Zaczarowane podwórko w cieniu muru więzienia. Sąsiedzka Narbutta

1243
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon B
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
400 720 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Połączenie i rewitalizacja podwórek znajdujących się pomiędzy Aresztem Śledczym na ul. Rakowieckiej a skwerkiem im. Słomińskiego przy ul. Narbutta. Stworzenie przestrzeni wspólnej integracji sąsiedzkiej z ogródkiem społecznym, zadbaną zielenią, oświetleniem, przestrzenią dla dzieci i altaną.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon B
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Narbutta 40, 42, 44, 46/48, 48, 50
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Jest to przestrzeń znajdująca się między murem odgradzającym Aresztem Śledczym przy ul. Rakowieckiej, a kamienicami przy ul. Narbutta. Teren był dotychczas podzielony na odrębne podwórka w tym roku nastąpi wyburzanie budynku garażu separującego posesje (44 - 46/48). W ubiegłym roku zlikwidowano ogrodzenie dzielące podwórka kamienic 42 i 44.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Połączenie i rewitalizacja podwórek znajdujących się pomiędzy Aresztem Śledczym na ul. Rakowieckiej a skwerkiem im. Słomińskiego przy ul. Narbutta. Stworzenie przestrzeni wspólnej integracji sąsiedzkiej z ogródkiem społecznym, zadbaną zielenią, oświetleniem, przestrzenią dla dzieci i altaną.
Opis projektu
Celem projektu jest zagospodarowanie przestrzeni publicznej pomiędzy ciągiem kamienic przy ul. Narbutta 40, 42, 44, 46/48, 48 oraz 50 a murem Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.

Projekt zakłada:
- rewitalizacje zieleni podwórkowej (dodatkowe nasadzanie, wyznaczenie alejek),

- stworzenie ogrodu społecznościowego (wraz z kompostownikiem) przy wykorzystaniu przedwojennych nasadzeń (m.in. drzew owocowych). W ogrodzie odbywać się będą wspólne sąsiedzie nasadzenia, gotowanie przetworów z wyhodowanych warzyw i owoców, lekcje dla pobliskich szkół i przedszkoli,

- wybudowanie altany z miejscem na grilla, przy którym odbywałaby się integracja sąsiedzka mieszkanek i mieszkańców pobliskich kamienic z innymi osoba mieszkającymi na Górnym Mokotowie (np. podczas corocznego Święta ul. Narbutta).

- Wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez postawienie latarni, które oświetlą teren podwórek. Jest to szczególnie istotne, ponieważ podwórka często odwiedzane są przez osoby kontaktujące się z osadzonymi w Areszcie poprzez mur więzienia.

- Ważny elementem projektu jest wybudowanie nowej przestrzeni mieszkalnej dla stada wolnobytujących kotów, które w tym momencie mieszkają w budynku przeznaczonym do zburzenia na tyłach kamienicy Narbutta 44.

- Powstanie wiata rowerowa. Wielu mieszkańców korzysta codziennie z rowerów, brakuje nam jednak miejsca, gdzie nie tarasowałyby one przejść. W chwili obecnej są przypinane do barierek przy chodnikach.

- tor dla bouli. Planujemy organizować turnieje i zawody międzysąsiedzkie.

Ważnym aspektem jest rewitalizacja społeczna mieszkańców Narbutta. Przestrzeń pozwoliłaby na integrację środowiska sąsiadów, które ze względu na silny podział między mieszkańcami komunalnymi a własnościowymi, miała utrudnioną możliwość integracji. Wspólna przestrzeń przyczyni się do nawiązania przyjaznych stosunków sąsiedzkich.

Planujemy nawiązać współpracę z władzami Aresztu Śledczego. Chcielibyśmy nawiązać sąsiedzką współpracę z Aresztem, planujemy porozmawiać o wspólnym stworzeniu muralu na ogrodzeniu więzienia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Przestrzeń pomiędzy kamienicami przy Narbutta a Aresztem Śledczym od wielu lat ulega degradacji. W chwili obecnej znajduje się tam budynek grożący zawaleniem (byłe garaże), parking, na którym jest też kilka wraków i służy do naprawiania samochodów oraz dużo zaniedbanej przestrzeni, rzadko sprzątanej, zaśmieconej. Dodatkowo z naszych podwórek puszczane są kilka razy w tygodniu sztuczne ognie i petardy (jako sposób komunikowania się z osadzonymi w Areszcie), które zaśmiecają nam podwórka i stanowią bezpośrednie zagrożenie pożarowe (kilka pożarów w zeszłym roku). Zmiana zagospodarowania przestrzeni podwórek przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców, integracji sąsiedzkiej oraz pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni do wspólnych spotkań.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1) Posprzątanie terenu 8 000
2) Trawnik 3000 m2 - 10 zł = 30000
3) Łąka 40 zł m2 - 700 m = 28000
4) Ławki: zakup i montaż ławki z oparciem 990 zł x 8 sztuk = 7920
5) Altana - 20000
6) Wiata na rowery - 15000
7) Kompostownik - 2000
8) Tor do bouli - 3000
9) Alejki - 15 000
10) Oświetlenie/ latarnie - latarnia uliczna typu pastorał z zasileniem, 20 x 11 300 = 226000
11) Pomieszczenie dla kotów 10 000
12) grill 800
13) Nasadzenia: założeniekwietnika wraz z materiałem roślinnym 250/m2 x 40 m2 = 10000
14) Projekt oświetlenia 20000
15) Projekt nasadzeń 5000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
400 720,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty sprzątania, energii, bieżących remontów, konserwacji.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany