Bezpieczni na rolkach – cykl bezpłatnych warsztatów

1675
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Michał Machowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Cykl warsztatów rolkowych jest skierowany do mieszkańców stolicy w wieku od 8 do 70 lat. Obejmują 10 warsztatów(5 warsztatów każdej lokalizacji) z podziałem na grupy pod kątem umiejętności. Warsztaty mają na celu naukę skutecznego hamowania, skręcania, naukę skoków i pokonywania przeszkód, które często spotykamy podczas codziennej jazdy na rolkach po Warszawie ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Tor Łyżwiarsko- Rolkarski Stegny. ul. Inspektowa 1 (Mokotów)
Wrotkowisko w Parku Szymańskiego na Woli (obok Parku Moczydło)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt może być realizowany w na obiekcie miejski jakim jest Tor Stegny (konieczny wynajem toru na czas Warszatów od Społecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa) oraz we Wrotkowisku w Parku Szymańskiego na Woli (ogolnodostepne)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Cykl warsztatów rolkowych jest skierowany do mieszkańców stolicy w wieku od 8 do 70 lat. Obejmują 10 warsztatów(5 warsztatów każdej lokalizacji) z podziałem na grupy pod kątem umiejętności. Warsztaty mają na celu naukę skutecznego hamowania, skręcania, naukę skoków i pokonywania przeszkód, które często spotykamy podczas codziennej jazdy na rolkach po Warszawie ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa
Opis projektu
Cykl darmowych warsztatów rolkowych jest skierowany do mieszkańców stolicy w wieku od 8 do 70 lat. Obejmują one 10 warsztatów (5 warsztatów w każdej lokalizacji) z podziałem na grupy pod kątem umiejętności. Warsztaty mają na celu naukę skutecznego hamowania, skręcania, naukę skoków i pokonywania przeszkód, które często spotykamy podczas codziennej jazdy na rolkach po Warszawie.
Zajęcia prowadzić będą instruktorzy jazdy na rolkach z niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem.
Warsztaty prowadzone będą przy bezdeszczowej pogodzie na świeżym powietrzu (w razie deszczu byłyby przeniesione na inny termin). Warsztaty realizowane będą na Mokotowie na Torze Wrotkarsko- Łyżwiarskim Stegny które posiada kilka tysięcy metrów kwadratowych idealnej do nauki jazdy na rolkach nawierzchni oraz w Parku Szymańskiego na Woli na wrotkowisku
Warsztaty realizowane będ od maja do czerwca oraz we wrześniu (po wakacjach) raz w tygodniu np sobota lub w tygodniu w godzinach popołudniowych
Warsztaty będą darmowe i otwarte dla wszystkich chętnych - aby jednak efekt był zadowalający w grupach będzie obowiązywać limit osób – zapisy na zajęcia przyjmowane będą bezpośrednio przez instruktora mailowo lub telefonicznie, Informacje o zajęciach dostępne będą na stronie Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta oraz w serwisach dzielnicowych.
Uczestnicy przy zapisie wybierać będą poziom grupy adekwatny do swoich umiejętności (np dzieci początkujące, dzieci zaawansowane, dorosły poczatkujący, dorosły średnio-zaawansowany).
Równolegle będzie realizowanych 8 grup (np 4 grupy dzieci i 4 grupy dorosłych) co powodować będzie, że w tym samym czasie uczestniczyć będą mogły całe rodziny co sprzyja integracji.
Duży nacisk należy położyć na bezpieczeństwo podczas przemieszczania się po mieście na 8 kółkach
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Po ulicach w ciągu sezonu wiosenno - letniego na scieżkach rowerowych, w parkach czy na skwerach i placach można spotkać setki osób jeźdzących na rolkach. Wiele osób dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na rolkach i brakuje im podstawowych umiejętności takich jak hamowanie, skręcanie czy utrzymywanie równowagi. Jeżdżące już osoby często jednak w sytuacji awaryjnej, kiedy np wyjedzie im nagle samochód, panikują i nie wiedzą jak sie zachować czy jak pokonać miejskie przeszkody takie jak schody, górki, tory tramwajowe czy progi zwalniające.
Projekt cyklu darmowych warsztatów zakłada zmianę tego stanu rzeczy poprzez naukę zarówno podstaw jazdy jak i bardziej zaawansowanych rzeczy z dużym naciskiem na bezpieczeństwo poruszania się po mieście i zalety stosowania kasku i ochraniaczy w codziennej jeździe na rolkach po stolicy Polski,
Warsztaty przygotowywać będą także do udziału w największej imprezie dla rolkarzy na świecie - jakimi są Nocne przejazdy rolkarzy po stolicy w ramach Nightskating Warszawa.
Uczestnikami warsztatów byłyby całe rodziny co sprzyja integracji społecznej czy grup znajomych których łączy dana pasja.
Warsztaty na Torze Stegny (Mokotów) oraz Wrotkowisku w Parku Szymańskiego (Wola) promują te miejsca wśród rolkarzy jako przyjazne i bezpieczne do nauki.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W skład kosztu realizacji wchodzi :
- wynagrodzenie dla instruktorów - 30 000 zł
- wynajem obiektów - 8000 zł
- promocja, koordynacja wydarzenia, stworzenie strony internetowej - 2000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Aktywizacja warszawiaków do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Modyfikacje

14.04.2022 14:32
Wydział Sportu
14.04.2022 14:56
Koordynator w Biurze Sportu i Rekreacji
14.04.2022 15:01
Wydział Sportu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Redukcja korków to fajny pomysł, ale wdychanie miejskiego smogu już nie.
  Mieszkanka29282  21.03.2022 00:28
  • Wszystkie wydarzenie (nie tylko rolkowe) odbywajace się na zewnątrz na terenie Warszawy są narażone na wdychanie smogu. Jak mniemam przy każdym wydarzeniu Pisze Pan/Pani takie komentarze...
   czy tylko pod tymi projektami zwiazanymi z rolkami?
   Michał Machowski  21.03.2022 11:37 Autor projektu
  • Smog był, jest i będzie. Można na bieżąco śledzić komunikaty o jakości powietrza To nie powód by zamknąć się w domu i uprawiać tylko gimnastykę dywanową. Rolki potrzebują przestrzeni. By bezpiecznie z niej korzystać mieszkańcy oczekują takich warsztatów.
   Mieszkanka30424  24.03.2022 14:45
 • Bardzo fajna i przydatna inicjatywa. Dla Mlodych którzy coraz więcej interesuja sie tym sportem i zeby byl bezpiecznie uprawiany kazde warsztaty sie przydadza i dla osob starszych ktorych aktywuje sie ruchowo i pokazanie jak to robic bezpiecznie tez jest bardzo dobrym pomyslem. Sam jezdze na rolkach od lat i uwazam to za naprawę swietny pomysl.
  Mieszkaniec30427  24.03.2022 13:40
 • Super pomysł. Ruch na świeżym powietrzu potrzebny w każdym wieku. Warsztaty bardzo ważne i przydatne by prawidłowo i bezpiecznie poruszać się na rolkach czy wrotkach. To sport który nie nadwyręża rodzinnego budżetu i jest dostępny dla całej rodziny. Tym, którzy kiedyś jeździli masowo na wrotkach i mieli dłuższą przerwę, warsztaty zapewnią poczucie bezpieczeństwa i dodadzą pewności siebie.
  Mieszkanka30424  24.03.2022 14:14
 • Wszystkie wydarzenia związane z jazdą na rolkach są świetnym pomysłem. Jak wiadomo, w Polsce gwałtownie narasta problem otyłości wśród nastolatków. Ruch to jeden z czynników sukcesu w drodze do zdrowia i zadowolenia z życia. Poza tym.. na rolkach można poznać świetnych ludzi a nawet miłość po grób
  Mieszkanka30432  24.03.2022 18:49
 • ,, Pomysł Mega
  Mieszkaniec30443  28.03.2022 23:35
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany