Psi wybieg na Mokotowie

1928
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2023
Lokalizacja Mokotów
Autor pomysłu Mieszkanka
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
130 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zwierzęta
  • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Wybieg dla psów o powierzchni niemniejszej niż 1400 m2.
Bezpieczne miejsce niezbędne dla ruchu i socjalizacji psów z Mokotowa.
Wyposażenie:
- ogrodzenie wysokości nie mniejszej niż 1,7m
-"psia toaleta" z koszami
- ławeczki
- zabawki terenowe dla psów
trzy latarnie z baterią solarną

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Okolice parku Królikarnia - góra skarpy wiślanej, ciągnąca się od ulicy Bielawskiej do Idzikowskiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Chodzi o teren między blokami, a skarpą (na przykład koło siłowni plenerowej i placu zabaw przy Bielwskiej).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wybieg dla psów o powierzchni niemniejszej niż 1400 m2.
Bezpieczne miejsce niezbędne dla ruchu i socjalizacji psów z Mokotowa.
Wyposażenie:
- ogrodzenie wysokości nie mniejszej niż 1,7m
-"psia toaleta" z koszami
- ławeczki
- zabawki terenowe dla psów
trzy latarnie z baterią solarną
Opis projektu
Projekt polega na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla mokotowskich psów. Miałby to być teren ogrodzony drucianą siatką o wysokości niemniejszej niż 1,7m, z wejściami wyposażonymi w podwójne bramki (śluzy) zapobiegające niekontrolowanemu wyjściu pas na zewnątrz.
Wybieg o powierzchni niemniejszej niż 1400 m2 powinien być podzielony na przynajmniej dwie odrębne sekcje - dla psów mniejszych i większych. Wewnątrz wybiegu znajdowałyby się ławeczki dla opiekunów, kosze na śmieci / odchody, dodatkowo psie zabawki terenowe : paliki do slalomu, tunel, pochylnie, przeszkody do przeskakiwania, opony samochodowe zamontowane na drewnianych palach itp.
Takie miejsce pomogłoby opiekunom psów zapewnić zwierzakom odpowiednią dawkę codziennego ruchu, niezbędną dla prawidłowego rozwoju i utrzymania ich formy w sposób bezpieczny zarówno dla nich jak i osób postronnych czy dzikich zwierząt.
Wybieg powinien być dostępny w godzinach od 8 rano do 22. Powinny znaleźć się przy nim także latarnie zasilane bateriami solarnymi, żeby w zimie także dało się długo i radośnie biegać za piłeczką.
Projektowanie uniwersalne
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu
Na Górnym Mokotowie w szczególności zaś w okolicach Wierzbna, brakuje bezpiecznych miejsc dających możliwość spuszczenia psów ze smyczy. Zagwarantowanie czworonogom odpowiedniej dawki codziennego ruchu jest niezbędne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.
Psi wybieg byłby tu idealnym rozwiązaniem.
Najlepszą lokalizacją dla takiego projektu na Górnym Mokotowie jest szczyt skarpy wiślanej, gdzieś pomiędzy ulicami Idzikowskiego, a Bielawską. Ciągnie się tam szeroki trawnik obsadzony pięknymi, starymi drzewami, a okoliczne psy i tak bawią się tam wolno praktycznie codziennie. Projekt byłby zatem nie tyle nowatorskim pomysłem, co usankcjonowaniem prawnym istniejącej sytuacji służącym między innymi poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, zwierząt, przechodniów i samych psów.
Psi wybieg to nie tylko możliwość puszczenia psa wolno, wybiegania go czy wybawienia. Miejsca takie służą także do szkolenia, nauki posłuszeństwa czy sztuczek, a także niezwykle ważnej dla każdego psa socjalizacji. Podzielenie wybiegu na kilka mniejszych stref zapobiegłoby sytuacji, w której zbyt wiele psów na raz znajduję się na jednym terenie.
Wyposażenie wybiegu w psie zabawki takie jak pochylnie, przeszkody do przeskakiwania, opony, labirynt albo równoważnie zapewni psom dodatkowe bodźce i rozrywkę.
Postawienie kilku ławeczek dla opiekunów umożliwi korzystanie z terenu także starszym osobom, będzie także korzystne dla budowania relacji międzysąsiedzkich.
Latarnie na baterie solarne - rozwiązanie ekologiczne- umożliwią korzystanie z terenu także po zmroku, co ważne jest szczególnie w zimie.
Istotnym elementem wybiegu są wejścia z podwójnymi furtkami (śluzami). Praktycznie uniemożliwiają one samowolne opuszczenie terenu przez czworonoga.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
130 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Projekt niezgodny z ustaleniami MPZP rejonu Pod Skocznią część I - teren oznaczony C1.1 ZP - zieleń urządzona (zakaz grodzenia na terenie zieleni urządzonej) oraz lokalizacja znajduje się w zasięgu Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Lokalizacja wybiegu dla psów w takim miejscu wpłynie niekorzystnie na przyrodę chronionych obszarów, ponieważ koliduje z ważnym powiązaniem przyrodniczym. Duża liczba psów na tym terenie spowoduje płoszenie zwierząt, w konsekwencji czego może dojść do zaniku korytarza migracyjnego.

Modyfikacje

28.01.2022 12:42
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetny pomysł, bardzo przydałoby się coś takiego w okolicy.
    Chciałam tylko zauważyć, że w okolicach skarpy jest dużo terenów zielonych i ulice są daleko, dlatego jest to raczej bezpieczne miejsce. Bardzo blisko tego miejsca natomiast jest skwer grupy AK granat, na który przychodzi bardzo dużo psów bo jest bliżej budynków mieszkalnych. Niedaleko jest Puławska, tramwaje i duży ruch, jednocześnie skwer jest w bardzo uczęszczanym ciągu komunikacyjnym łączącym skrzyżowanie Królikarni z osiedlami. Proponuję zmianę lokalizacji na właśnie skwer AK granat - dzięki temu można zwiększyć bezpieczeństwo nie tylko psów, które łatwo mogą wpaść ta na ulicę, ale też często bawiących się dzieci, rowerzystów i osób starszych, które tamtędy chodzą. Dodatkowo, to jest miejsce na którym odbywają się targi śniadaniowe, a bardzo dużo psów które tam chodzą kopią dziury w ziemi i stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo właśnie na tych targach (łatwo sobie skręcić kostkę), i w drugą stronę, czasem po targach zostaje jedzenie, których psy jeść nie powinny, ale znajdują i jedzą. Ogrodzenie w ramach wybiegu zalesionej części np. Przy parkingu nie będzie wypływać negatywnie na targi śniadaniowe, a zwiększy istotnie bezpieczeństwo nie tylko psów, ale też wszystkich mieszkańców, którzy tamtędy chodzą, a jednocześnie będzie łatwiej dostępny większej ilości mieszkańców, niż gdyby umiejscowić psi park nad skarpą, gdzie i tak jest dość bezpiecznie.
    Mieszkanka30410  19.03.2022 09:50
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany