Ratujmy włochowskie kasztanowce

1842
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Autor pomysłu Marcin Lipiec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski
Program ochrony alei kasztanowców przy ul. Rybnickiej przed szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rybnicka
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Program ochrony alei kasztanowców przy ul. Rybnickiej przed szkodnikiem - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.
Opis projektu
Kasztanowce to okazałe drzewa stanowiące ozdobę warszawskich parków i skwerów. Jedna z piękniejszych alei kasztanowców w Warszawie znajduje się we Włochach, przy ul. Rybnickiej. Od 1986 r. aleja posiada status pomnika przyrody.

W ostatnich latach, corocznie, te piękne drzewa są atakowane przez szkodnika - szrotówka kasztanowcowiaczka. Obecność tego owada poznajemy po rdzawych i brązowych plamach na liściach, które przy dużym porażeniu są zrzucane przez drzewo w pełni sezonu. Zakłócony cykl wegetacyjny prowadzi do obniżenia mrozoodporności kasztanowców, ograniczenia przyrostów pni, zmniejszenia wielkości liści i spadku kwitnienia. W niektórych przypadkach, po wielu latach, drzewo może całkowicie obumrzeć.

Projekt zakłada objęcie ochroną alei kasztanowców białych przy ul. Rybnickiej, polegającą na zawieszeniu pułapek kominowych/lejkowych z feromonem na 86 drzewach. Dyspensery (2-3) w pułapkach będą wymieniane co 6 tygodni, w okresie od kwietnia do września.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Kasztanowce to nieodłączny element miejskiego krajobrazu. Ich listnienie sygnalizuje przyjście wiosny; w maju kwiaty kasztanowca przypominają nam, że zbliża się czas matur; latem drzewa pozwalają się ochłodzić w swoim cieniu; jesienią z ich owoców budujemy ludziki. Nawet zimą, gdy stracą liście, ich korony prezentują się wyjątkowo okazale. Bez naszej pomocy mogą jednak wkrótce zniknąć z naszego otoczenia - szrotówek kasztanowcowiaczek jest bowiem bardzo inwazyjnym gatunkiem szkodnika, który w ciągu kilku lat potrafi doprowadzić drzewo do obumarcia. Dzięki realizacji projektu zachowamy i zabezpieczymy kasztanowce rosnące na terenie dzielnicy Włochy.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Lista poparcia jest niepoprawnie wypełniona

Modyfikacje

28.02.2022 08:53
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Myślę, że pomysł jest słuszny, a na tle innych wcale nie jest drogi. Jeśli drzewa są we Włochach, dlaczego jest to projekt ogólnomiejski? Z dróg wybudowanych w określonych dzielnicach, zasobów bibliotek i parków, mogą korzystać też mieszkańcy innych dzielnic, a takie projekty są klasyfikowane jako dzielnicowe.
    Mieszkanka29282  21.03.2022 01:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany