Miejskie Regały Książkowe - mobilne biblioteki

1136
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursus
Ursus Południowy
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
8 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 694 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt ma na celu stworzenie 2 Miejskich Regałów Książkowych w Ursusie. Byłyby to punkty bookcrossingu promujące czytanie i idee dzielenia się rzeczami - tu książkami - w Ursusie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
11.12.2017 12:30
W ramach projektu powstały dwa nowe miejsca do dzielenia się książką: w Acherówce, ul. Walerego Sławka 2 oraz na pływalni SKALAR OSiR, ul. Gen. K. Sosnkowskiego 3. Zachęcamy do partycypacyjnego bookcrossingu!
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursus

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursus
Obszar objęty pomysłem:
Ursus Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
2 Miejskie Regały Książkowe: 1) Biblioteka Publiczna w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47
2) Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27 A
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
2 Miejskie Regały Książkowe: 1) Biblioteka Publiczna w Ursusie, ul. Plutonu Torpedy 47 2) Biblioteka Skorosze, ul. Dzieci Warszawy 27 A
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie 2 Miejskich Regałów Książkowych w Ursusie. Byłyby to punkty bookcrossingu promujące czytanie i idee dzielenia się rzeczami - tu książkami - w Ursusie.
Opis projektu
Projekt jest wzorowany na istniejących od ponad 3 lat w Poznaniu Miejskich Regałach Książkowych oraz na projekcie złożonym w BP 2015 "Wymień się książką na Ursynowie, czyli warszawska akcja bookcrossingowa" oraz funkcjonujących od wielu lat w bibliotekach publicznych Warszawy, Lublina, Krakowa, Wrocławia itp. regałach książkowych „Czytelnicy czytelnikom”

Ze względu na to, że placówki Biblioteki Publicznej w Ursusie skupiają ponad 18 tysięcy czytelników chcemy, żeby to środowisko było pierwszym adresatem projektu. Chodzi też o to, by książka jako dzieło sztuki była dostępna w miejscu, w którym jest otoczona szacunkiem i odpowiednim zainteresowaniem i które gwarantuje, że nie będzie postrzegana jako porzucony towar. Należy podkreślić, że w Bibliotece Publicznej w Ursusie nieformalna wymiana książek między czytelnikami odbywa się od wielu lat.
Zaowocowało to między innymi powstaniem Dyskusyjnych Klubów Książki w czterech placówkach Biblioteki.

W 2 lokalizacjach Ursusa Południowego powstaną Miejskie Regały Książkowe. Każdy regał może być inny, dostosowany do otoczenia, w którym ma się znaleźć. Wszystkie jednak będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dodatkowo skonstruowane tak, by chronić znajdujące się w nich książki przed niepożądanym wpływem warunków atmosferycznych. Regały będą opatrzone informacją jak z nich można korzystać - grafikami/naklejkami tłumaczącymi prosto zasadę działania bookcrossingu ("wymień się książką"). Stanęłyby w 2 lokalizacjach
Ideą regałów jest swobodna i w żaden sposób niesformalizowana wymiana książek. Na początek zostałoby zakupionych po kilka pozycji do MiRKów, dopóki mieszkańcy nie zapełniliby ich własnymi pozycjami i nie rozpoczęli wymieniania się książkami.
Uzasadnienie realizacji projektu
Książka w dalszym ciągu jest najpopularniejszą formą kontaktu z kulturą wysoką. Do dzielnicowych bibliotek publicznych w Warszawie należy ponad 40% mieszkańców a ilość wypożyczeń przekracza 7 milionów rocznie, co znacznie przewyższa ilość mieszkańców, którzy odwiedzili kina lub teatr w ciągu roku. Dzięki bibliotekom znacznie wzrosło zainteresowanie czytelnictwem elektronicznym.Stanowiska komputerowe w czytelniach bibliotek warszawskich są oblegane. Projekt Miejskie Regały Książkowe ma być dodatkowym urozmaiceniem oferty bibliotek i sprzyjać integracji środowiska czytelniczego.
Projekt powinien mieć pozytywny wpływ na ukulturalnienie Warszawy i jej mieszkańców poprzez promocję czytelnictwa i samego bookcrossingu. Podobne akcje dzielenia się książką, lecz na mniejszą skalę już działają w Polsce.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup 2 regałów: 4 000 zł
Koszt zakupu "początkowych" książek: 1 500 zł
Projekty modelu regałów terenowych: 700 zł
Projekt umiejscowienia regałów w przestrzeni miejskiej: 500 zł
Projekt infografiki i nalepki: 500 zł
Druk naklejek na regały: 1 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
8 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty bieżącej konserwacji będą włączone w działalność Biblioteki.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

15.03.2016 09:29
ijablonowska
21.03.2016 09:56
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany