Czterdziestolatek. Wystawa plenerowa i trasa turystyczna na 40-lecie Ursynowa.

457
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Maciej Mazur
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
64 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Wystawa plenerowa obejmująca cały obszar Ursynowa i pokazująca najciekawsze miejsca dzielnicy w ujęciu historycznym (archiwalne zdjęcia) i obecnym. 40 plansz: od Kopy Cwila i Megasamu przez serialowe Alternatywy 4, sklep IKEA, bazarki, budowę metra aż po łąki w miejscu dzisiejszych Kabat. Ponumerowane plansze tworzą trasę turystyczną zachęcającą do zwiedzania Ursynowa.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały obszar Wysokiego Ursynowa

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wystawa plenerowa obejmująca cały obszar Ursynowa i pokazująca najciekawsze miejsca dzielnicy w ujęciu historycznym (archiwalne zdjęcia) i obecnym. 40 plansz: od Kopy Cwila i Megasamu przez serialowe Alternatywy 4, sklep IKEA, bazarki, budowę metra aż po łąki w miejscu dzisiejszych Kabat. Ponumerowane plansze tworzą trasę turystyczną zachęcającą do zwiedzania Ursynowa.
Opis projektu
Projekt „Czterdziestolatek” zakłada stworzenie wielkiej wystawy plenerowej obejmującej cały obszar Wysokiego Ursynowa. W czterdziestu charakterystycznych miejscach związanych z lokalną historią (np. blok przy Grzegorzewskiej grający w serialu „Alternatywy 4”, pawilon dawnej „Pszczółki Mai” czy pierwszej polskiej IKEI, Dom Sztuki, Plac Wielkiej Przygody, wieloletnia siedziba „Pasma”) staną solidne plansze z archiwalnymi zdjęciami oraz opisami przybliżającymi zwiedzającym ciekawe, absurdalne a czasem po prostu zabawne epizody z 40 lat. Kolejne tablice łączą się w trasę turystyczną zaczynającą się przy Kopie Cwila a kończącą przy stacji metra Kabaty. Można ją pokonywać pieszo, rowerem, hulajnogą albo komunikacją miejską. Jak kto woli. Nawigację ułatwi mapa do pobrania z serwera – można pomyśleć o wykorzystaniu słynnego „Planu Osiedli Ursynów-Natolin” z 1986 roku. Pomysł trasy turystycznej wzorowany jest na istniejącej na Polu Mokotowskim ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego. W ursynowskim wydaniu jest ona jednak nieporównanie większa. Trasa zahacza oczywiście o Ursynotekę – Muzeum w Czerwoniaku przy Barwnej, gdzie można dowiedzieć się znacznie więcej o lokalnej historii. Ponieważ realizacja projektu nie generuje żadnych większych kosztów utrzymania (poza sezonowym czyszczeniem i drobnymi naprawami ewentualnych dewastacji) może on trwać kilka lat.
Uzasadnienie realizacji projektu
W 2017 roku Ursynów będzie świętował swoje 40. urodziny. Tyle lat minie od zasiedlenia pierwszego bloku. Tak jak unikalnym w skali całego kraju był projekt tej dzielnicy, tak też oryginalnie powinna wyglądać oprawa tego jubileuszu. Takiej trasy turystycznej po atrakcjach historii najnowszej nie ma żadne polskie miasto. Kosztem porównywalnym z organizacją jednego koncertu mamy coś oryginalnego, frapującego, przyciągającego uwagę i budzącego patriotyzm lokalny.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wycena na podstawie danych uzyskanych z Urzędu Dzielnicy Ursynów, który przygotowywał podobną wystawę (na placu przed ratuszem) z okazji jubileuszu warszawskiej samorządności.
- Stojak zewnętrzny metalowy na format B1 z betonową podstawą to ok. 800 PLN brutto/szt., czyli łącznie około 32000 PLN.
- Plansza z grubego PCV (10 mm) wymiar 700x1000 mm z nadrukiem jednostronnym w kolorze (za planszę podobną, acz o połowę cieńszą Urząd płacił 140 PLN brutto) kosztować powinna około 300 PLN, łącznie 12000 PLN.
- Koszt transportu, montażu i posadowienia wszystkich elementów to około 10000 PLN.
- Projekt graficzny wzoru planszy, wykupienie praw do zdjęć agencyjnych (chociaż większość fotografii uzyskana będzie pro bono od mieszkańców umieszczających swoje materiały w serwisie ursynow.org.pl i podobnych) to koszt około 8000 PLN.
- Projekt graficzny mapy wraz z opisem punktów, druk to 2 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
64 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt czyszczenia, naprawy tablic, wymiany zdjęć,
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
4 000,00 zł

Modyfikacje

09.06.2016 10:45
Koordynator w dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Popieram!
  Zastanawiam się tylko, czy tablice nie powinny być jednak zawieszone wyżej - np. na budynkach i mieć formę estetycznych tablic z pleksi. W ten sposób nawiązywałyby do tablic informujących o zabytkach warszawy i byłyby trudniej dostępne dla wandali.
  Mieszkaniec562  15.01.2016 21:40
 • Pomysł bardzo dobry i jego realizacja nie wydaje się być super kosztowna. Sam na pewno chętnie skorzystam.

  Proponuję stworzyć dodatkowo grę miejską (dzielnicową), o czym wspomniałem na spotaniu w urzędzie - w ten sposób łatwiej będzie go nagłaśniać. Można wykorzystać jakieś PRLowskie mieszkanie i rozpromować go za pomocą bardzo popularnych ostatnio escape roomów.

  Dodatkowo rozwinąłbym pomysł tablic o wykorzystanie aplikacji mobilnych. Istnieją już takie, wykorzystujące geolokalizację (np. na silniku google maps) wewnątrz których można stworzyć całą trasę, bądź szerzej opisać zagadnienia, które pojawią się na tablicy - dołożyć zdjęcia, wideo, które na pewno ma Pan w swojej kolekcji. :)

  Widzę też potencjał na nawiązanie współpracy, jeśli mój projekt zostanie pozytywnie zweryfikowany. Jaram się.

  Powodzenia!
  Mieszkaniec176  29.02.2016 10:58
 • Jak zawsze trzymam kciuki za inicjatywy Pana Macieja Mazura. A pomysły na rozwinięcie tego projektu autorstwa mojego przedmówcy są bardzo kuszące.
  Mieszkaniec2563  05.06.2016 16:16
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany