Zdrowie jest najważniejsze - zakup zestawu laparoskopowego z zapewnieniem obrazowania fluorescencyjnego na potrzeby Bloku Operacyjnego Szpitala

1219
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Henryk Janiak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
690 000 zł
Kategoria
  • ochrona zdrowia
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Zakup zestawu laparoskopowego dedykowanego do zabiegów małoinwazyjnych (laparoskopowych), a także klasycznych operacji jamy brzusznej, ginekologicznych i onkologicznych (np. raka piersi) oraz wspomagającego późniejsze operacje rekonstrukcyjne.
Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie obrazowania pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa oraz skrócenie powrotu do zdrowia pacjentów poprzez wykonywanie małoinwazyjnych i bardziej precyzyjnych operacji.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ ul. Antoniego Józefa Madalińskiego 25, 02-544 Warszawa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
M.st. Warszawa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zakup zestawu laparoskopowego dedykowanego do zabiegów małoinwazyjnych (laparoskopowych), a także klasycznych operacji jamy brzusznej, ginekologicznych i onkologicznych (np. raka piersi) oraz wspomagającego późniejsze operacje rekonstrukcyjne.
Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie obrazowania pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa oraz skrócenie powrotu do zdrowia pacjentów poprzez wykonywanie małoinwazyjnych i bardziej precyzyjnych operacji.
Opis projektu
W trosce o najwyższy poziom opieki zdrowotnej Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, który obejmuje wysokospecjalistyczną opiekę mieszkańców całej Warszawy, potrzebuje uzupełnienia wyposażenia bloku operacyjnego w zestaw laparoskopowy z zapewnieniem obrazowania fluorescencyjnego, który będzie wykorzystywany do większości operacji ginekologicznych oraz ze wskazań onkologicznych. Zastosowanie zestawu laparoskopowego wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa oraz skrócenie powrotu do zdrowia pacjentów poprzez wykonywanie małoinwazyjnych i bardziej precyzyjnych operacji.

W skład zestawu wchodzi:
1. Jednostka Centralna CCU
2. Kamera do zabiegów otwartych
3. Kamera do zabiegów laparoskopowych
4. Monitor medyczny
5. Optyki laparoskopowe
6. Laserowe źródło światła
7. Xenonowe źródło światła
8. Wózek jezdny
9.Jednostka Centralna CCU
10.Zintegrowana optyka laparoskopowa
11.ELEVTVRAY
12.Monitor medyczny
13.Pompa laparoskopowa
14.Insuflator

Izba Przyjęć oraz blok operacyjny pracują w systemie 24-godzinnym. Kwalifikacja Pacjentów do operacji odbywa się przez lekarza specjalistę w Przychodni Rejonowej, Przyszpitalnej, a w nagłych przypadkach decyzja jest podejmowana przez lekarza Izby Przyjęć Szpitala, a także w ramach konsultacji anestezjologicznej.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Mieszkańcy Warszawy powinni mieć możliwość skorzystania z nieodpłatnego, nowoczesnego leczenia, zgodnego z obecną wiedzą medyczną i postępem technicznym. Unowocześnianie serca Szpitala - bloku operacyjnego umożliwi prowadzenie małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych w sposób precyzyjny, redukujący ryzyko krwawienia śródoperacyjnego oraz uszkodzenia unerwienia sąsiadujących z miejscem operowanym narządów. Dzięki technologii laserowego wzbudzenia ICG operator jest w stanie dokładnie określić perfuzję tkankową, nie musi polegać wyłącznie na swoim wzroku i doświadczeniu.
Wykorzystanie bliskiej podczerwieni jest bardzo przydatne w operacjach onkologicznych z usunięciem węzłów chłonnych. Laserowe światło zakresu widma podczerwieni z wykorzystaniem fluorescencji zieleni indocyjaninowej (ICG) umożliwia wizualizację układu chłonnego, czyniąc operacje w jego zakresie bardziej precyzyjne, łatwiejsze i krótsze. Przekłada się na ich jakość oraz bezpieczeństwo pacjenta. Wykorzystanie systemu obrazowania wysokiej rozdzielczości z wykorzystaniem ICG w operacjach klasycznej chirurgii jamy brzusznej oraz przy zabiegach onkologicznych prowadzonych w przypadku raka piersi. W przypadku operacji z zakresu ginekologii onkologicznej nierzadko konieczne są resekcje fragmentów jelit. Późniejsze ich zespolenie ułatwia zastosowanie ICG, które uwidacznia prawidłowe ukrwienie zespalanych pętli jelitowych. W przypadku chirurgii związanej z leczeniem raka piesi, system ICG uwidacznia konieczne do usunięcia węzły chłonne. Pomocny jest również w późniejszych operacjach rekonstrukcyjnych. W przypadku pacjentów onkologicznych krótszy okres rekonwalescencji pooperacyjnej wiąże się z wcześniejszym rozpoczęciem kolejnego etapu leczenia, chemioterapii czy też radioterapii. Przekłada się to na wyniki leczenia onkologicznego.
Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne w zakresie obrazowania pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa, precyzji oraz skrócenie czasu operacji i powrotu do zdrowia pacjentów, a tym samym umożliwiają zwiększenie liczby operacji i zmniejszenie kosztów leczenia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Szacunkowy koszt realizacji projektu, tj. zakup zestawu laparoskopowego, w którego skład wchodzi m.in. jednostka centralna, kamera do zabiegów otwartych, kamera do zabiegów laparoskopowych, monitor medyczny, optyki laparoskopowe, laserowe źródło światła, xenonowe źródło światła wynosi 690.000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
690 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu da mieszkańcom Warszawy możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia, zgodnego z obecną wiedzą medyczną i postępem technicznym. Unowocześnianie serca Szpitala - Bloku Operacyjnego umożliwi prowadzenie małoinwazyjnych zabiegów endoskopowych w sposób precyzyjny, redukujący ryzyko krwawienia śródoperacyjnego oraz uszkodzenia unerwienia sąsiadujących z miejscem operowanym narządów.

Modyfikacje

29.04.2022 10:42
Wydział Inwestycji w Biurze Polityki Zdrowotnej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • 1. Płacimy na to w podatkach
    2. Chyba nikt nie ma wątpliwości co do słabej dostępności
    Mieszkaniec28812  07.02.2022 17:28
  • Szkoda, że tekturowe oligarchiczne państwo wydziera od nas pieniądze a nie dba o nas, jednak zakładam, że nie jest to wina szpitali tylko osób "u koryta", typu marmurowe wnętrza Centrali Zakładu Utylizacji Społecznej, ich premie, dodatki do pensji, dopłaty do żłobków i przedszkoli dla pracowników ministerstw, kancelarii prezydenta itp. Myślę, że projekt wymaga wsparcia, jeśli dajemy co roku na Wielka Orkiestrę, to bylibyśmy hipokrytami nie głosując też tutaj... Swoją drogą przydałby się audyt wydatków i wynagrodzeń rządzących. Rządzący o nas nie dbają tylko mają łupieżczo grabieżcze nastawienie do stanowiska typu czasy PRL. Skończy się tak, że to my będziemy mieli gorszą opiekę medyczną a oni i tak będą mieli luksusowe wakacje za granicą lub tanie nieruchomości w super lokalizacjach.
    Mieszkanka29282  20.03.2022 20:49
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany