Tysiące krzewów, bylin i roślin cebulowych dla Warszawy oraz pielęgnacja młodych nasadzeń

1641
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Anna Janus
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
6 000 000 zł
Kategoria
 • komunikacja publiczna i drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt zakłada posadzenie tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych m. st. Warszawy oraz w parkach, skwerach i zieleńcach będących pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz pielęgnację młodych roślin posadzonych w poprzednich latach, które nie są już objęte pielęgnacją gwarancyjną. Przewiduje się wykonanie nasadzeń roślinnych we wszystkich dzielnicach Warszawy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pasy drogowe dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych m.st. Warszawy oraz parki, skwery i zieleńce będące pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Roślinność zostanie posadzona na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Wyboru dokładnej lokalizacji nasadzeń dokonają ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zgodnie z zapotrzebowaniem, rozpatrując zgłoszenia przesłane przez mieszkańców oraz biorąc pod uwagę warunki terenowe, wymagania klimatyczne i wizualne.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada posadzenie tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych m. st. Warszawy oraz w parkach, skwerach i zieleńcach będących pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz pielęgnację młodych roślin posadzonych w poprzednich latach, które nie są już objęte pielęgnacją gwarancyjną. Przewiduje się wykonanie nasadzeń roślinnych we wszystkich dzielnicach Warszawy.
Opis projektu
Zieleń miejska pełni wiele środowiskowych, ekologicznych oraz społecznych funkcji. Zmniejsza zanieczyszczenie i zapylenie powietrza, obniża temperaturę, poprawia wilgotność. Zapewnia miejsce bytowania zwierząt i owadów oraz przestrzeń do wypoczynku i rekreacji ludzi. Inwestycja w zieleń w pozytywny sposób oddziałuje na estetyczny odbiór przestrzeni. Zwiększa się również wartość ekonomiczna nieruchomości w sąsiedztwie terenów zieleni i zieleni ulicznej.
Projekt zakłada posadzenie tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych w pasach drogowych dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz w parkach, skwerach i zieleńcach będących pod opieką Zarządu Zieleni m. st. Warszawy. Wyboru dokładnej lokalizacji oraz gatunków i właściwych parametrów roślin dokonają ogrodnicy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy zgodnie z zapotrzebowaniem, rozpatrując zgłoszenia mieszkańców oraz biorąc pod uwagę warunki terenowe, wymagania klimatyczne i wizualne. Przewiduje się wprowadzenie nasadzeń wielogatunkowych krzewów, bylin i roślin cebulowych. Roślinność będzie wprowadzona w nowych lokalizacjach zamiast trawników oraz jako uzupełnienia istniejących nasadzeń i podszycie szpalerów drzew.
W ostatnich latach zostało posadzonych wiele krzewów, bylin i roślin cebulowych, często były to realizacje projektów zgłaszanych w ramach Budżetów Obywatelskich finansowanych tylko w roku realizacji. Te młode rośliny wymagają dalszej opieki, stąd pomysł przeznaczenia części środków (około 30 – 40%) na pielęgnację młodych krzewów, bylin i roślin cebulowych posadzonych w poprzednich latach. Pielęgnacja będzie polegała na podlewaniu, nawożeniu, pieleniu rabat, poddawaniu roślin odpowiednim cięciom, stosowaniu środków ochrony roślin w razie potrzeby.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
- uzupełnienie i wprowadzenie nowych nasadzeń krzewów, bylin, roślin cebulowych
- poprawa jakości i estetyki przestrzeni miejskiej
- pielęgnacja krzewów, bylin i roślin cebulowych posadzonych w poprzednich latach

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Na posadzenie roślin zostanie przeznaczona kwota w wysokości od 60% do 70% - ostateczne kwoty będą wynikały z bieżących potrzeb
Szacunkowe ceny jednostkowe (1m2, 1mb, 1szt.) za posadzenie roślin i oznakowanie kształtują się następująco:
- posadzenie krzewów (1m2) - 184,00 zł
- posadzenie żywopłotu (1mb), (2 rzędowy – 8 szt. krzewów) – 207,00 zł
- posadzenie róż (1m2) – 230,00 zł
- posadzenie bylin (1m2) – 230,00 zł
- posadzenie cebul (1m2) – 115,00 zł
- oznakowanie projektu – tabliczka (1 szt.) - 50,00 zł

Na pielęgnację istniejących młodych roślin zostanie przeznaczona kwota w wysokości od 30% do 40% - ostateczne kwoty będą wynikały z bieżących potrzeb
Szacunkowe ceny jednostkowe (1m2/m-c) za pielęgnację roślin kształtują się następująco:
- pielęgnacja młodych nasadzeń (krzewów, bylin, cebul) (1m2/m-c) – 5,75 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
6 000 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Poprawa warunków klimatycznych miasta, zwiększenie bioróżnorodności, poprawa retencji, obniżenie temperatury, neutralizacja zanieczyszczeń, wzrost i poprawa walorów wizualnych i estetycznych.

Modyfikacje

11.04.2022 11:59
Zarząd Zieleni
01.06.2022 11:48
Koordynator w Zarządzie Zieleni

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W tej cenie to może lepiej katalizatory powietrza, które mają być ponoć bardziej efektywne od drzew, a zajęłyby mniej powierzchni miasta? Jest taki zgłoszony projekt na Śródmieście i kilka innych punktów.
  Mieszkanka29282  21.03.2022 00:17
 • Bardziej ogólnie się nie dało ? Czemu ma to służyc, a może komu??? Wolę konkretne projekty.
  Mieszkanka26115  27.03.2022 22:28
  • Zieleń służy wszystkim ludziom i jest niezbędna, aby życie w przestrzeni miejskiej było możliwe i bardziej znośne. Czasem nie zauważamy ogromnego wpływu drzew, krzewów, bylin na nasze codzienne funkcjonowanie jednak ich rola jest bezcenna.
   Rośliny zmniejszają poziom hałasu, poprawiają wilgotność i obniżają temperaturę powietrza. Wpływają na retencjonowanie (magazynowanie wady opadowej) spowalniając spływ wody w przypadku ulewnych deszczy. Zieleń poprawia nasze codzienne samopoczucie, wpływa na szybszy powrót do zdrowia po chorobie. Dodatkowo daje miejsce do codziennego wypoczynku i rekreacji. Mieszkania w pobliżu parków, skwerów i ulic o dużym udziale zieleni podnosi ich wartość materialną oraz jest chętniej wybierana do zamieszkania. Wszystkie powyższe argumenty są jedynie ułamkiem dobroczynnego wpływu na życie człowieka i posiadają udowodnienie w badaniach naukowych.
   Jeśli chodzi o konkretne lokalizacje to zapraszam do przeczytania odpowiedzi pod innymi pytaniami gdzie wyjaśniono dlaczego nie wskazano konkretnych miejsc.
   Anna Janus  10.06.2022 12:27 Autor projektu
 • jakies szczegoly? proponowane miejsca?
  Mieszkanka30615  03.06.2022 10:22
  • Nasadzenia zieleni w formie krzewów, bylin i roślin cebulowych planowane są wzdłuż głównych ulic miasta (drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe) oraz skwerów i parków będących pod opieką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
   Do realizacji przewidziano plany nasadzeń, które nie były wykonane przez ZZW ze względu na brak braków środków finansowych. Wśród tych lokalizacji są miejsca wskazane przez mieszkańców min. sąsiedztwa przystanków autobusowych, osiedli mieszkaniowych czy szkół. Konkretne miejsca nie zostały wskazane w opisie ze względu na ich ilość. Jako autorce projektu zależało mi aby nowa roślinność znalazła się w każdej dzielnicy. Dokładne lokalizacje nasadzeń można uzyskać w ZZW lub zgłosić prośbę o nasadzenia w swojej okolicy.
   Jeśli projekt zostanie wybrany do realizacji nowe nasadzenia pojawią się min.
   Ursynów: ul. Anody, Gandhi, Al. KEN, ul. Stryjeńskich,
   Wilanów: ul. Przyczółkowa, Wiertnicza
   Mokotów: ul. Nałęczowska, Sobieskiego
   Wskazane wyżej ulice to miejsca mi bliskie i uczęszczane, gdzie brakuje w mojej opinii zieleni niskiej.
   Zachęcam do głosowania i wskazywania miejsc w swoim sąsiedztwie.
   Anna Janus  10.06.2022 12:08 Autor projektu
 • Bardzo proszę, żeby nie uznać mnie tu za osobę wredną, ale właśnie wczoraj słyszałam w radiu, że na warszawskich Bielanach kradną masowo sadzonki z kwietników, rabat itp. aż Urząd Dzielnicy prosi mieszkańców o pomoc przy zgłaszaniu takich kradzieży, bo policja nie daje sobie rady z łapaniem. Obawiam się, że te sadzonki też mogą padać ofiarami kradzieży, ponieważ jest inflacja i kryzys z miejscami pracy. Rozumiem, że jest to koszt dla zdrowia mieszkańców, ale boję się, że skala zjawiska może się rozszerzyć jak dalej Polska będzie tak zarządzana albo będą kolejne "atrakcyjne inaczej" wydarzenia. Oprócz tego w drodze zdaje się są sadzonki z poprzedniego głosowania obywatelskiego?
  Mieszkanka29282  03.06.2022 21:24
  • Kradzieże i niszczenie zieleni miejskiej zdarzają się we wszystkich dużych miastach, jednak należy to uznać za przypadki incydentalne. Warto je zgłaszać na policję, czy straż miejską aby było ich jak najmniej.
   W ostatnich latach w Warszawie pojawiła się duża ilość nowych nasadzeń kwiatów, cebul min. w centrum Warszawy, na Mokotowie czy w warszawskich parkach. Stan zieleni miejskiej naszego miasta ulega poprawie i cieszy oko mieszkańców. W mojej opinii warto kontynuować rozpoczętą pracę.
   Zachęcam do oddania głosu na projekt.
   Anna Janus  10.06.2022 12:39 Autor projektu
 • Pomysł bardzo dobry. Od siebie proponuję, aby drzewa zasadzić wzdłuż ulicy Lazurowej.
  Mieszkanka31056  15.06.2022 22:39
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany