Bezpieczna wolanka - kurs samoobrony dla mieszkanek Woli - Młynowa

2139
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Młynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
23 700 zł
Kategoria
 • edukacja
 • sport
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 283 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Bezpłatne zajęcia samoobrony dla mieszkanek Młynowa w ramach projektu BEZPIECZNA WOLANKA to 5 cykli szkoleń, których celem jest zwiększenie świadomości kobiet w różnym wieku oraz ich poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym. Kursantki dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki oraz jak interpretować zachowanie napastnika.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 22:07
KW ramach realizacji projektu Kub Sportowy Feniks prowadził nieodpłatne zajęcia samoobrony dla kobiet! Projekt skierowany był do mieszkanek Woli-Młynowa i miał na celu zwiększenie ich poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym oraz świadomości w zakresie istniejących zagrożeń. Kursantki dowiedziały się m.in.: jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki oraz jak interpretować zachowanie napastnika.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Młynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Zawiszy 13
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Budynek I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" przy ulicy Zawiszy 13
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Bezpłatne zajęcia samoobrony dla mieszkanek Młynowa w ramach projektu BEZPIECZNA WOLANKA to 5 cykli szkoleń, których celem jest zwiększenie świadomości kobiet w różnym wieku oraz ich poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym. Kursantki dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki oraz jak interpretować zachowanie napastnika.
Opis projektu
Samoobrona nie jest tylko umiejętnością obrony czy walki. To przede wszystkim umiejętność wykrywania zagrożenia i odpowiedniego reagowania na nie. Znajomość technik samoobrony przez kobiety znacznie zwiększy poczucie bezpieczeństwa oraz wykształci niezbędne odruchy, dzięki którym możliwe będzie uniknięcie lub wyjście z niebezpiecznej sytuacji.
W projekcie BEZPIECZNA WOLANKA panie dowiedzą się m.in. jak unikać zagrożenia, w jaki sposób reagować na zaczepki, jak interpretować zachowanie napastnika. W toku szkoleń kursantki uzyskają odpowiedzi na wszelkie nurtujące je pytania i rozwiane zostaną wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.
Część teoretyczna będzie wstępem do każdych zajęć i potrwa pół godziny, natomiast praktyczna część potrwa godzinę oraz nauczy kobiety prawidłowych reakcji i odruchów. Dwóch instruktorów prowadzących zajęcia najpierw zaprezentuje sytuacje mogące mieć odzwierciedlenie w codziennym życiu. Następnie panie będą uczyć się uwalniać z różnych obchwytów tułowia, chwytów za nadgarstki, duszenia, szarpania za ubrania czy za włosy, a nawet poznają podstawowe zasady obrony przed atakiem nożem i bronią palną. Podjęty zostanie także temat przemocy seksualnej oraz gwałtu.
Zakłada się, że zajęcia będą poprowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów z wieloletnim doświadczeniem, którzy mieli styczność z różnymi sztukami, sportami i systemami walki w swojej karierze zawodowej. W zajęciach będą mogły wziąć udział wszystkie dziewczęta i kobiety, które ukończyły 16 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Każdy cykl zajęć będzie trwał 8 tygodni, co pozwoli kursantkom zaznajomić się z tematami oraz przećwiczyć scenariusze niebezpiecznych sytuacji. Każdy 2-miesięczny cykl będzie skierowany do innej grupy wiekowej (16-25 lat, 26-35 lat, 36-45 lat, 46-55 lat, wiek 56+), dzięki temu tematyka zajęć będzie bardzo dopasowana, a w grupach 20-osobowych kursantki będą czuły się swobodniej. W projekcie przewidziano utworzenie, wydanie i wydruk informatora, który będzie stanowił kompendium wiedzy zdobytej na szkoleniu (będzie także dostępny w wersji elektronicznej).
Bezpłatne zajęcia będą interesującą formą aktywizacji i integracji mieszkanek Woli - Młynowa oraz ciekawą możliwością spędzenia wolnego czasu niezależnie od pogody czy pory roku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt BEZPIECZNA WOLANKA jest odpowiedzią na potrzeby mieszkanek Woli. Uczestnictwo w zajęciach zwiększy świadomość kobiet, poczucie bezpieczeństwa oraz pozytywnie wpłynie na integrację mieszkanek. Na zajęcia będą mogły przychodzić koleżanki, siostry, mamy z córkami, wnuczki z babciami, co zjednoczy pokolenia, zacieśni więzy, poprawi wzajemne kontakty, a także pozwoli poznać inne kobiety mieszkające w okolicy. Nie każda "Wolanka" może wziąć udział w płatnym kursie samoobrony z racji wysokich cen zajęć. Niniejszy projekt daje możliwość bezpłatnego skorzystania z profesjonalnych zajęć i porad bez względu na status społeczny. Dzięki temu kobiety poszerzą wiedzę o cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa i właściwego zachowania w sytuacjach zagrożenia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- wynagrodzenie trenera - 120 zł / godzinę (40 tygodni x 1 h x 2 razy w tygodniu) = 9 600 zł
- wynagrodzenie instruktora/wykładowcy - 60 zł / godzinę (40 tygodni x 1,5 h x 2 razy w tygodniu) = 7 200 zł
- ubezpieczenie NNW = 1 200 zł
- koszty koordynacji, obsługi księgowej, biurowe = 3000 zł
- reklama (plakaty, ogłoszenia, ulotki) = 700 zł
- informator (wykonanie zdjęć, wydruk,ok. 150 sztuk)= 2000 zł Łączny
koszt projektu to 23 700,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
23 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

13.03.2016 20:45
Autor projektu
18.03.2016 09:21
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
04.04.2016 11:41
Koordynator w dzielnicy Wola
04.04.2016 11:44
Koordynator w dzielnicy Wola
04.04.2016 11:53
Koordynator w dzielnicy Wola
15.04.2016 15:57
Koordynator w dzielnicy Wola
09.06.2016 12:34
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czy Panowie też będą mieli szansę na podobne zajęcia? W moim bloku nie zawsze to panie muszą bronić się przed Panami. Niektórym panom dużo bardziej przydałaby się obrona przed paniami... Pozdrawiam ;-)
  Mieszkaniec106  16.01.2016 11:03
  • Projekt jest skierowany jedynie do dziewcząt i kobiet po to, aby na zajęciach czuły się w pełni komfortowo i nie bały się podejmować trudnych tematów. Coraz częściej pojawiający się problem braku poczucia bezpieczeństwa w miejscach publicznych (a także przemoc domowa) był głównym powodem, dla którego niniejszy projekt został złożony. Policyjne statystyki pokazują, że to kobiety są częściej ofiarami przemocy - stąd zajęcia skierowane właśnie do pań.
   Mieszkaniec676  18.01.2016 14:43 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany