Więcej Zieleni mniej betonu na Wilanowie Wysokim - ciąg dalszy

1268
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Wilanów
Autor pomysłu Sylwia Wachowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
300 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Więcej zieleni to mniej smogu i zanieczyszczeń. Projekt przewiduje zastąpienie kostki betonowej trawnikami z krzewami i kilkoma drzewami. Ponadto ustawienie ławek z koszami w okolicach ulicy Lentza. To kontynuacja projektu z 2020 r. z którego została wykonana część zadania.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Skrzyżowanie ulic Goplańska i Niemirowska,
2. Skrzyżowanie ulic Lentza i Jabłonowskiego,
3. Skrzyżowanie ulic Lentza i Gubinowska,
4. Skrzyżowanie ulic Resorowa i Radosna
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Więcej zieleni to mniej smogu i zanieczyszczeń. Projekt przewiduje zastąpienie kostki betonowej trawnikami z krzewami i kilkoma drzewami. Ponadto ustawienie ławek z koszami w okolicach ulicy Lentza. To kontynuacja projektu z 2020 r. z którego została wykonana część zadania.
Opis projektu
Więcej zieleni to mniej smogu i zanieczyszczeń. Projekt przewiduje zastąpienie kostki betonowej trawnikami z krzewami i kilkoma drzewami. Drzewa, a pod nimi niskie krzewy okrywowe nie przesłaniające widoku kierowcom (poniżej 1,2m wys.) np. irga w odmianach.
Drzewa, krzewy i trawniki znacznie poprawiają jakość powietrza i komfort życia. Dzięki tej zmianie zniknie ok.300-500 m kw. betonu, który w czasie upałów powoduje niepotrzebny wzrost temperatury powietrza. Dodatkowo zwiększy się zdolność retencji wody w tej okolicy, co ma znaczenie przy nawalnych deszczach.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt jest zgodny z polityką m. st. Warszawy dotyczącą zmian klimatu (Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050).
Cel: Podnoszenie odporności na zmiany klimatu, zwiększenie powierzchni oraz optymalizacja rozmieszczenia infrastruktury zielonej i błękitnej zapewniających wysoką jakość usług ekosystemów - przywrócenie zdolności retencyjnych – zmniejszenie (likwidacja) powierzchni nieprzepuszczalnych, zwiększenia udziału powierzchni biologicznie czynnej, trawniki deszczowe odzyskane z nadmiarowych powierzchni jezdni i chodników. Dodatkowo projekt przewiduje zagospodarowanie części działki miejskiej, która do tej pory stanowiła zaniedbany nieużytek oraz posadzenie kilku dodatkowych drzew. Proponuje się również ustawienie ławek z koszami w okolicach ulicy Lentza.
Warto skorzystać z projektu architektonicznego , który został wykonany na potrzeby realizacji Projektu BO Nr 787 z 2020 r."Więcej Zieleni mniej betonu na Wilanowie Wysokim"

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
przeprojektowanie skrzyżowania Goplańska /Niemirowska w związku z planowaną nową organizacją ruchu, wykonanie projektu wykonawczego dla skrzyżowania ulic Lentza/Gubinowska – 15 tys. zł.
realizacja projektu - szacowany koszt 285 tyś.
Razem 300 tyś.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
300 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej poprzez odpłytownie nawierzchni utwardzonych
i obsadzenie powstałych terenów krzewami i drzewami, poprawienie estetyki terenu

Modyfikacje

25.04.2022 13:40
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wilanów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany