Profesjonalna wolnostojąca ścianka wspinaczkowa w Parku im. Stanisława Dygata na Sadybie

1145
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mariusz Gaczyński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
495 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Profesjonalna, ogólnodostępna ścianka wspinaczkowa do uprawiania boulderingu (wspinaczka na małej wysokości, bez potrzeby asekuracji liną) na publicznym, dostępnym bez ograniczeń terenie Parku im. Stanisława Dygata. Ścianka do użytku przez osoby w dowolnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. W otoczeniu ścianki dwie ławy, dwie latarnie, kosz na śmieci, tablica informacyjna.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im. Stanisława Dygata, ulica Konstancińska, dokładna lokalizacja na załączonych zdjęciach (pomiędzy starym boiskiem do koszykówki a dużym boiskiem piłkarskim)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nr działki 8/8 , obręb 10516, własność m. st. Warszawa (ewentualnie inna lokalizacja w obrębie parku)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Profesjonalna, ogólnodostępna ścianka wspinaczkowa do uprawiania boulderingu (wspinaczka na małej wysokości, bez potrzeby asekuracji liną) na publicznym, dostępnym bez ograniczeń terenie Parku im. Stanisława Dygata. Ścianka do użytku przez osoby w dowolnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. W otoczeniu ścianki dwie ławy, dwie latarnie, kosz na śmieci, tablica informacyjna.
Opis projektu
Profesjonalna, ogólnodostępna ścianka wspinaczkowa do uprawiania boulderingu (wspinaczka na małej wysokości, bez potrzeby asekuracji liną). Obiekt na publicznym, dostępnym bez ograniczeń terenie Parku im. Stanisława Dygata pomiędzy ulicami Konstancińską i Jana III Sobieskiego, w bezpośredniej bliskości wielotysięcznych osiedli na Sadybie i Stegnach. Ścianka przeznaczona do użytku przez osoby w dowolnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. Co najmniej dwie wytyczone i oznakowane „drogi” pokonania całego obwody ścianki – dla początkujących (młodszych) amatorów wspinaczki i dla doświadczonych pasjonatów boulderingu. Teren wokół ścianki wysypany żwirem amortyzującym upadki. W otoczeniu ścianki dwie ławy, dwie latarnie, kosz na śmieci, tablica z regulaminem i podstawowymi informacjami o wspinaczce sportowej.


Opis obiektu i elementów otoczenia:
- bryła na planie litery „X”, w której każde z czterech ramion ma długość 4-5 metrów a grubość 2,5 metra, a wysokość bryły to od 3 do 3,5 metra. (takie wymiary dają obwód całkowity bryły 40-50 metrów, co daje 120-175 metrów kwadratowych ściany wspinaczkowej do wykorzystania).
- ściany bryły nachylone pod różnymi kątami względem pionu, przy czym:
40% powierzchni ściany obiektu pionowe (16-20 metrów bieżących obwodu bryły),
35% powierzchni ściany obiektu przewieszone o 20-25 stopni (14-17,5 metrów bieżących bryły),
15% powierzchni ściany obiektu przewieszone o 40-45 stopni (6-7,5 metrów bieżących bryły),
10% powierzchni ściany obiektu to powierzchnia połoga, pochylona o minus10 stopni (4-5 metrów bieżących bryły).
- powierzchnia i struktura ścianki możliwie przypominająca strukturę i właściwości naturalnej skały (przyczepność, chropowatość, pionowe rysy, poziome krawędzie, itp.).
- atestowane chwyty wspinaczkowe umieszczone na ścianie pozwalają efektywnie wykorzystać wysokość ściany i umożliwiają jej trawersowanie (obejście dookoła, wokół obwodu). Różnorodność chwytów sprawia że pewne „drogi” powinny być możliwe do przejścia przez początkujących a inne osiągalne jedynie dla wytrawnych wspinaczy.
- na całej długości ścianki co najmniej dwie profesjonalnie rozplanowane i wyraźnie oznaczone „drogi” zaplanowane jako wyzwania dla początkujących i jako test dla zaawansowanych. Czytelne i osiągalne cele to najlepsza motywacja do kontynuowania treningu.
- obiekt wykonany z solidnych i trwałych materiałów (odpornych na warunki atmosferyczne i ewentualne akty wandalizmu).
- teren przylegający do ścianki wysypany odpowiedniej gęstości żwirem, który zamortyzuje upadki przy odpadnięciu od ściany. Przy zakładanych wymiarach obiektu powierzchnia, na której potrzebna jest warstwa amortyzacyjna to maksymalnie 120m kwadratowych.
- obok ścianki, dwie proste i solidne ławy (bez oparcia) o długościach 2.5-3.5 metra (aby zmienić buty, odłożyć odzież wierzchnią, czy po prostu odpocząć w przerwie od wspinania).
- po przeciwległych stronach obiektu dwie latarnie oświetlające powierzchnię ścianki i najbliższe otoczenie. Opcjonalnie latarnie mogłyby być zasilane energią słoneczną tak aby mogły świecić po zachodzie słońca ale niekoniecznie całą noc.
- tablica informacyjna (regulamin, podstawowe informacje i porady dotyczące wspinaczki – „ABC wspinania”, ewentualnie informacja o finansowania projektu)
- kosz na śmieci (opcjonalnie z oddzielnym pojemnikiem na materiały do recyklingu – papier, plastik, metal – czyli papierki, butelki, puszki)
- dwie ścieżki (metrowej szerokości, wysypane kruszywem) biegnące do najbliższych chodników biegnących przez park, którymi można by dojść do ścianki nie idąc po trawie.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Ideą projektu jest zapewnienie miejsca do uprawiania sportu i promowania go w przestrzeni publicznej. Obiekt poszerza i wzbogaca ofertę aktywnej rekreacji w parku im. Stanisława Dygata, który jest największym terenem zielonym w tej części Mokotowa (Stegny i Sadyba).
Ścianka wspinaczkowa to ciekawy i zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu dla najmłodszych, miejsce sprawdzenia swoich umiejętności dla młodzieży szkolnej i miejsce treningu dla zaawansowanych amatorów wspinaczki. Być może dla niektórych będzie to początek drogi sportowej albo zalążek pasji związanych ze wspinaniem i górami.
Wspinaczka sportowa to obecnie prężnie rozwijająca się dyscyplina sportu (od Igrzysk Olimpijskich w Tokio dyscyplina olimpijska !). Tysiące osób w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami korzysta z ofert komercyjnych ścianek wspinaczkowych w wielu polskich miastach, a setki wspinają się na naturalnych skałach w wielu zakątkach Polski (najbliżej Warszawy dopiero pod Częstochową). Rośnie zapotrzebowanie na możliwość uprawiania tego sportu także w przestrzeni miejskiej (przykładem podobnego zjawiska mogą być zestawy drążków do ćwiczeń powstające w wielu miejscach miasta – na początku stały puste i niedocenione - teraz po kilku latach street workout i kalistenika kwitną na wielu warszawskich osiedlach).
Publiczna ogólnodostępna boulderowa ścianka wspinaczkowa spełnia dwie podstawowe role : po pierwsze jest miejscem gdzie doświadczeni wspinacze mogą w wygodnych (blisko miejsca zamieszkania, o dowolnej porze dnia, bez żadnych kosztów, w towarzystwie znajomych z sąsiedztwa) warunkach poćwiczyć swoje umiejętności, a po drugie takie miejsca działają jak magnes na tych którzy zainspirowani chcieliby spróbować takiej aktywności. Brak wystarczającej motywacji, chęci czasami także środków może być przeszkodą w korzystaniu z oferty ścianek komercyjnych. Widok wspinających się osób jest najlepszą motywacją i zachętą szczególnie dla najmłodszych dla których wspinaczka to wrodzony odruch (któż z nas w swoim czasie nie wspinał się na drzewa ) i przychodzi im naturalnie i bardzo łatwo. Nie bagatelne znaczenia może mieć również fakt, że wspinanie jest zalecane przez fachowców jako sposób korygowania i leczenia wad postawy, tak powszechnych w ostatnich czasach wśród dzieci i nie tylko.
W Warszawie wciąż brakuje publicznych miejsc gdzie można uprawiać lub chociażby spróbować wspinaczki. W kolejnych dzielnicach nieśmiało powstają kolejne mniej lub bardziej udane realizacje ścianek wspinaczkowych. Wybudowana ze środków Budżetu Partycypacyjnego w 2017 roku ścianka przy Moście Świętokrzyskim zyskała sobie status miejsca kultowego, licznie odwiedzanego przez pasjonatów wspinania. Doskonałe bouldery wzniesiono również w Parku nad Stawami Cietrzewia w 2020 roku w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Teraz czekamy na zakończenie boulderowej inwestycji na Sielcach której zakończenie planowane jest wiosną 2022.
W promieniu 2km od planowanej lokalizacji obiektu znajdują się liczne szkoły (szkoły podstawowe 103., 212., 115.,307., szkoła brytyjska i francuska oraz CX liceum ogólnokształcące). Ścianka mogłaby być miejscem gdzie odbywają się plenerowe lekcje WF-u (przy pomocy wykwalifikowanych instruktorów szkoły mogłyby zorganizować profesjonalne wprowadzenie do uprawiania wspinaczki sportowej, promować wspinaczkę wśród młodzieży a nawet organizować zawody boulderowe na ściance).
Oprócz szerokiej dostępności i niewątpliwej przydatności tego obiektu do rekreacji kluczową cechą ścianki powinien być jej profesjonalny charakter – to przyciągnie na ściankę doświadczonych wspinaczy którzy będą dla innych przykładem i inspiracją. Wytyczenie w odpowiedni sposób „dróg” na ścianie da impuls i motywację do sprawdzenia swoich umiejętności, być może rywalizacji z innymi a na pewno chęci rozwijania własnych umiejętności. Niestety aspekt wyznaczania czytelnego i osiągalnego (przy odpowiednim poziomie umiejętności) wyzwania do tej pory nie jest obecny na tych kilku dotychczasowych warszawskich ściankach (poza ścianką przy Moście Świętokrzyskim, gdzie społeczność wyznacza warianty wejść i publikuje je w internecie, niestety nie ma to widocznej formy na samej ścianie). Dlatego szczególny nacisk powinien być położony na profesjonalne rozplanowanie umiejscowienia chwytów na ściance i oznaczenie części lub większości z nich w sposób nie budzący wątpliwości (poprzez oznaczenie poziomu trudności lub nadając odpowiednie nazwy – zaczynając od „dla maluchów” a kończąc na „dla orłów”).
Ścianka i aktywność na niej nie powodują żadnych zakłóceń porządku publicznego i spokoju mieszkańców. Estetycznie wykonana ścianka i jej bezpośrednie otoczenie powinno być ozdobą i wizytówką okolicy.


Kosztorys:
Szacunkowy koszt inwestycji (w oparciu o kosztorysy podobnych obiektów zrealizowanych w ramach Budżetu Partycypacyjnego i przykładowe koszty podane w zakładce strony budżetu obywatelskiego „ile kosztuje miasto”, podwyższonych o orientacyjny czynnik inflacyjny):
Projekt, nadzór, certyfikacja – 100 000 PLN
Ścianka wspinaczkowa z chwytami wspinaczkowymi – 320 000 PLN
Nawierzchnia żwirowa wokół obiektu (maksymalnie 120m kwadratowych) – 18 000 PLN
Dwie ławy (długość 2.5-3.5 metra), bez oparcia (optymalnie z bali drewnianych pozyskanych ze ściętych drzew) – 6 000 PLN
Dwie latarnie LED, zasilane energią słoneczną – 30 000 PLN
Tablica informacyjna – 5 000 PLN
Kosz na śmieci (optymalnie z częścią na materiały do recyklingu) - 6 000 PLN
Alejki wysypane kruszywem dochodzące do obiektu – 10 000 PLN
Łączny koszt realizacji projektu: 495 000 PLN

Koszty w kolejnych latach:
Producenci ścianek przez dwa lata powinni wykonywać naprawy i konserwację w ramach gwarancji. Ścianka będzie wymagała przeglądów, ewentualnych drobnych napraw i opcjonalnie czyszczenia metodą ciśnieniową. Ławy i latarnie będą wymagały doglądania. Szacunkowy koszt utrzymania obiektu w dobrym stanie przez kolejne lata - 5 000 PLN rocznie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
495 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Zarząd Zieleni opiniuje negatywnie realizację projektu w nowej lokalizacji (dz. 16 obręb 10516). Wysoce prawdopodobny sprzeciw silnej Społeczności Mieszkańców oraz wydłużony czas uzyskania zgód na przeprowadzenie inwestycji na terenie będącym w zarządzie ZGN, niosą ryzyko niezrealizowania projektu w roku budżetowym.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany