Pływająca przystań jako centrum informacji o Wiśle

1917
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Rafał Łapiński
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
420 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Pływająca przystań, która pełnić będzie kilka funcji jednocześnie, tematem przewodnim jest rzeka Wisła w Warszawie. Główną funkcją będzie punkt informacji o działaniach, które odbywają się na Wiśle. Drugą funkcją będzie bibloteczka z książkami, publikacjami, gazetkami i informatorami o tematyce wiślanej. Przystań dostępna dla armatorów świadczących usługi tyrystyno - rekreacyjne

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Przystań miałaby stanąć na lewym brzegu, Pomiędzy Mostem Poniatowskim a Pomnikiem Sapera lub w rejonie Portu Czerniakowskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dokładne miejsce zostanie określone w drodze realizacji projektu. może być uzależnione od rodzaju przystani, dostępnego aktualnie miejsca i możliwych przyłączy elektrycznych. Z uwagi na bardzo niekorzystne ukształtowanie dna (grzempy kamieni) na odcinku od przystanku komunikacyjnego w rejonie Płyty Desantu do WTW przytań może zostać zlokalizowana w rejonie Portu Czerniakowskiego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Pływająca przystań, która pełnić będzie kilka funcji jednocześnie, tematem przewodnim jest rzeka Wisła w Warszawie. Główną funkcją będzie punkt informacji o działaniach, które odbywają się na Wiśle. Drugą funkcją będzie bibloteczka z książkami, publikacjami, gazetkami i informatorami o tematyce wiślanej. Przystań dostępna dla armatorów świadczących usługi tyrystyno - rekreacyjne
Opis projektu
Projekt pływającej przystani jako centrum informacji o Wiśle skierowany dla wszystkich którzy chcieliby zasięgnąć informacji o tym gdzie i w jaki sposób można spędzić aktywnie czas na i przy Wiśle. Ma stać się kompleksowym wiślanym centrum. Punkt informacji turystycznej nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale również dla turystów zagranicznych z pełną ofertą wszelakich działań nawiązujących do aktywnego spędzania czasu na i przy Wiśle, łącznie z możliwością zakupu biletów. Na przystani działać będzie biblioteka z książkami archiwalnymi i bieżącymi wydawnictwami o tematyce związanej z Wisłą z możliwością wypożyczenia na miejscu lub do domu na podstawie dowodu osobistego. Będzie to miejsce dystrybucji wszelkich materiałów dotyczących Wisły. Zakładamy możliwość sprzedaży wybranych wydawnictw (m.in książki mapy, reprinty, pocztówki) pamiątki związane z Wisłą oraz bilety na działania wiślane, w tym różnorodne rejsy po Wiśle. Dochód ze sprzedaży może pokrywać bezpośrednie koszty utrzymania przystani oraz rozwój księgozbiorów i samej przystani. Jest to konieczne gdyż należałoby dążyć aby przystań stała się całkowicie niezależna finansowo, oraz daje to kompleksową ofertę Wiślanych atrakcji. .
Prowadzenie przystani powinno być powierzone organizacji pozarządowej działającej na rzecz Wisły przy partnerstwie z trzema lub więcej podmiotami oraz Miasto. Wyłonienie operatora powinno odbyć się w ramach konkursu ofert dla NGO. Jest to bardzo ważne, gdyż będą to prowadziły osoby, które mają o rzece dużą wiedzę, doświadczenie i rozeznanie w rynku nadwiślanych atrakcji.

Pływająca przystań stanowić będzie stalowa barka z drewnianą nadbudową w której znajdować się będzie punkt informacyjny i biblioteka.
Barka zakupiona lub wydzierżawiona spełniać będzie wszelkie wymogi bezpieczeństwa wynikające z przepisów na drogach wodnych oraz z aktualnym Świadectwem Zdolności Żeglugowej i PRS`em.
Nadbudowa wykonana na zamówienie wg. projektu stworzonego w ramach niniejszego projektu.
Wielkość nadbudowy zależeć będzie od wielkości zakupionej lub wydzierżawionej barki.
W przypadku braku technicznej, prawnej lub finansowej możliwości ustawienia barki, można rozważyć powstanie takiego centrum w budynku lub pawilonie
Uzasadnienie realizacji projektu
Na przestrzeni lat powstało wiele inicjatyw dzięki którym nad Wisłę zaczęło przebywać wiele osób. Mieszkańcy zaczęli się interesować rzeką. Materiały informacyjne wydawane przez miasto, organizacje NGO, wydawnictwa nawiązujące do rzeki Wisły są dostępne w wielu miejscach, natomiast brak jest jednego punktu w którym mogłyby się te materiały znajdować. Brakuje miejsca w którym zainteresowana osoba mogłaby się dowiedzieć kompleksowo o działaniach związanych z Wisła podejmowanych przez organizacje, instytucje miejskie.
Przystań przybliży Wisłę Warszawiakom i turystom i stanie się punktem informacji o wszelkich działaniach na rzece. Dzięki temu że przystań będzie prowadzona z udziałem organizacji ma szanse być dobrze i rzetelnie prowadzona.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt barki i zabudowy - 10 000
Barka lub przystań - 275 000
zabudowa barki i przystosowanie do użytku 60 000
wyposażenie, umeblowanie - 10 000
Wyposażenie, książki ,archiwa - 10 000
Przegląd po sezonowy - 10 000
Budowa przyłącza elektroenergetycznego -45 000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
420 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Miesięczna obsługa przystani, przegląd przed i po sezonowy, amortyzacja, naprawy, sp techniczne, ochrona obiektu, opłata za media, stacjonowanie - 120 000

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
120 000,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

03.06.2016 13:18
Koordynator w Zarządzie Mienia

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany