Doprowadzenie ul. Jana Pawła II do pięknej alei miejskiej - wizytówki Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

818
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wesoła
Autor pomysłu Arkadiusz Maciejewski
Współautorzy Monika Mucha, Dominika Sorokin
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
201 710 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
1. Poprawne ustawienie ławek, w tym ustawienie nowych wraz z budową placyków utwarodznych pod nimi.
2. Urządzenie zieleni – w tym nasadzenie 10 drzew, stablizacja 8 drzew i obsadzenie powierzchni biologicznie-czynnej 390mk2 krzewów.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wesoła
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Jana Pawła II w Starej Miłosnej
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
1. Poprawne ustawienie ławek, w tym ustawienie nowych wraz z budową placyków utwarodznych pod nimi.
2. Urządzenie zieleni – w tym nasadzenie 10 drzew, stablizacja 8 drzew i obsadzenie powierzchni biologicznie-czynnej 390mk2 krzewów.
Opis projektu
Projekt składa się z 2 elementów odnoszących się do ulicy Jana Pawła II w Wesołej, osiedle Stara Miłosna. Projekt po jego realizacji będzie służył wszystkim mieszkańcom Wesołej oraz zapewni komfort użytkowania infrastruktury miejskiej, po realizacji będzie spełniać aspekty wizualne i estetyczne, które wpływają na jakość odbioru głównej arterii komunikacyjnej Osiedla Stara Miłosna Dzielnicy.
Podstawowe elementy projektu:
1. Poprawne ustawienie ławek Dzielnicy. standard techniczny dla ławek nowo sytuowanych w Dzielnicy.
Projekt zakłada wymianę starych, zużytych ławek na nowe w typie ławka warszawska wraz z budową utwardzonych placów pod nimi. Projekt zakłada też przestawienie lokalizacji 7 ławek.Taka przebudowa poprawi dostępność i widoczność ławek oraz umożliwi odpowiednie użytkowanie.
Ławki dostępne są 24h/7 dni w tygodniu. W ciągu dnia będą mogły służyć mamom z dziećmi oraz osobom starszym, którzy będą mogli usiąść i odpocząć.
2. Uzupełnienie zieleni -
W projekcie przyjmuje się uzupełnienie zieleni na ulicy Jana Pawła II (10 drzew, 390 m2 nasadzeń ozdobnych krzewów oraz stabilizacja 8 drzew już rosnących), co uczyni ją adekwatną do Zielonej Dzielnicy Wesołej.
Realizacja projektu zmieni oblicze Dzielnicy. Celem tego działania jest podniesienie wizerunku z którego znikną obskurne elementy, rażące ludzkie poczucie estetyki i w przyszłości będziemy mogli obserwować zieleń, która znacząco wpłynie na samopoczucie w tkance miejskiej.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Wesoła jest Zieloną Dzielnicą Warszawy, która w ostatnim czasie bardzo prężnie realizuje inwestycje infrastruktury drogowej mając na celu dostosowanie poszczególnych Osiedli Dzielnicy do potrzeb jej mieszkańców.
Mieszkańcy dzielnicy, którzy są wrażliwi zawodowo na aspekty techniczne, wizualne i urbanistyczne w realizacjach już wykonanych w dzielnicy, od prawie pięciu lat podnoszą i pokazują na poziomie urzędowym wady i złe rozwiązania techniczne, których naprawa jest konieczna, aby w całość pierzei ulicy Jana Pawła II miała poprawny odbiór wizualny oraz mogła być użytkowana w sposób bezpieczny.
Projekt opracowany do Budżetu Obywatelskiego zawiera wytyczne do szczegółowych rozwiązań zagospodarowania pasa drogowego dla głównej ulicy Jana Pawła II, której zadaniem jest pełnić funkcję Głównej pierzei miejskiej - wizytówki.
Elementy ulicy takie jak zatoczki parkingowe przy punktach handlowych, zieleń pasa drogowego, mała architektura - ławki oraz słupy oświetleniowe wymagają jak najszybszej interwencji, aby mogły być użytkowane w sposób do tego przeznaczony, ale dodatkowo spełniały odpowiednie standardy techniczne i wizualne, które znacząco wpływają na budżet utrzymania tej infrastruktury oraz na jakość bezpieczeństwo jej użytkowania.
My, mieszkańcy Starej Miłosnej, chcemy wziąć sprawę w swoje ręce i zrealizować projekt naprawy ulicy Jana Pawła II w ramach Budżetu obywatelskiego, wskazując na potrzebę opracowania modelowych rozwiązań technicznych wskazanych w projekcie, które mają bezpiecznie służyć użytkownikom.
Przedstawiony w niniejszym formularzu projekt odnosi się do infrastruktury ulicznej z której korzystamy na co dzień. Jakość tej infrastruktury będzie wpływała bardzo znacząco na nasz odbiór użytkowania ale również odbiór wizualny głównej pierzei jednego z osiedli Dzielnicy - Starej Miłosnej.
1. Ławki ustawione na trawnikach, w błocie, zarośnięte chwastami z licznymi brakami, przypominają nierealną rzeczywistość - wykonanie ich zgodnie z projektem i nasadzeniem z zieleni umożliwi ich użytkowanie.
2. Nie uzupełniona zieleń zgodnie z pierwotnym projektem sprzed dwudziestu paru lat. Drzewka rachityczne, krzywe, sterczące patyki je podpierające należy poprawić i uzupełnić o zieleń zdrową i reprezentacyjną, która za kilka lat podkreśli układ i podział ulicy i chodnika.
Ogólna cecha wszystkich czterech pozycji, która ma zostać zmieniona i poprawiona to: brak estetyki oraz poprawności technicznej wykonania elementów infrastruktury, która ma służyć na lata.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Ustawienie 14 sztuk nowych ławek (zgodnie z kosztorysem ZZW)
Koszt ławki z montażem - 4 000,00 zł x 14 szt. = 56 000 zł
demontaż starej ławki - 300,00 zł. X 14 szt. = 4 200 zł
Razem 60 200 zł.
2. Budowa placyków o nawierzchni utwardzonej pod 18 ławkami (zgodnie z wytycznymi ZZW). Plac o wymiarach 1,5 x 3 m (4,5m2) (orientacyjne wymiarowanie własne ZDM)
18 x 4,5 x 500 zł = 40 500 zł
3. Przestawienie 7 ławek (zgodnie z wytycznymi ZZW)
• ławka ustawiona na działce nr 529, obręb 8-07-15 (działka prywatna),
• ławka ustawiona na granicy dwóch działek nr 659/2, obręb 8-07-15 (działka prywatna) i nr 3/6, obręb 8-07-15 (władający ZDM),
• ławka ustawiona przy parkingu vis a vis nr 108.
• 4 ławki ustawione przy ścieżkach rowerowych,
7 szt. X 300 zł = 2100 zł
4. Obsadzenie krzewami powierzchni 390 m2 (redukcja ZDM powierzchni do możliwości kosztów, wycena nasadzeń – ZZW):
390m2 x 184 zł = 71 760 zł
5. Posadzenie drzew (zgodnie z kosztorysem ZZW)
Drzewa o obw. 18-20 cm, 10 szt.
10 szt. x 2 415,00 zł = 24 150
6. Stabilizacja drzew – 8 sztuk (zgodnie z kosztorysem ZZW)
8 szt. x 250,00 zł = 2 000
7. Oznakowanie projektu: 1000 zł

Razem: 201 710 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
201 710,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa jakości przestrzeni publicznej w ul. Jana Pawła II poprzez ustawienie ławek oraz nasadzenia zieleni.

Modyfikacje

27.01.2022 11:07
Wydział Promocji, Kultury i Sportu dla Dzielnicy Wesoła
28.04.2022 14:22
Wydział Zrównoważonej Mobilności w Zarządzie Dróg Miejskich
01.06.2022 12:21
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany