Park Znicza miejscem aktywnego wypoczynku dla każdego

1751
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
162 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 626 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt polega na: (i) integracji i aktywizacji społecznej seniorów przy wykorzystaniu walorów parku Znicza poprzez stworzenie możliwości do spotkań w plenerze, popularyzacji gier i turniejów szachowych (np. turniejów młodzież/seniorzy) a także na: (ii) utworzeniu miejsca odpoczynku dla matek z niemowlakami (miejsca kontaktów, przewijania i karmienia niemowląt, wymieniania się rzeczami).

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
24.11.2017 14:13
W Parku znicza powstało miejsce spotkań w plenerze.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Znicza jest zlokalizowany w kwartale ulic Znicza, Filomatów, Zagójska (obecnie Bełżecka) i Łukiska i ma kształcie latawca. Strefa dla seniora znajduje między aleją topolową a łukiem chodnika
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wokół parku mieści się duże osiedle, którego mieszkańcy licznie korzystają z wypoczynku w parku. Wśród nich jest bardzo wiele młodych matek oraz starszych osób. Dojazd do paru jest też bardzo dogodny (bliskość ul. Ostrobramskiej) dla osób spoza bezpośredniego otoczenia parku i wiele osób dojeżdza do parku komunikacją miejską.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na: (i) integracji i aktywizacji społecznej seniorów przy wykorzystaniu walorów parku Znicza poprzez stworzenie możliwości do spotkań w plenerze, popularyzacji gier i turniejów szachowych (np. turniejów młodzież/seniorzy) a także na: (ii) utworzeniu miejsca odpoczynku dla matek z niemowlakami (miejsca kontaktów, przewijania i karmienia niemowląt, wymieniania się rzeczami).
Opis projektu
Park Znicza po rewitalizacji posiada wydzielone przestrzenie dla małych dzieci, dla dzieci starszych , miejsce do ćwiczeń oraz strefę dla seniorów i matek z dziećmi w wózku. Obie strefy dla dzieci oraz strefa do ćwiczeń jest zaopatrzona w odpowiednią infrastrukturę do zabaw i aktywnego wypoczynku, strefa dla seniorów oraz matek z dziećmi w wózkach, nie posiada żadnej infrastruktury, poza długą ławką wzdłuż alei spacerowej.
Projekt niniejszy polega na aranżacji przestrzeni "dla seniora" w parku Znicza polegającej na zainstalowaniu dodatkowo:
(i) jednej zadaszonej altany zabudowanej z 3 stron trejażem, wyposażonej w stół drewniany, 4 drewniane ławy, przewijak dla niemowląt, kosz na śmieci), ewentualnie w półkę na prasę i książki, które będzie można przynosić do czytania na miejscu do publicznego korzystania;
oraz
(ii) 4 stoliki z do gry w szachy z taboretami do siedzenia (4 taborety przy każdym stoliku), zamontowanymi na stałe.
(iii) 3 kosze na śmieci (jeden do altany, 2 do stolików szachowych
Wykonanie altany i stolików z taboretami planowane jest w technologii nawiązującej kolorystycznie i wizerunkowo do istniejącej już infrastruktury drewnianej w parku (ławki) - tj. wykonanie z materiału: stal i drewno odporne na warunki atmosferyczne (ewentualnie z elementów betonowych na stoliki szachowe).
NIezbędne będzie wykonanie nawierzchnii pod stoliki szachowe celem ich stabilnej instalacji (kostka betonowa), która umożliwi również łatwe koszenie trawy wokół stolików, będzie to również zapobiegać wygniataniu się trawy pod stolikiem w zwiazku z jego użytkowaniem.
Całość powinna stanowić spójną kompozycję z istniejącą aranżacją parku.


Uzasadnienie realizacji projektu
1. Seniorzy i matki z niemowlętami stanowią grupy, które mogą się czuć wykluczone z przestrzeni publicznej, gdyż przestrzeń ta nie gwarantuje możliwości zaspokajania ich potrzeb np. aktywizacji społecznej, realizacji hobby (gry w szachy, warcaby, karty), dzięki którym zmniejsza się poczucie wykluczenia/wyalienowania i prowadzi do tworzenia więzi lokalnych - stąd ogromna rola np. STOŁU jako motywatora do nawiązywania wzajemnych relacji. Seniorzy posiadają duży potencjał doświadczenia, którym mogliby dzielić się z innymi (np. z młodzieżą). 2.Matki z niemowlętami nie posiadają w przestrzeni publicznej miejsca do przewinięcia i dyskretnego nakarmienia niemowlęcia, nawiązania znajomości, wymiany praktycznych rzeczy, którymi mogłyby podzielić się z innymi rodzicami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Altana /pergola stacja dla matek z dziećmi wysokie ławki przewijak dla dzieci półka wewnetrzna ze schowkiem na prasę stolik tablica ogłoszeń moduł wi-fi
cena ok 120.540,00 zł
Stolik szachowy pojedynczy x 2 szt cena 4,600,00 zł
Stolik szachowy podwójny + 2 X szachownica cena ok 4.120,00 zł
fotel szt 8 = 9.643,00 zł + INSTALACJA I MONTAŻ
Koszt 2 imprez integracyjnych 2.262,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
162 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty konserwacji i beżących napraw altany wraz z wyposażeniem, stolików szachowych, oraz taboretów - szacunkowo 1.500 rocznie (do rozeznania na dalszym etapie procedowania projektu, koszt zależny od finalnie użytych materiałów).
Instalacje nie generują kosztów mediów.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 500,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany