Książkomat i wrzutnia dla ochockich bibliotek

1170
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu Ryszard Bandosz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
270 700 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Projekt zakłada ulokowanie przy bibliotekach ochockich Książkomatu oraz Wrzutni Książek (Trezor biblioteczny), w dwóch lokalizacjach na terenie Ochoty przy ul. Grójeckiej 109 oraz przy ul. Skarżyńskiego 5.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pasaż "Pod Skrzydłami", ul. Grójecka 109/róg Dickensa (Biblioteka "Pod Skrzydłami", Biblioteka "Piątka")
Biblioteka "Skarżyńskiego", ul. Skarżyńskiego 5

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada ulokowanie przy bibliotekach ochockich Książkomatu oraz Wrzutni Książek (Trezor biblioteczny), w dwóch lokalizacjach na terenie Ochoty przy ul. Grójeckiej 109 oraz przy ul. Skarżyńskiego 5.
Opis projektu
W projekcie przewidziano uruchomienie zautomatyzowanego urządzenia bibliotecznego KSIĄŻKOMAT działającego na zasadzie „Paczkomatu” służącego do samodzielnego realizowania przez użytkowników odbioru zamówionych i zwrotów wypożyczonych zbiorów bibliotecznych. Urządzenie przystosowane będzie do pracy w warunkach zewnętrznych (poza placówką biblioteczną), w postaci jednolitej bryły, lecz składające się z połączonych ze sobą kilku modułów wyposażonych w schowki (min. 40 szt) do umieszczania w nich zbiorów bibliotecznych.
Urządzenie będzie zintegrowane z bibliotecznym systemem wypożyczeń, dlatego też zapewniać będzie dostępność usług bibliotecznych poza standardowymi godzinami pracy bibliotek, całodobowo i przez 7 dni w tygodniu, a czytelnicy będą powiadamiani o gotowości odbioru zamówienia drogą mailową lub sms.
Przewiduje się też, że w urządzeniu zostaną zastosowane następujące rozwiązania techniczne: oświetlenie na daszku, aplikacja umożliwiająca wskazanie tzw. „niskiej skrytki”, monitor obniżony z funkcją dla słabowidzących, które spowodują dostępność oraz możliwość dogodniejszego korzystania z usług bibliotecznych również osobom ze szczególnymi potrzebami (np. osobom z niepełnosprawnością ruchową, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, niedowidzącym). Dotychczas osoby te miały utrudniony dostęp do lokalu biblioteki ze względu na istniejące bariery architektoniczne.

Wrzutnia książek pozwoli mieszkańcom samodzielnie zwracać wypożyczone zbiory biblioteczne poza godzinami pracy placówek bibliotecznych. Będzie to urządzenie wolnostojące, o niedużych gabarytach, przystosowane do pracy w zewnętrznych warunkach atmosferycznych, działające na zasadzie „skrzynki pocztowej”, stanowiące zestaw w postaci jednolitej bryły z otworem wrzutowym oraz wewnętrznym specjalnym wózkiem na książki.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
1. Ułatwienie zwrotu i wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Mieszkańcy Ochoty będą mogli oddać i wypożyczyć zbiory w dni wolne od pracy.
2. Lokalizacja wrzutni przy ul. Skarżyńskiego 5 oraz książkomatu przy ul. Grócjeckiej 109 stanowić będzie duże udogodnienie dla mieszkańców rejonu Szczęśliwice, gdyż „znacznie skróci drogę do biblioteki”.
3. Ułatwienie możliwości skorzystania z usług bibliotecznych osobom ze szczególnymi potrzebami, poprzez wyeliminowanie barier architektonicznych w lokalach bibliotek (schody, progi, wąskie drzwi).

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
270 700,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
270 700,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Ułatwienie dostępu do księgozbioru Biblioteki Publicznej Dzielnicy Ochota oraz ułatwienie oddawania książek o każdej porze mieszkańcom dzielnicy.

Modyfikacje

25.01.2022 17:55
Autor projektu
21.04.2022 11:14
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ochota
25.04.2022 12:54
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota
29.04.2022 11:56
Koordynator ds. budżetu obywatelskiego w Dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany