Zielono i cicho – żywopłoty w Parku Powstańców Warszawy

920
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Anna Szczerbak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
589 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Posadzenie żywopłotu parawanowego z roślin o wysokości od 100 cm do ok. 180 cm by oddzielić teren rekreacyjno-wypoczynkowy w Parku Powstańców Warszawy od ruchliwej ulicy Wolskiej i torów tramwajowych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wolska - Park Powstańców Warszawy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nr obrębu 60711; nr działek 16/1, 18/3
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Posadzenie żywopłotu parawanowego z roślin o wysokości od 100 cm do ok. 180 cm by oddzielić teren rekreacyjno-wypoczynkowy w Parku Powstańców Warszawy od ruchliwej ulicy Wolskiej i torów tramwajowych.
Opis projektu
Projekt zakłada posadzenie ok. 100 m wysokiego żywopłotu wzdłuż ulicy Wolskiej, wzdłuż przebiegu przedeptu, by uprzyjemnić odwiedzającym korzystanie z infrastruktury i uroków parku. Poza tym posadzone będą grupy wysokich krzewów obok placu zabaw oraz przy urządzeniach do kalisteniki i leżakach, aby te miejsca dodatkowo zasłonić od intensywnego ruchu ulicznego ul. Wolskiej oraz osłonić od wiatru, zachowując ich otwarcie na część parkową.Posadzenie żywopłotu zostałoby zrealizowane po zakończeniu budowy linii tramwajowej w ulicy Kasprzaka (do przystanku Redutowa) – planowany termin jesień 2023 r.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
W tej okolicy powstał już pas krzewów i traw mający w założeniu odizolować park od ulicy. Jednak obecnie krzewy są jeszcze zbyt niskie, by spełniać to zadanie i potrzeba jeszcze kilku lat, by stały się rzeczywistą zasłoną przed kurzem ulicznym. Ponadto, obecnie istniejący pas krzewów kończy się przy placu zabaw, czyli nawet w przyszłości nie będzie dawał temu konkretnemu miejscu żadnej osłony.

Gęsty i wyższy żywopłot stanowić będzie natomiast znakomitą ochronę przed kurzem i pyłem wzbijanym przez przejeżdżające samochody i tramwaje, jak również częściową ochronę przed hałasem. Żywopłot wyraźnie podzieli przestrzeń na część dla ruchu ulicznego oraz wyłącznie dla pieszych. Zwiększy to komfort i poczucie bezpieczeństwa pieszych, zwłaszcza gdy chodnik jest tak blisko torów tramwajowych. Użytkownicy terenów rekreacji, gdzie spędza się więcej czasu i szuka odpoczynku i relaksu, również zyskają, gdy miejsca te zostaną zasłonięte od ulicy, a jednocześnie otwarte na przestrzeń parkową.

Wysoki i gęsty już od posadzenia żywopłot będzie skuteczną oraz naturalną barierą chroniącą użytkowników parku od ulicy, a zarazem miejscem przyjaznym ptakom i owadom.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys – rośliny o dużych rozmiarach, wysokość pędów min. 1 m.
- powierzchnia rabat (szacunkowo): podłużna w rejonie przedeptu – 480 m2 + 4 rabaty po 50 m2 = 680 m2
680 m2*690 zł= 469 200 zł
+ 100 mb modułów grabowych (wys. Około 1,8 m)*1200 zł = 120 000 zł (takie jak w głębi Parku, przy alei głównej)
Suma kosztów: 589 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
589 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Wysokie i gęste już od posadzenia krzewy będą naturalną barierą chroniącą użytkowników parku od ulicy, a zarazem miejscem przyjaznym ptakom i owadom

Modyfikacje

28.04.2022 10:39
Zespół Rejonu Ogrodniczego 3 w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany