Park Angielski przy Wale Gocławskim – czas na kolejny krok. Więcej drzew, kwiatów, ławek i koszy.

697
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Anna Czerwińska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
714 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Od kilku lat mieszkańcy tworzą „Park Angielski” - nowe miejsce przy Wale Gocławskim. Zielony teren zachował dziki charakter, ale stał się dostępny i atrakcyjny. Czas na kolejne kroki. Planujemy nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów; dodatkowe ławki, ścieżki i kosze na śmieci. Będą też latarnie (na czujnik ruchu) i tyrolka!

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Bora-Komorowskiego/Marokańska i Libijska/Pawlikowskiego/Sosabowskiego/Witoszyńskiego/21 PP Dzieci Warszawy/ Wał Miedzeszyński
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 5 z obrębu 30124 Działka nr 2 z obrębu 30603
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Od kilku lat mieszkańcy tworzą „Park Angielski” - nowe miejsce przy Wale Gocławskim. Zielony teren zachował dziki charakter, ale stał się dostępny i atrakcyjny. Czas na kolejne kroki. Planujemy nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów; dodatkowe ławki, ścieżki i kosze na śmieci. Będą też latarnie (na czujnik ruchu) i tyrolka!
Opis projektu
ZIELEŃ:
Planujemy nowe nasadzenia drzew owocowych (5 szt.), wysokich krzewów (ok. 50 szt.) i kwiatów cebulkowych (ok. 100 szt. lub 3 m2). Proponowane miejsca zaznaczyliśmy na planie. Zależy nam, by dogęścić roślinność i stworzyć barierę izolującą od hałaśliwych ulic.

MAŁA ARCHITEKTURA
W letnie, słoneczne dni wszystkie ławki bywają zajęte, dlatego proponujemy dostawienie kolejnych ławek (5 szt.) i koszy na śmieci (4 szt.). Widzimy wszyscy, że tych ostatnich brakuje. Proponowaną lokalizację zaznaczyliśmy na planie.
Wzdłuż głównej ścieżki proponujemy postawienie 10 niskich latarni (niskie lampy parkowe, o wysokości zbliżonej do tych z Ogrodu Jordanowskiego przy ul. Nobla), o łagodnej barwie światła, zasilanych fotowoltaiką, uruchamianych przez czujniki ruchu. Jest to teren zamieszkiwany przez zwierzęta. Silne światło będzie niepotrzebną ingerencją w ich - ciągle „dziki” - dom. Podkreślamy, że lampy ustawione zostaną wyłącznie wzdłuż jednej ścieżki – chodzi o umożliwienie bezpiecznego przejścia przez park po zmroku, a nie rozświetlenie go na stałe.
Istniejące elementy małej architektury wymagają konserwacji. Konieczna jest wymiana jednego kosza na śmieci oraz odmalowanie części drewnianych ławek i koszy na śmieci lakierobejcą, a części metalowych lakierem, po uprzednim zmyciu napisów.
Przy wjeździe do Parku od strony ul. Bora-Komorowskiego chcielibyśmy zamontować 2 stojaki na rowery.

DODATKOWE ŚCIEŻKI
Proponujemy poprowadzenie zgodnie z powstałymi przedeptami dwóch ścieżek, wykonanych tą samą technologią, co już obecne (czyli mineralne, nie z asfaltu lub kostki):
– od strony Saskiej Kępy wzdłuż Osiedla Marokańska (od chodnika wzdłuż ul. gen. Bora-Komorowskiego)
– dodanie „rozwidlenia” ścieżki dochodzącej do przystanku „Wał Gocławski”.
Łącznie ok 210 m ścieżki o szerokości 1,8 m. Przebieg nowych ścieżek zaznaczyliśmy na planie.
Jednocześnie przy wejściu do parku od strony Wału Miedzeszyńskiego zostaną ustawione dwa składane słupki – uniemożliwi to wjazd pojazdom do tego niepowołanym, zachowana zostanie możliwość wjazdu dla służb (np. w celu wywozu odpadów z koszy).

PLAC ZABAW I TYROLKA
Na naturalnym placu zabaw brakuje jednej ławki. Proponujemy również, by jeden z pagórków zastąpić wydrążonym pniem – tunelem, takim jak na Bulwarach Warszawskich (zdjęcie w załączniku). Proponujemy dostawienie małej drewnianej wagi szalkowej – do przesypywania, ważenia, machania. Przydadzą się też „schodki” po których można się będzie wspinać na zjeżdżalnię, wykonane z ciosanego pala (przykładowe modele na zdjęciach).
Bliżej Wału Miedzeszyńskiego, już poza placem zabaw, proponujemy atrakcję dla nieco starszych – postulowaną na parkowym FB tyrolkę (lokalizacja zaznaczona na planie).

TABLICE ORNITOLOGICZNE I PORZĄDKOWE
Park Angielski jest domem dla wielu interesujących gatunków ptaków. Chcielibyśmy zaprosić ornitologa, by dokonał ich inwentaryzacji. Następnie, na podstawie zdobytej wiedzy, sporządzić tablicę edukacyjną na temat żyjących gatunków, źródeł pożywienia i sposobach dokarmiania ptaków. Zależy nam, aby tablica odnosiła się do konkretnych gatunków ptaków, które występują właśnie na terenie tego parku.

Park Angielski, jak każdy teren zielony, rządzi się swoimi zasadami: śmieci wrzucamy do kosza, jeśli jedziesz rowerem, jedź powoli i ustępuj pierwszeństwa pieszym, sprzątamy po psie, etc... Chcielibyśmy spisać kilka zasad dobrego korzystania ze wspólnej przestrzeni i umieścić je na tablicach od strony Wału Miedzeszyńskiego i ul. Bora Komorowskiego.

SPRZĄTANIE TERENU i ZASYPYWANIE GRUZU
Teren Parku wymaga posprzątania. Postulujemy również wywiezienie zalegającego gruzu, rekultywację terenu po 2 zlikwidowanych ogródkach działkowych: wywiezienie ok.30 płyt chodnikowych, wygrabienie szkła, wyrównanie terenu i posianie trawy, a pod drzewami bluszczu. Duże betonowe płyty, które nie nadają się do usunięcia, chcemy przysypać ziemią i obsadzić bluszczem. Ważne, aby warstwa ziemi na płytach była odpowiednio gruba, aby skutecznie zasłonić płyty.
Proponujemy również, by osłonić wystające włazy do studzienek roślinami (z jednej strony).

Zależy nam, by wykonawca kolejnego etapu zrealizował prace z pełną ochroną obecnej zieleni i bez użycia ciężkiego sprzętu. Chcemy, by teren zachował swój „dziki charakter”, dlatego nie może zbytnio karczować krzewów i usuwać konarów. Wystarczą konieczne przycięcia gałęzi wzdłuż nowych ścieżek i rekultywacja trawnika po wykonanym „korytowaniu”.
Zainteresowanych losami inicjatywy zapraszamy na stronę “Angielski dziki park przy Wale Gocławskim” na Facebooku. (www.facebook.com/ParkAngielski).


Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy polubili Park Angielski, a wokół tego terenu zgromadziła się grupa entuzjastów i miłośników. Fragment zielonego terenu jest nam potrzebny, by odetchnąć zielenią, przyrodą i powietrzem. Dla niektórych, np. seniorów, stał się jedynym miejscem na spokojne i wygodne
spotkania i spacery. Park Angielski jest jednym z dwóch terenów zielonych na terenie Gocławia,
służy mieszkańcom zarówno Gocławia jak i Saskiej Kępy. Zakres prac, które proponujemy w tym projekcie, jest wynikiem naszych konsultacji z użytkownikami Parku.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Dokumentacja projektowa - 22 000zł
Nasadzenia zieleni, gospodarka drzewostanem, inwentaryzacja ornitologa wraz z tablicą - 173 000zł
Doposażenie placu zabaw, tyrolka - 64 000zł
Elementy małej architektury (ławki, kosze, pergole itp.) - 48 000zł
Latarnie solarne 10 szt. - 250 000zł
Chodnik mineralny - 126 000zł
Uporządkowanie ternu, tablice porządkowe, utrzymanie w roku realizacji - 30 000zł
Razem: 714 000zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
714 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Obecnie istniejący teren zostanie wzbogacony o nowe chodniki oraz elementy małej architektury i zieleń.

Modyfikacje

21.04.2022 15:06
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo dobry projekt. Popieram. Jednak w projekcie nie została uwzględniona jedna, bardzo potrzebna ścieżka. Mianowicie wejscie/wyjście do parku od strony ulicy Pawlikowskiego. Pomiędzy blokami. Przy ognisku pracy poza pozaszkolnej (obecnie nieczynne). To droga dojścia mieszkańców osiedla Marokańska do przedszkola, szkoły 185, sklepu Biedronka itp. Już przy zakładaniu parku angielskiego nie została uwzględniona. Nie ma ścieżki i chodzimy wydeptanym odcinkiem po każdym deszczu brnąc w błocie.
  Mieszkanka31168  16.06.2022 22:49
  • Szanowna Pani,
   Temat ścieżki, o której Pani pisze, wielokrotnie był poruszany na FB Parku. Otóż teren, po którym miałaby przebiegać wspomniana ścieżka, nie należy do Miasta, należy do Spółdzielni. Z tego powodu nie może ona zostać sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego. Nawet gdybyśmy taką ścieżkę zgłosili, zostałaby ona usunięta z projektu w procesie weryfikacji. Dlatego warto zwrócić się w sprawie ścieżki do władz Spółdzielni. Tymczasem dziękujemy za miłe słowo i liczymy na głos! Pozdrawiam, MB
 • Szanowni,
  Może te drzewa owocowe posadzić na klepisku po biurze budowy PROFBUD/MALBUD1?
  Biuro zostało zlikwidowane tak jak i zaplecze budowy.
  Teren jest duży i "łysy".
  Jedynie co tam rośnie to chwasty ...
  Sadzenie tam krzewów mija się z celem.
  Jest już kilka krzewów w parku ... zarośniętych trawą i chwastami. Taki sam los spotka kwiaty cebulkowe. Bo przecież ekologiczne koszenie jest tylko raz w roku, no może dwa.
  Na marginesie: w tych chwastach biegają dzieci ...
  Mieszkaniec18689  07.08.2022 14:01
  • Szanowny Sąsiedzie,
   Z pewnością teren, o którym Pan pisze, wymaga zagospodarowania zielenią, zwłaszcza wysoką. Z pewnością będzie można spełnić taką prośbę. Gdy projekt był zgłaszany, teren ten nie był jeszcze wolny i nie mogłyśmy przewidzieć, że tak szybko to się stanie. Drzew i krzewów do nasadzenia przewidziałyśmy sporo, więc część z nich postaramy się, aby właśnie na tym gołym placu się znalazła.
   Anna Czerwińska  09.08.2022 22:18 Autor projektu
  • Witam,
   Dziękuję za odpowiedź.
   Dodam tylko, że dzięki interwencji mieszkańców B-K 39 teren po biurze sprzedaży (+parking) został należycie uprzątnięty bo w pierwszej wersji została przywieziona ziemia z gruzem, betonem i asfaltem.
   To tutaj można byłoby posadzić drzewa gdyż nawieziona jest dobra ziemia na głębokość ok. 0,4-0,5 metra ... w przeciwieństwie do terenu po zapleczu budowy gdzie zasypano gruz i tłuczeń.
   Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na dbałość o Park Angielski. Z założenia ma być dziki, ale czy do końca? Wiele dużych drzew wymaga konserwacji. Są też drzewa całkowicie uschnięte, które mogą obalić się na ludzi.
   Koszenie? Temat rzeka. Ostatnia interwencja dotyczyła placu zabaw. Chwasty, pokrzywy, rzepy ... do pasa ... i w tym bawiące się dzieci.
   Przepełnione kosze, które nie zdają egzaminu ... powinny być normalne betonowe z ocynkowanym wkładem. Chętnie spotkam sie, aby porozmawiać na tematy Parku.
   Mieszkaniec18689  10.08.2022 10:40
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany