poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu, a remonty przystanków poprawią ich dostępność dla pasażerów.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys część ZTM:

I) Poetów 01 - 125 000 zł
II) Henryków 01 - 125 000 zł
Suma części ZTM: 250 000 zł

Kosztorys ZDM:
I. Budowa 26 szt. słupów z wysięgnikiem i oprawą LED w pasie jezdni serwisowej ul. Modlińskiej na odcinku od ul. Aluzyjnej do Prząśniczek:
Zakładając budowę na całym odcinku:
- projekt budowlano – wykonawczy: 30 000 zł
- realizacja robót budowlanych: 26 słupów z wysięgnikiem i oprawą LED 280 000 zł,
- około 700 metrów kabla miedzianego w rurze ochronnej: 140 000 zł
II) Wymiana nawierzchni asfaltowej na równą na fragmencie jezdni serwisowej ul. Modlińskiej przedstawionej w załączniku: 46m - ok.165 000 zł

Suma części ZDM: 615 000 zł

Kosztorys realizacji części "zielonej":
Posadzenie drzewa (obwód pnia 16-18 cm) wraz z roczną pielęgnacją - 2070 zł/szt

Posadzenie drzew: 41 szt. x 2070 zł (drzewa o obwodzie 16-18cm) = 84 870 zł

Suma części realizowanej przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy: 84 870 zł

SUMA PROJEKTU: 949 870 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
949 870,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz estetyki okolicy

Modyfikacje

28.04.2022 19:20
Zarząd Dróg Miejskich
04.05.2022 07:42
Zarząd Dróg Miejskich
04.05.2022 07:58
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
01.06.2022 09:56
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany