ZeroWaste na cmentarzach - zniczodzielnie dla warszawskich cmentarzy komunalnych - Cmentarza Komunalnego Wojskowego oraz Cmentarza Komunalnego Południowego

1804
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
24 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Projekt proponuje ustawienie zniczodzielni na terenie dwóch warszawskich cmentarzy komunalnych - Cmentarzu Komunalnym Wojskowym oraz Cmentarzu Komunalnym Południowym, by osoby, które kupiły więcej zniczy, niż potrzebują, mogły się nimi podzielić z innymi osobami, które mogą nie chcieć bądź nie móc nabyć ich samodzielnie.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zniczodzielnie powinny być usytuowane przy bramach, na terenie cmentarzy, w uzgodnieniu z zarządcami cmentarzy, w następujących lokalizacjach:
- Cmentarzu Komunalnym Wojskowym - ul. Powązkowska 43/45
- Cmentarzu Komunalnym Południowym - Antoninów 40, gmina Piaseczno
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
- Cmentarz Komunalny Wojskowy - ul. Powązkowska 43/45 - Cmentarz Komunalny Południowy - Antoninów 40, gmina Piaseczno
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt proponuje ustawienie zniczodzielni na terenie dwóch warszawskich cmentarzy komunalnych - Cmentarzu Komunalnym Wojskowym oraz Cmentarzu Komunalnym Południowym, by osoby, które kupiły więcej zniczy, niż potrzebują, mogły się nimi podzielić z innymi osobami, które mogą nie chcieć bądź nie móc nabyć ich samodzielnie.
Opis projektu
Projekt "#ZeroWaste na cmentarzach - zniczodzielnie dla warszawskich zniczodzielnie dla warszawskich cmentarzy komunalnych - Cmentarza Komunalnego Wojskowego oraz Cmentarza Komunalnego Południowego" zakłada umiejscowienie zniczodzielni przy bramach cmentarzy, gdzie takich obiektów jeszcze nie ma:
- Cmentarzu Komunalnym Wojskowym (2 zniczodzielnie)
- Cmentarzu Komunalnym Południowym (1 zniczodzielnia)

Zniczodzielnie to punkty do pozostawienie na półce znicza bez wkładu do powtórnego wykorzystania (ograniczamy w ten sposób produkcję śmieci) lub całego znicza do wykorzystania przez inną osobę, jeśli jest on nam już niepotrzebny (ograniczamy w ten sposó konsumpcję nowych zniczy). Zniczodzielnia, jako obiekt w przestrzeni publicznej, spełniać powinna wysokie standardy estetyczne.

W sumie projekt proponuje utworzenie 3 punków wymiany Szacunkowy koszt powstania jednego punktu to ok. 6000 zł, koszt serwisu to ok 6000 zł, zatem całkowity koszt projektu to 24 000 zł
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt pomaga promować postawy zakładające:
- przeciwdziałanie nadmiernej, niepotrzebnej konsumpcji;
- minimalizowanie produkcji odpadów;
- poszanowanie dla środowiska naturalnego;
- solidarność i współpracę międzyludzką.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zarząd Cmentarzy Komunalnych, odpowiedzialny za realizację projektu, przeprowadził rozeznanie rynku w zakresie zakupu i montażu zniczodzielni. Dostawę i montaż jednego regału zniczodzielni należy szacować na kwotę ok. 6 000 zł brutto, koszt przewidzianych w projekcie 3 regałów to kwota ok. 18 000 brutto. Koszt serwisu i napraw zniczodzielni to ok. 6 000 zł brutto. Łączny koszt realizacji projektu to 24 000 brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
24 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Projekt uczy zachowań i postawy:
- proekologicznej,
- minimalizującej generowanie odpadów,
- przeciwdziałającej marnotrawstwu,
- poszanowania dla środowiska naturalnego.

Modyfikacje

20.04.2022 13:55
Wydział Spraw Komunalnych i Organizacji Uroczystości w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich
26.04.2022 09:01
Koordynator w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • W polskiej kulturze szpanuje się dekorowaniem grobów przed innymi. Ludzie są zachłanni, myślą, że są wybrańcami losu i kosmosu. Ich rodzina najważniejsza i im należy się najwięcej. Ludzie popisują się majątkiem, żeby zaszpanować. Nie wyobrażam sobie przy polskiej mentalności, żeby to miało dobrze działać. Jak jest za dużo zniczy, to się stawia więcej na swoim grobie i tyle. Jeszcze można zrobić selfie na media społecznościowe, żeby inni się gapili na co mnie stać.
  Mieszkanka29282  21.03.2022 01:19
  • Nie wiem, na jakiej wsi widziałaś takie wystawki. W W-wie to normalnie działa - przejdź się na którykolwiek z warszawskich cmentarzy.
   Może ty sobie nie wyobrażasz, bo ty w ogóle masz małą wyobraźnię - wszystkie twoje wpisy są o tym samym. Ja dotąd nie wyobrażałam sobie takiej marudy jak ty. A tu - ot, niestety jest.
   Mieszkanka24118  30.06.2022 01:33
  • Co najmniej w województwie świętokrzyskim tak jest, że jak się postawi znicze i wieńce, to jeszcze tego samego wieczora znikają albo w maksymalnie 3-4 dni i lądują na sprzedaż pod cmentarzem. Mam na to wielu świadków.

   Pani za to NIGDZIE nic konstruktywnego i pożytecznego nie napisała, tylko krytykuje moje apele odwołujące się do rozsądku i perspektywicznego planowania budżetu miejskiego, tak aby go najlepiej wykorzystać i służył wszystkim. Ja nikomu nie rozkazuję, a o ratowaniu zdrowia i życia napisałam jako przykład, żeby skrócić komentarz. Nie wiedziałam wtedy, że komuś taki cel może przeszkadzać, jednak jest, a dodatkowo mnie obraża w iluś wpisach.

   Jestem absolutnie za tym, żeby pieniądze ze składek zdrowotnych wystarczały, ale nie wystarczają. Potem w Uwaga TVN robią reportaże, że dziecko umarło przy porodzie, bo położna chciała zaoszczędzić 20 zł na KTG. W zeszłym roku były też apele o wpłaty na walkę z Covid, co roku biega WOŚP, wyciąga pieniądze od zwykłych przechodniów, nawet jak nie mają pieniędzy, to wtedy jest wspaniale i jest gloryfikacja Owsiaka. Jeśli Pani uważa się oraz swoją rodzinę za nieśmiertelną i odporną na wypadki, to polecam się zgłosić na uniwersytet medyczny do przebadania i skonfrontują Pani mniemanie o sobie, posłuży wtedy Pani do postępu medycyny i nauki.

   To nie ja w zeszłym roku pogratulowałam na stronie urzędu miasta "dziękujemy za pokazanie wyrafinowanego patologicznie sposobu na przemielenie publicznych pieniędzy" po ogłoszeniu wyników głosowania BO, innym mieszkańcom też jest ciężko patrzeć co się tutaj od lat dzieje. Jak widzę, że projekty mają podobne luki, to piszę podobne treści, adekwatne do nich, żeby zdążyć przejrzeć wszystkie projekty.
   Mieszkanka29282  30.06.2022 18:32
 • Widziałam w tv takie rozwiązania z innych miast. Bardzo dobry pomysł.
  Mieszkanka24118  30.06.2022 01:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany