Modernizacja oświetlenia boiska Racławicka 152 154. Doświetlenie ciągów pieszych

1126
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Danuta Walicka-Jesiotr
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
  • komunikacja publiczna i drogi
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • bezpieczeństwo mieszkańców
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt, zgodnie z infografiką, zakłada modernizację istniejącego oświetlenia boiska (dwie lampy solarne) pomiędzy budynkami Racławicka 152 i Racławicka 154 oraz instalację dwóch nowych latarni (na grafice lokalizacje zaznaczone żółtymi numerowanymi punktami) wraz z ich podłączeniem do instalacji zasilającej.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Boisko pomiędzy budynkami Racławicka 152 i Racławicka 154
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zgodnie z infografiką
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt, zgodnie z infografiką, zakłada modernizację istniejącego oświetlenia boiska (dwie lampy solarne) pomiędzy budynkami Racławicka 152 i Racławicka 154 oraz instalację dwóch nowych latarni (na grafice lokalizacje zaznaczone żółtymi numerowanymi punktami) wraz z ich podłączeniem do instalacji zasilającej.
Opis projektu
Projekt, zgodnie z infografiką, zakłada modernizację istniejącego oświetlenia boiska (dwie lampy solarne) pomiędzy budynkami Racławicka 152 i Racławicka 154 oraz instalację dwóch nowych latarni (na grafice lokalizacje zaznaczone żółtymi numerowanymi punktami 3 i 4) wraz z ich podłączeniem do instalacji zasilającej. Modernizacja polegać będzie na zmianie systemu zasilania istniejących latarni solarnych (1 i 2) z akumulatorowego (akumulatory umieszczone pod chodnikiem, ładowane za pomocą paneli słonecznych i wiatraków zainstalowanych na każdej latarni) na zasilanie bezpośrednio z sieci miejskiej (podłączenie do istniejących latarni). Zmiana zasilania powinna zachować obecny tryb działania obu latarni (możliwość za pomocą pilota (w inny sposób) regulacji natężenia światła w zadanym czasie, np. przez godzinę po załączeniu latarni moc świecenia 100%, po godzinie moc ograniczana jest do 50% mocy nominalnej). Taki tryb działania latarni zapewnia bezpieczeństwo Mieszkańców poprzez oświetlenie boiska i najbliższego terenu z jednoczesnym ograniczeniem możliwości korzystania z boiska w godzinach „ciszy nocnej”.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Latarnie solarne zainstalowane zostały w roku 2015, w ramach projektu „Modernizacja wnętrza osiedlowego położonego pomiędzy budynkami przy ul. Racławickiej 152-154.” Z inicjatywy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Racławicka 152 i Mieszkańców wykonano (UD Ochoty- ZGN Ochota) kompleksową modernizację podwórka i okolicznych terenów. W ramach projektu architektonicznego zmieniono (postawiono Mieszkańców przed faktem dokonanym) założenia modernizacji i zamiast latarni podłączonych do sieci miejskiej (tak jak proponowali Mieszkańcy) wprowadzono, zgodnie z obowiązująca modą, dwie latarnie słoneczne. Ze względu na umiejscowienie latarni (pomiędzy wysokimi blokami, latarnie zasłonięte całkowicie od strony południowo-zachodniej — największe nasłonecznienie) pomysł ten, latarnie solarne, nic sprawdził się. Obecnie latarnie po załączeniu (czujnik zmierzchu) działają około 5min i następuje ich wyłączenie. Możliwa jest wymiana akumulatorów, ale takie rozwiązanie nie dość, że będzie kosztowne (same akumulatory + prace budowlane związane z dostępem do dwóch skrzyń akumulatorowych umieszczonych pod chodnikiem) niestety nie gwarantuje w dłuższym okresie prawidłowego, z punktu widzenia Mieszkańców, działania latarni. W związku z powyższym konieczna jest modernizacja ww latarni Modernizacja polegać będzie na zmianie systemu zasilania istniejących latarni solarnych (1 i 2) z akumulatorowego (akumulatory umieszczone pod chodnikiem, ładowane za pomocą paneli słonecznych i wiatraków zainstalowanych na każdej latarni) na zasilanie bezpośrednio z sieci miejskiej (podłączenie do istniejących latarni). Zmiana zasilania powinna zachować obecny tryb działania obu latarni (możliwość za pomocą pilota (w inny sposób) regulacji natężenia światła w zadanym czasie, np. przez godzinę po załączeniu latarni moc świecenia 100%, po godzinie moc ograniczana jest do 50% mocy nominalnej). Taki tryb działania latarni zapewnia bezpieczeństwo Mieszkańców poprzez oświetlenie boiska i najbliższego terenu z jednoczesnym ograniczeniem/utrudnieniem możliwości korzystania z boiska w godzinach „ciszy nocnej
Dostawienie dwóch nowych latarni (3 i 4) i doświetlenie terenu poprawi w sposób znaczący komfort przemieszczania się, bezpieczeństwo Mieszkańców, jak również przyczyni się do zmniejszenia/eliminacji wandalizmu. Szczegółowa lokalizacja tych dwóch latarni zostanie ustalona po sprawdzeniu możliwości technicznych i uwarunkowań terenowych (instalacje podziemne).

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
40000.00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Modernizacja oświetlenia znacznie poprawi bezpieczeństwo osób zamieszkujących osiedle.

Modyfikacje

11.02.2022 11:28
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota
11.02.2022 11:33
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota
29.04.2022 11:55
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany