Kieszonkowy park na Wierzbnie

1469
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Izabela Symanowicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
390 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Zielone przestrzenie w środku miasta to cenny i coraz bardziej kurczący się zasób. Są nam potrzebne, bo oczyszczają powietrze i łagodzą stres. Należy więc docenić niezabudowane przestrzenie między blokami i urządzić je tak, by służyły wszystkim mieszkańcom. Nie tylko ludziom, ale także ich pupilom oraz ptakom i owadom.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pas zieleni wzdłuż ulicy Bachmackiej, od ul. Odyńca do ul. Bytnara
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zielone przestrzenie w środku miasta to cenny i coraz bardziej kurczący się zasób. Są nam potrzebne, bo oczyszczają powietrze i łagodzą stres. Należy więc docenić niezabudowane przestrzenie między blokami i urządzić je tak, by służyły wszystkim mieszkańcom. Nie tylko ludziom, ale także ich pupilom oraz ptakom i owadom.
Opis projektu
Z myślą o psach i ich opiekunach proponujemy:
- Zainstalowanie wzdłuż chodnika koszy na śmieci.
- Wytyczenie alejek na trawnikach, które pozwolą opiekunom psów swobodnie spacerować.

Z myślą o ptakach proponujemy:
- Zainstalowanie karmników wraz z informacją o lokalnych gatunkach ptaków i o tym, czym warto je karmić, a czym nie powinno
- Zainstalowanie budek lęgowych dostosowanych do potrzeb poszczególnych gatunków ptaków
- Zainstalowanie kamiennych poidełek wpisujących się w projekt parku
- Dosadzenie odpowiednich gatunków krzewów owocujących, które dawałyby ptakom zarówno schronienie jak i pożywienie (berberys, aronia, róża, dereń, liguster, jarzębina)

Z myślą o owadach:
- Stworzenie na najbardziej nasłonecznionym obszarze trawnika łąki kwietnej przyciągającej owady (między blokami Bachmacka 1 i Gandhiego 2, bliżej ul. Bytnara).
- Zainstalowanie hoteli dla owadów wraz z informacją o gatunkach, ich potrzebach i wartości dla środowiska.

Z myślą o ludziach:
- Wyrównanie nawierzchni alejki na wysokości Bachmackiej 15, gdzie podczas deszczu zbiera się woda i mieszkańcy nie mogą przejść suchą nogą.
- Wymiana słupków na wyżej wymienionym obszarze ze zniszczonych i powykrzywianych na bardziej estetyczne (czarne z syrenką, spójne z okolicznymi).
- Zagospodarowanie skrawków zieleni w bezpośrednim sąsiedztwie „parku” przy Bachmackiej: uporządkowanie terenu, nowe nasadzenia: krzewy i rośliny ozdobne.
- Zainstalowanie tablic informacyjnych, estetycznie wpisujących się w parkowy charakter, z informacją o gatunkach drzew występujących na tym terenie: charakterystyka oraz ich efektywność w oczyszczaniu powietrza.
- Regularne czyszczenie i konserwację ozdobnych lamp wzdłuż alejki.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Pas zieleni wzdłuż ulicy Bachmackiej to prawie mini park. Prawie, bo na razie to tylko trawnik, który głównie służy za toaletę psom. Nie ma w tym nic złego, ale ten zielony teren ma o wiele większy potencjał. To może być mini park dla okolicznych mieszkańców, a nie tylko droga do domu przemierzana w pośpiechu.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W kosztorysie znalazły się następujące pozycje: opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej; prace budowlane: likwidacja nawierzchni, wykonanie alejek, wymiana słupków, dostawa i montaż: koszy na śmieci,karmników, tablic informacyjnych, budek lęgowych, kamiennych poideł dla ptaków, hotelu dla owadów; prace ogrodnicze: wykonanie łąki kwietnej, sadzenie krzewów, kwietniki - 390.000,00 zł (brutto).
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
390 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Realizacja projektu pozwoli docenić niezabudowane przestrzenie między blokami i urządzić je tak, by służyły wszystkim mieszkańcom. Nie tylko ludziom, ale także ich pupilom oraz ptakom i owadom. To może być mini park dla okolicznych mieszkańców, a nie tylko droga do domu przemierzana w pośpiechu.

Modyfikacje

20.04.2022 11:57
Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany