Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Odolanach

856
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
81 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 966 głosów za tym projektem
Zgłoś swój pomysł Ikona Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada zasadzenie 50 drzew oraz 300 krzewów na terenie Odolan. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się okolica nie stała się betonową pustynią.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 22:31
W ramach projektu nasadzono: 50 szt. drzew (gatunki: graby kolumnowe, dęby czerwone, klony kuliste, robinie białe, lipy drobnolistne, wiśnie pospolite odm ‘Umbraculifera’, buki pospolite) i 300 szt. krzewów (gatunki: irga błyszcząca, ognik szkarłatny w odm.) na Odolanach w lokalizacjach: ul. Studzienna, ul. Sowińskiego, ul. Worcella, ul. Gizów, ul. Kasprzaka, ul. Ordona.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Działki publiczne oraz pasy przydrożne na Odolanach
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działki publiczne oraz pasy przydrożne na Odolanach, na których są możliwe nasadzenia drzew lub krzewów.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zasadzenie 50 drzew oraz 300 krzewów na terenie Odolan. W związku z publikowanymi raportami o złym stanie powietrza oraz wycinką drzew, jaka miała miejsce w ostatnich latach chcemy zadbać o to, aby nasza rozwijająca się okolica nie stała się betonową pustynią.
Opis projektu
W związku z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza na Woli, jednym ze możliwych sposobów poprawy jakości powietrza jest sadzenie drzew i krzewów, które pochłaniają dwutlenek węgla i przetwarzają go na potrzebny ludziom tlen. Obecnie na Odolanach powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych oraz biurowców. W okolicy co roku przybywa tu kolejne kilka tysięcy mieszkańców, którzy oczekują, że Odolany będą się rozwijać w sposób zrównoważony.
Wraz z dynamicznym rozwojem i zabudowywaniem kolejnych terenów oraz tworzeniem nowych sieci infrastrukturalnych można zaobserwować jednak proces odwrotny - drzewa i krzewy są często wycinane. Niestety w ramach kompensacji za wycinkę często sadzone są bardzo młode sadzonki, które nie mogą rzeczywiście (w krótkim czasie) zastąpić wyciętych drzew. Ponadto młode drzewka jeśli są niedopasowane do otoczenia i panujących warunków często obumierają, zwłaszcza jeśli są pozostawione bez odpowiedniej opieki. Co więcej istnieje ryzyko, że zasadzone młode drzewa zostaną w bliższej lub dalszej przyszłości usunięte, ponieważ jeśli ich wiek nie przekroczy 10 lat można je będzie wyciąć bez zezwolenia.
Chcemy zapobiec procesowi przekształcania Woli w "betonową pustynię". Zieleń ma znaczący wpływ na zdrowe i komfortowe życie w mieście. Dzięki drzewom sadzonym w szpalerach możemy zmniejszyć hałas pochodzący od ruchliwych i często zdewastowanych ulic. W lecie mieszkańcy będą mogli się schronić w cieniu, a wspomniana wcześniej "betonowa pustynia" nie będzie się aż tak mocno nagrzewać. Należy również zaznaczyć, że drzewa i krzewy są też schronieniem oraz źródłem pożywienia dla ptaków.
W ramach projektu przewidywane jest opracowanie projektu nasadzeń, który ma obejmować zarówno wybór rodzaju roślinności jak i działek miejskich, na których będą nasadzenia. Miejsca nasadzeń powinny zostać wybrane w ten sposób, aby nie kolidowały z istniejącą infrastrukturą, ani nie były zagrożone wycinką. Równie istotną sprawą jest dopasowanie rodzaju roślinności do miejsc, w których zostanie zasadzona.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu bardzo korzystnie wpłynie na wiele aspektów: na zdrowie i komfort życia mieszkańców, na rozwój i wizerunek budujących się właśnie Odolan i ich zrównoważony rozwój. Wpłynie również na poprawę czystości powietrza oraz komfort klimatyczny.

Projekt jest kontynuacją zwycięskiego projektu z zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego pn. "Więcej tlenu! Nasadzenia drzew i krzewów na Woli": https://bp2016warszawa.zetwibo.pl/taskPropose/3000

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt nasadzeń: 3.000 zł
Drzewa o obwodzie pnia 14-20 cm: 50 sztuk - 69.000 zł
Krzewy: 300 sztuk - 9.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
81 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt pielęgnacji roślin.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
2 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo fajny projekt. Nowe nasadzenia są inwestycją, z której wszyscy będziemy w przyszłości korzystali.Gdy wokół mamy zieleń, żyje się dużo przyjemniej:)
  Mieszkaniec3033  26.02.2016 22:22
 • super pomysł!
  Mieszkaniec3422  29.04.2016 15:20
 • Gdzie można obejrzeć projekt nasadzeń?
  Mieszkaniec11883  19.01.2018 14:04
  • Jako autorka powyższego projektu do budżetu partycypacyjnego nie mam ŻADNYCH informacji o jego realizacji.
   O to czy zgodnie z założeniami kosztorysu projekt nasadzeń powstał i o jego ewentualne udostępnienie należy pytać w Urzędzie Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.
   Mieszkaniec  22.01.2018 22:18 Autor projektu
  • Za przeproszeniem, a Pani jako autorka nie pytała? Nie była Pani zainteresowana losami swojego projektu? Czy Urząd nie udzielał informacji?
   Mieszkaniec11883  22.01.2018 22:21
  • Za przeproszeniem nie pytałam. Postawiłam krzyżyk na BP, za dużo rozczarowań.
   Mieszkaniec  22.01.2018 22:29 Autor projektu
  • Proszę napisać co się stało. Co poszło źle? Będę wdzięczny. Sam zgłosiłem projekt w aktualnie trwającej edycji. Może Pani doświadczenia pomogą.
   Mieszkaniec11883  22.01.2018 22:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany