"Pszczoły apelują - tu jest nasz dom". Utrzymanie pasieki edukacyjnej, warsztaty, miodobranie sąsiedzkie

1188
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wawer
Autor pomysłu Agnieszka Wójcik
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
53 500 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Utrzymanie pasieki edukacyjnej w dzielnicy, która poszerza wiedzę o ekologii, pszczołach i owadach zapylających wśród młodych i dorosłych mieszkańców Wawra podczas realizowanej wspólnej z mieszkańcami pracy wokół pasieki wraz z warsztatami.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Planetowa 36
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Utrzymanie pasieki edukacyjnej w dzielnicy, która poszerza wiedzę o ekologii, pszczołach i owadach zapylających wśród młodych i dorosłych mieszkańców Wawra podczas realizowanej wspólnej z mieszkańcami pracy wokół pasieki wraz z warsztatami.
Opis projektu
Pasieka wspaniale wpisała się działania ekologiczne na terenie dzielnicy Wawer. Poprzez wspólne spotkania mieszkańców zintegrowała wiele osób oraz zbliżyła do natury, ale również zwiększa świadomość ekologiczną.
Projekt zakłada utrzymanie pasieki 6 uli wraz z rodzinami, zrealizowanie bezpłatnych warsztatów / wykładów, robienie świeczek z wosku, wspólne miodobranie oraz prace opiekuńcze wspólnie z mieszkańcami.
Pasieka jest zgłoszona do rejestru powiatowego lekarza weterynarii.
Zostaną zakupione środki ochrony pszczół-lekarstwa na cały rok za ok 2000 zł. oraz uzupełnienie sprzętów pasiecznych w tym np. ramkami z drutem i węzą , zmiotka z naturalnym włosiem, dłuto pszczelarskie, podkurzacz, odsklepiacz widelcowy, oraz rękawic skórzane, ubrania dla dzieci (2000 zł) odstojniki z sitami, słoiczki do zlewania miodu, formy silikonowe do wyrobu świeczek oraz syrop i ciasto cukrowe do podkarmiania pszczół (5000 zł), a te wszystkie przedmioty są potrzebne do obsługi projektu.
W pobliżu pasieczyska zostaną dosadzone rośliny i krzewy miododajne(2000zł).
Bezpłatne zajęcia edukacyjne w dni powszednie będą ustalane dla grup zorganizowanych , dla przedszkoli, szkół, świetlic i innych instytucji oświaty oraz w soboty dla indywidualnych mieszkańców.
Opiekun powinien mieć tytuł technika pszczelarstwa z ważnym ubezpieczeniem OC. Praca przez cały rok w sezonie i poza sezonem pszczelarskim z prowadzeniem bezpłatnych zajęć może wynieść 40000 zł.

Projekt będzie promowany przez plakaty i ulotki dystrybuowane przez Dzielnicę Wawer, na stronach internetowych i Facebooku tych instytucji. Opracowanie publikacji i ulotek oraz wydrukowanie publikacji dydaktycznych to około 2000 zł.
W trakcie realizacji projektu na zajęciach dowiedzieć będzie można : czym różni się pszczoła od osy, szerszenia lub trzmiela; jak wygląda życie w ulu, w jaki sposób pszczoły komunikują się ze sobą, z czego i w jaki sposób tworzą komórki pszczele, prezentację pszczół , by lepiej omówić ich budowę i sposób poruszania się; co trzeba zrobić aby spróbować miodu, jakie inne produkty pszczele można wykorzystać i własnoręcznie robić świecę z wosku.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pszczoły w mieście stały się w ostatnich latach pewnego rodzaju modą, która jest nierozerwalnie związana z modą na ekologię. Każdego roku populacja pszczół w Polsce i na Świecie maleje, dlatego warto podnieść świadomość mieszkańców, szczególnie w naszej strefie klimatycznej ok 80-90 % gatunków roślin zapylających jest przez owady. Spośród wszystkich owadów zapylających najważniejszą rolę odgrywa pszczoła miodna. W Warszawie możemy naliczyć około 400 miejskich uli, w Berlinie ponad 4000, a w Londynie nawet 5 000. Budowa miejskich pasiek cieszy się ogromnym powodzeniem, sprzyjają temu parki i skwery bogate w różnorodne rośliny miododajne i szczególnie w sytuacji , gdy tereny wiejskie są coraz bardziej skażone środkami chemicznymi i pestycydami stosowanymi w bardzo często i w dużych ilościach. W miastach pszczołom nie grozi zatrucie środkami ochrony roślin, które na terenach wiejskich występują. Miasta stają się dla pszczół coraz bardziej ciekawszą i zdrowszą alternatywą. Hodowla pszczół w miastach sprzyja rozwojowi parków, ogrodów i innych zielonych terenów rekreacyjnych. Przede wszystkim, u większości kwiatów nektar znajduje się zamknięty głęboko w kielichu, a roślina produkuje go na bieżąco. Także na bieżąco zbiera go pszczoła, nektar niema więc praktycznie czasu, by wchłonąć szkodliwe substancje z otoczenia. Pszczoły podczas lotu na pożytkach kierują się też wyjątkowa mądrością i rozsądkiem – unikają kwiatów, które nieprzyjemnie pachną czy są zabrudzone, co mogłoby wskazywać na zanieczyszczenie rośliny. Miód miejski jest całkowicie bezpieczny, a do tego potrafi zaskakiwać swoim bardzo różnorodnym składem i smakiem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup środków ochrony pszczół - 2 000 zł;
Zakup osprzętu i ubrań ochronnych - 2 000 zł (kwota powinna wystarczyć na zapewnienie wyposażenia dla 10 uczestników zajęć);
Zakup słoików, form silikonowych, odstojników i ciasta cukrowego - 5 000 zł;
Dosadzenie roślin - 2 000 zł;
Prowadzenie pasieki, prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz ubezpieczeniem OC pasieki - 40 000 zł (środki powinny zapewnić obsługę pasieki przez czas trwania umowy oraz organizację 12-15 zajęć edukacyjnych);
Działania promocyjne i przygotowanie wzorów plakatów i ulotek wraz z wydrukiem - 2 000 zł;
Oznakowanie projektu logotypem BO - 500 zł;

ŁĄCZNY KOSZT - 53 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
53 500,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu umożliwi podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie pozytywnego wpływu pszczół na środowisko naturalne. Ponadto projekt może pozytywnie wpływać na relacje społeczne i sąsiedzkie uczestników zajęć organizowanych w ramach projektu.

Modyfikacje

28.04.2022 12:41
Koordynator w dzielnicy Wawer
28.04.2022 12:46
Koordynator w dzielnicy Wawer
02.05.2022 12:58
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ratujmy owady zapylające, żeby nie uzależniono nas od nasion genetycznie modyfikowanych przez monopolistów w przyszłości - typu owoce bez pestek.
  Mieszkanka29282  03.06.2022 23:10
 • Stanowczo nie popieram projektu ze względu na jego komercyjny charakter. Za 50 tys. zł można kupić całą pasiekę produkcyjną. Zakup środków ochrony pszczół za 2000 zł? !!!! Chyba ktoś zupełnie się nie zna, albo chce mieć 100 rodzin pszczelich. Roczny koszt leczenia max 100 zł na te planowane 6 rodzin. 2000 zł na rośliny miododajne po pierwsze nie wydaje się, żeby przy ul. Planetowa 36 było dużo miejsca do nasadzeń, a po drugie ewentualne benefity z drzew będą dopiero za kilka lat. PS. Chcecie tam las posadzić? Bo drzewko lipy kosztuje ok 30zł.
  Taniej wyjdzie udostępnić miejsce pszczelarzowi, który za darmo postawi ule.
  40 000 tys. za obsługę 6 uli? Kolejny absurd! Sezon pszczelarski trwa od marca do września - optymistycznie patrząc 6 miesięcy bo w zimie nie ma pracy przy ulach. Wynagrodzenie wychodzi prawie 6 tys. miesięcznie, a przecież nikt nie będzie przy tym pracował 8h dziennie bo zwyczajnie nie będzie co przy tym robić. Poza tym nie uwzględniono kwestii dochodów w postaci miodu.
  Mam nadzieję, że projekt nie przejdzie bo jest to jedna wielka bzdura popierana ekologiczną ideologią. Wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto.

  Brak informacji co się stanie z całą pasieką po zakończeniu projektu. Kto będzie beneficjetem?
  Mieszkaniec32146  29.06.2022 12:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany