Praski Świerszcz - gazeta młodych

2071
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
11 950 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • historia
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Druk gazety kierowanej do ludzi młodych. Zbieranie materiałów historycznych i etnograficznych dotyczących dziejów dzielnicy i miasta na przestrzeni 100 lat. Edukacja. Informowanie o wydarzeniach kulturalnych. Aktywizacja młodzieży poprzez zaangażowanie w życie dzielnicy. Tworzenie wspólnoty. Publikacja poezji autorskiej i projektów artystycznych. Współpraca i udostępnianie gazety władzom samorządowym, szkołom, instytucjom kulturalnym.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
dzielnica Praga-Południe
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
przedsięwzięcie ogólnodzielnicowe
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Druk gazety kierowanej do ludzi młodych. Zbieranie materiałów historycznych i etnograficznych dotyczących dziejów dzielnicy i miasta na przestrzeni 100 lat. Edukacja. Informowanie o wydarzeniach kulturalnych. Aktywizacja młodzieży poprzez zaangażowanie w życie dzielnicy. Tworzenie wspólnoty. Publikacja poezji autorskiej i projektów artystycznych. Współpraca i udostępnianie gazety władzom samorządowym, szkołom, instytucjom kulturalnym.
Opis projektu
Wydawnictwo "Praski Świerszcz" miałoby charakter informacyjny, historyczny, kulturalny. Chcemy wydawać gazetę, która będzie wydawnictwem okazjonalnym. Częstotliwość wydawania gazety będzie uzależniona od okoliczności: świąt, ważnych wydarzeń lub zebrania odpowiedniej ilości materiałów. Planujemy pisać teksty sami, na podstawie dostarczonych materiałów lub zapraszać do tworzenia te osoby, które z racji swoich doświadczeń i dysponujące pamięcią i wspomnieniami mogłyby przekazać młodym informacje o dzielnicy, mieszkańcach, życiu w minionych latach. Ważnym elementem byłby kalejdoskop zdarzeń na przestrzeni lat, rozmowy (wywiady), reportaże, opowieści historyczne, społeczne i obyczajowe. Chcielibyśmy zaangażować do współpracy - choćby w ramach wydobycia informacji - tych mieszkańców, którzy pamiętają naszą dzielnicę sprzed lat. Przewidujemy publikację starych zdjęć i gromadzenie ich archiwum w formie elektronicznej. Publikacja miałaby swoje odzwierciedlenie w internecie - jako strona na facebooku, skąd również pozyskiwać moglibyśmy kontakty i dostęp do wszystkich, którzy mogliby wzbogacić treść gazety. Przewidujemy dział informacji o teraźniejszości: bieżących wydarzeniach w dzielnicy - samorządowych, kulturalnych, akcjach, spotkaniach, ofercie różnych podmiotów, opisie róznych ciekawych miejsc. Nasza gazeta mogłaby być forum, gdzie spotkają się pokolenia. Istnieje kilka komercyjnych wydawnictw, które reklamują głównie swoje usługi, ale brakuje w dzielnicy pisma, które miałoby misję zaangażowania młodych i starszych. Tym projektem chcielibyśmy utrwalić wspomnienia mieszkańców i rozpowszechnić je wśród kolejnego pokolenia oraz informować o teraźniejszości.
Wydawnictwo beda tworzyć młodzi mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe, równiez harcerze i instruktorzy największej polskiej organizacji skautowej - ZHP , ale pod bacznym okiem starszych, doświadczonych osób.
Uzasadnienie realizacji projektu
W roku 2016 w dzielnicy Praga Południe będą obchodzone uroczystości związane ze 100-leciem przyłączenia naszych dzielnic do Warszawy. Wydawnictwo ma być łatwo dostępną publikacją tworzoną przez mieszkańców Pragi-Południe. Młodzież nie ma możliwość poznania historii, kultury, architektury, zwyczajów życia codziennego dzielnicy w której mieszka w przeszłości. Widzimy potrzebę przekazywania wiedzy, zachowania wspomnień z dawnych czasów, łączenia pokoleń i budowania poczucia wspólnoty w naszej "małej ojczyźnie". Wydawnictwo mogłoby pokazywać jak kształtuje się tożsamość związana z miejscem zamieszkania. Chcielibyśmy umożliwić młodym ludziom poznawanie poglądów, porównywanie ich i wyrobienie swoich. Ważne dla nas budowanie pamięci i uczenia młodych ludzi szacunku dla miejsca i ludzi.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
zakup urządzenia wielofunkcyjnego (xero, drukarka) - 9.000 zł
komplet mat. ekspoatacyjnych - 950 zl
papier xero - 2.000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
11 950,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.06.2016 08:29
Koordynator w dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • aktualizacja projektu zarejestrowanego w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe w dniu 11 lutego 2016 r. pod sygnaturą UD-VI-WOM-ROB/5492/16.

  Do Zespołu Redakcyjnego Gazety Młodych - "Praski Świerszcz" zostana zaproszeni mieszkańcy Pragi-Południe. Gazeta bedzie opracowywana, skladana i drukowana w kolegium redaktorskim w skład którego wejdą wolontariusze-mieszkańcy dzielnicy, wszyscy chętni, którzy bedą chcieli współtworzyć ww. gazetę.
  Mieszkaniec1324  13.04.2016 09:50 Autor projektu
 • Praski? Praga na rogatkach się kończy. I uprzedzam: Praga-Południe to nie Praga.
  Jak może ktoś zacząć wydawać gazetę nie wiedząc w jakiej dzielnicy mieszka? Grochowski Świerszcz byłby rozsądniejszy.
  Mieszkaniec5575  17.06.2016 12:41
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany