Warsztaty z lokalnego współdziałania (spółdzielczości): "mieszkańcy odporni na kryzys"

1719
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Katarzyna Stępniak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
35 200 zł
Kategoria
 • edukacja
 • pomoc społeczna
 • aktywność społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt przewiduje cykl warsztatów z lokalnego współdziałania mieszkańców i spółdzielczości, czyli naukę samoorganizowania się i sprawczości w dobie kryzysu kapitalizmu i kryzysu klimatycznego.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Projekt ogólnomiejski.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt ogólnomiejski. Spotkania i warsztaty będą organizowane w kilku dzielnicach np. w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Pradze-Północ czy Pradze-Południe.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt przewiduje cykl warsztatów z lokalnego współdziałania mieszkańców i spółdzielczości, czyli naukę samoorganizowania się i sprawczości w dobie kryzysu kapitalizmu i kryzysu klimatycznego.
Opis projektu
Warsztaty mają przybliżyć ideę spółdzielczości i zachęcić do tworzenia nowych spółdzielni (kooperatyw) zarządzanych demokratycznie przez jej członków. Mieszkańcy dowiedzą się, w jaki sposób mogą zacząć się samoorganizować w swoim sąsiedztwie lub z przyjaciółmi w takich choćby celach jak pozyskanie zdrowej, lokalnej żywności, zorganizowanie sobie miejsc pracy, czy nawet wspólne, samodzielne zaplanowanie i wybudowanie domu wielorodzinnego.
Cykl warsztatów składa się z 10 spotkań.
Pierwsze z nich będzie spotkaniem inspiracyjnym, na którym będzie omawiana szeroko pojęta idea spółdzielczości, a także dobre praktyki. Wydarzenie to będzie streamingowane, a następnie udostępnione, po wykonaniu transkrypcji, w Internecie.
Kolejne spotkania będą poświęcone tematom takim jak:
- kooperatywy mieszkaniowe, czyli nowy typ spółdzielni,
- spółdzielnie spożywców i kooperatywy spożywcze,
- spółdzielnie pracy i przedsiębiorstwa społeczne,
- platform cooperativism, czyli spółdzielczość cyfrowa.
Każdy z tematów będzie omówiony na spotkaniu teoretycznym (1,5h), które będzie miało na celu pokazanie dobrych praktyk i inspiracji, a następie ok. dwa tygodnie po nim na warsztatach (3h). Warsztaty będą dotyczyły zagadnień praktycznych. W przypadku pierwszego tematu dot. kooperatywy mieszkaniowej odbędą się 3 spotkania warsztatowe.

Na warsztaty będą obowiązywać zapisy (decyduje kolejność zgłoszeń). Osoby, które zgłoszą się na warsztaty powinny wziąć udział także w części teoretycznej. W każdym z warsztatów weźmie udział maksymalnie 30 osób. Cykl zakończy spotkanie podsumowujące.
Spotkania są planowane w dni robocze po godzinie 17.00 w miesiącach: marzec, kwiecień, maj, październik i listopad.
W spotkaniach będzie mógł wziąć udział każdy zainteresowany mieszkaniec i zainteresowana mieszkanka Warszawy. Warsztaty będą nieodpłatne dla osób uczestniczących i odbędą się np. w Miejscach Aktywności Lokalnej.
Częścią projektu będzie akcja promująca spotkania i warsztaty, ale również samą ideę demokratycznej samoorganizacji, czyli spółdzielczości w mieście. Cykl będzie promowany np. za pośrednictwem spotów w komunikacji miejskiej, w mediach społecznościowych, na miejskiej stronie Warszawa Sąsiedzka oraz na plakatach.Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Trwający już od jakiegoś czasu i coraz bardziej odczuwalny kryzys kapitalizmu i nadchodzący kryzys klimatyczny nie napawają optymizmem. Wobec rosnących cen energii, wobec kosmicznych cen mieszkań w Warszawie, wobec coraz trudniej dostępnej zdrowej żywności, idea demokratycznego współdziałania mieszkańców, tzn. idea spółdzielczości wydaje się coraz bardziej aktualna. Zresztą spółdzielczość powstała w odpowiedzi na kryzys w XIX w. i w odpowiedzi na różne kryzysy stawała się w historii remedium.
Definicja spółdzielni brzmi następująco: "Spółdzielnia jest autonomicznym zrzeszeniem osób, które zjednoczyły się dobrowolnie celem zaspokojenia aspiracji i potrzeb ekonomicznych, kulturalnych i socjalnych poprzez założenie wspólnego demokratycznie zarządzanego przedsiębiorstwa". W Polsce niestety termin spółdzielnia kojarzy się z państwowymi molochami powstałymi w epoce PRL-u, które to ideę spółdzielczości wypaczały poprzez odgórne zarządzanie. Warsztaty mają również przywrócić temu terminowi pierwotne znaczenie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Spotkanie wprowadzające i spotkanie podsumowujące – osoby prowadzące i goście (z poczęstunkiem) - 3000 za dwa spotkania z poczęstunkiem = 3000
4 spotkania teoretyczne z poczęstunkiem - 4 spotkania po 1,5h z poczęstunkiem, 1500 za każde spotkanie = 6000
6 spotkań warsztatowych z poczęstunkiem - 6 spotkania po 3h z poczęstunkiem, 3000 za każde spotkanie (3 spotkania warsztatowe dot. kooperatyw mieszkaniowych) = 18000
Streaming pierwszego spotkania 3000
Transkrypcja 700
Stworzenie spotu promocyjnego 3000
Zaprojektowanie i druk plakatów 1500

SUMA 35 200

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
35 200,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt edukacyjny umożliwiający mieszkańcom poszerzenie wiedzy na temat spółdzielczości.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W sumie ten kraj jest tekturowy, a władza sprawia oligarchiczne wrażenie, zaś projekt jest tani jak na inne zgłoszenia. Może się nawet przydać nie wiadomo kiedy w obecnych czasach. Warszawa jest dodatkowo zależna od zewnętrznych dostaw żywności.

  Przydałby się dostęp online do szkoleń np. poprzez YouTube, aby te zajęcia uwiecznić i mogły być używane w przyszłych latach.
  Mieszkanka29282  21.03.2022 00:49
 • O jakiej tekturze i władzy mowa ?
  Warszawą rządzi opozycja w opozycji do rządu i stąd bierze się oligarchia i tektura.
  Rząd swoje, a miasta swoje, więc jest dwuwładza.
  Niezgoda rujnuje, zgoda buduje.
  Rozliczajmy urzędy z tego co robią.
  Referenda co pół roku jak w Szwajcarii i będzie poprawa. Ocena naczelnych urzędników, żółta lub czerwona kartka, wprowadzenie komisarzy miejskich, jeśli władza daje ciała i znajdą się ludzie tacy jak Stefan Starzyński i uzdrowią sytuację.
  Blebleblaniem nic nie zdziałamy - urzędnik musi odpowiadać, nawet finansowo, za to co robi i skończy się oligarchia. Świecznik zobowiązuje.
  Witold Stróżewski  22.06.2022 02:35
  • Rozumiem, że rządzących krajem tak samo byśmy wtedy oceniali i rozliczali? :)
   Wszak to jeszcze wyższy "świecznik".
   Mieszkanka24118  30.06.2022 00:40
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany