Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Odolanach

856
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
81 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 966 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zasadzenie 50 drzew oraz 300 krzewów na terenie Odolan. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się okolica nie stała się betonową pustynią.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 22:31
W ramach projektu nasadzono: 50 szt. drzew (gatunki: graby kolumnowe, dęby czerwone, klony kuliste, robinie białe, lipy drobnolistne, wiśnie pospolite odm ‘Umbraculifera’, buki pospolite) i 300 szt. krzewów (gatunki: irga błyszcząca, ognik szkarłatny w odm.) na Odolanach w lokalizacjach: ul. Studzienna, ul. Sowińskiego, ul. Worcella, ul. Gizów, ul. Kasprzaka, ul. Ordona.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działki publiczne oraz pasy przydrożne na Odolanach
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki publiczne oraz pasy przydrożne na Odolanach, na których są możliwe nasadzenia drzew lub krzewów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zasadzenie 50 drzew oraz 300 krzewów na terenie Odolan. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się okolica nie stała się betonową pustynią.
Opis projektu
W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza na Woli, jednym ze możliwych sposobów poprawy jakości powietrza jest sadzenie drzew i krzewów, które pochłaniają dwutlenek węgla i przetwarzają go na potrzebny ludziom tlen. Obecnie na Odolanach powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych oraz biurowców. W okolicy co roku przybywa tu kolejne kilka tysięcy mieszkańców, którzy oczekują, że Odolany będą się rozwijać w sposób zrównoważony.
Wraz z dynamicznym rozwojem i zabudowywaniem kolejnych terenów oraz tworzeniem nowych sieci infrastrukturalnych można zaobserwować jednak proces odwrotny - drzewa i krzewy są często wycinane. Niestety w ramach kompensacji za wycinkę często sadzone są bardzo młode sadzonki, które nie mogą rzeczywiście (w krótkim czasie) zastąpić wyciętych drzew. Ponadto młode drzewka jeśli są niedopasowane do otoczenia i panujących warunków często obumierają, zwłaszcza jeśli są pozostawione bez odpowiedniej opieki. Co więcej istnieje ryzyko, że zasadzone młode drzewa zostaną w bliższej lub dalszej przyszłości usunięte, ponieważ jeśli ich wiek nie przekroczy 10 lat można je będzie wyciąć bez zezwolenia.
Chcemy zapobiec procesowi przekształcania Woli w "betonową pustynię". Zieleń ma znaczący wpływ na zdrowe i komfortowe życie w mieście. Dzięki drzewom sadzonym w szpalerach możemy zmniejszyć hałas pochodzący od ruchliwych i często zdewastowanych ulic. W lecie mieszkańcy będą mogli się schronić w cieniu, a wspomniana wcześniej "betonowa pustynia" nie będzie się aż tak mocno nagrzewać. Należy również zaznaczyć, że drzewa i krzewy są też schronieniem oraz źródłem pożywienia dla ptaków.
W ramach projektu przewidywane jest opracowanie projektu nasadzeń, który ma obejmować zarówno wybór rodzaju roślinności jak i działek miejskich, na których będą nasadzenia. Miejsca nasadzeń powinny zostać wybrane w ten sposób, aby nie kolidowały z istniejącą infrastrukturą, ani nie były zagrożone wycinką. Równie istotną sprawą jest dopasowanie rodzaju roślinności do miejsc, w których zostanie zasadzona.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu bardzo korzystnie wpłynie na wiele aspektów: na zdrowie i komfort życia mieszkańców, na rozwój i wizerunek budujących się właśnie Odolan i ich zrównoważony rozwój. Wpłynie również na poprawę czystości powietrza oraz komfort klimatyczny.

Projekt jest kontynuacją zwycięskiego projektu z zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego pn. "Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Woli": https://bp2016warszawa.zetwibo.pl/taskPropose/3000

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt nasadzeń: 3.000 zł
Drzewa o obwodzie pnia 14-20 cm: 50 sztuk - 69.000 zł
Krzewy: 300 sztuk - 9.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
81 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt pielęgnacji roślin.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo fajny projekt. Nowe nasadzenia są inwestycją, z której wszyscy będziemy w przyszłości korzystali.Gdy wokół mamy zieleń, żyje się dużo przyjemniej:)
  Mieszkaniec3033  26.02.2016 22:22
 • super pomysł!
  Mieszkaniec3422  29.04.2016 15:20
 • Gdzie można obejrzeć projekt nasadzeń?
  Mieszkaniec11883  19.01.2018 14:04
  • Jako autorka powyższego projektu do budżetu partycypacyjnego nie mam ŻADNYCH informacji o jego realizacji.
   O to czy zgodnie z założeniami kosztorysu projekt nasadzeń powstał i o jego ewentualne udostępnienie należy pytać w Urzędzie Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.
   Mieszkaniec  22.01.2018 22:18 Autor projektu
  • Za przeproszeniem, a Pani jako autorka nie pytała? Nie była Pani zainteresowana losami swojego projektu? Czy Urząd nie udzielał informacji?
   Mieszkaniec11883  22.01.2018 22:21
  • Za przeproszeniem nie pytałam. Postawiłam krzyżyk na BP, za dużo rozczarowań.
   Mieszkaniec  22.01.2018 22:29 Autor projektu
  • Proszę napisać co się stało. Co poszło źle? Będę wdzięczny. Sam zgłosiłem projekt w aktualnie trwającej edycji. Może Pani doświadczenia pomogą.
   Mieszkaniec11883  22.01.2018 22:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany