"BioBlitz Kaskada" czyli przyrodnicza inwentaryzacja Parku Kaskada z udziałem mieszkańców

1768
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Żoliborz
Autor pomysłu Tomasz Mielcarz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
80 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
"Bioblitz w Parku Kaskada"- ekspertyza stanu przyrodniczego terenu Parku Kaskada

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Żoliborz
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Kaskada
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
"Bioblitz w Parku Kaskada"- ekspertyza stanu przyrodniczego terenu Parku Kaskada
Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie na terenie Parku Kaskada dwudniowego spotkania w celu obserwacji różnorodności świata roślin, zwierząt i grzybów (tj. chrząszcze, grzyby i śluzowce, porosty, rośliny, motyle dzienne, nietoperze, pająki i kosarze, płazy, ptaki, ssaki, ważki, wodne bezkręgowce).
Realizacja akcji o charakterze tzw. „Bioblitz” zostanie przeprowadzona z udziałem społeczeństwa, wolontariuszy (m.in. uczniowie, studenci) oraz osób posiadających wiedzę z dziedzin związanych z monitoringiem ekosystemów takich jak: *botanik, fitosocjolog, *mykolog, *lichenolog, *zoolodzy (ornitolog, herpetolog, chiropterolog, entomolog, hydrobiolog).
Efektem spotkań będzie opracowanie przez ww. ekspertów uproszczonych raportów uwzględniających zebrane dane oraz historyczne dane naukowe, a następnie przygotowanie i wydanie publikacji informacyjno-edukacyjnej opisującej inicjatywę wraz ze szczegółowym raportem z inwentaryzacji elementów przyrodniczych oraz z zaleceniami pielęgnacji i prac porządkowych w Parku Kaskada.
Raport będzie pomocny dla planowanych w przyszłości prac rewaloryzacyjnych i modernizacyjnych parku i jego bezpośredniego otoczenia. Dodatkowo przedmiotowa inwentaryzacja ma na celu wskazanie jakie gatunki flory i fauny występują na omawianym terenie, przedstawienie zagrożeń i możliwości ich ochrony.


Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Kaskada jest parkiem, w którym mogą kryć się wyjątkowe okazy biologicznego życia - są tam stare drzewa, zbiorniki wodne, słychać licznie mieszkające tam ptaki i owady. BioBlitz przeprowadzony wraz z mieszkańcami może odkryć przed nami ten świat i przyczynić się do nieco innego spojrzenia na przestrzeń Parku. Stworzony raport może przyczynić się do ulepszenia lokalnej polityki w zakresie zarządzania terenami zieleni.

Charakterystyka

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Łączny koszt realizacji dwudniowego spotkania wraz z przygotowaniem materiałów promocyjnych oraz raportów i publikacji po zakończeniu prac wynosi 80 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
80 000,00 zł

Skutki realizacji (wypełnia pracownik Urzędu m.st. Warszawy)

Skutki realizacji
Przygotowany raport będzie pomocny dla planowanych w przyszłości prac rewaloryzacyjnych i modernizacyjnych parku i jego bezpośredniego otoczenia. Dodatkowo przedmiotowa inwentaryzacja ma na celu wskazanie jakie gatunki flory i fauny występują na omawianym terenie, przedstawienie zagrożeń i możliwości ich ochrony.

Modyfikacje

13.04.2022 12:26
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy pomysł, przy czym jeśli projekt zostanie zakwalifikowany do głosowania i tym bardziej wybrany w nim przez mieszkańców, to warto zadbać o jego promocję - nie tylko na "platformach informacyjnych" dzielnicy, ale także na terenie samego parku (plakaty, ulotki rozdawane spacerowiczom) aby jak najwięcej rzeczywistych użytkowników się o nim mogło dowiedzieć i wziąć udział w badaniu.

  I co tu dużo ukrywać - uwzględnić to w koszcie projektu, aby potem nie było sytuacji, że projekt jest realizowany ale mało kto o nim wie, bo nie wszyscy korzystają chociażby z serwisów społecznościowych czy regularnie odwiedzają stronę internetową dzielnicy.

  Dodatkowa rzecz, którą moim zdaniem warto zaproponować Autorowi i rozważyć dodanie do projektu. Przygotowanie jakiegoś folderu, który później można by użyć podczas promocji samego parku oraz prezentacji wyników badań.

  Tak aby raport pozostał nie tylko jako PDF na stronie internetowej ale coś namacalnego - coś, czym można promować zarówno sam Park Kaskada jak i samą Dzielnicę - chociażby na organizowaną przez nią imprezach plenerowych czy spotkaniach z mieszkańcami.

  Przykładem mogą być materiały z BioBlitz na Bielanach dla Parku Olszyna:
  https://bielany.um.warszawa.pl/-/wyniki-badania-bioblitz-na-bielanach

  Wydział Ochrony Środowiska opiekuje się wieloma miejscami na terenie Żoliborza, które są naprawdę unikalne, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich wartości ani tego, co robi w tym zakresie sam WOŚ. Warto próbować to zmienić.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia!
  Wojciech Zawiliński  27.01.2022 09:30
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany