60.000 zł na zakup nowych książek do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo

513
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1257 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada przeznaczenie 60.000 zł na zakup książek do bemowskich wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119. Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie wydawnictw z poprzednich lat ze szczególnym uwzględnieniem literatury faktu, literatury popularnonaukowej czy publicystyki oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
14.07.2017 10:54
W ramach projektu zakupiono kilkaset partycypacyjnych nowości książkowych do bemowskiej biblioteki. Zachęcamy do korzystania z rozszerzonych zbiorów!
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy wypożyczalni znajdujących się w następujących lokalizacjach: - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży nr 29 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 38 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 113 (SM WOLA, ul. Powstańców Śląskich 108); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 114 (ul. Powstańców Śląskich 10); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 119 (TBS, ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c). Dyrekcja Biblioteki znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 17
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada przeznaczenie 60.000 zł na zakup książek do bemowskich wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119. Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie wydawnictw z poprzednich lat ze szczególnym uwzględnieniem literatury faktu, literatury popularnonaukowej czy publicystyki oraz książek dla dzieci i młodzieży.
Opis projektu
Projekt zakłada przeznaczenie 60.000 zł na zakup książek przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Środki będą przeznaczone na zakup książek (w formie papierowej oraz audiobooków) do wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119 (środki nie będą przeznaczone na zakup pozycji do czytelni).
W obecnym księgozbiorze bemowskich wypożyczalni dominuje beletrystyka, a brakuje pozycji z zakresu literatury non-fiction, dlatego w ramach projektu najważniejszą pozycję stanowi właśnie literatura non-fiction (a w szczególności książki popularnonaukowe, reportaż, publicystyka, esej). Istotne jest poszerzenie księgozbioru m.in. o wydawnictwa z zakresu estetyki miejskiej, urbanistyki, partycypacji społecznej czy rodzicielstwa bliskości. Zakupione powinny być również książki dla dzieci i młodzieży z wydawnictw niszowych oraz komiksy dla dorosłych.
Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie brakujących pozycji wydawanych w latach poprzednich. W miarę możliwości, zakupione pozycje powinny być rozdzielone po równo między wszystkie wypożyczalnie.
Zakładając średni koszt zakupu jednej pozycji na 27zł, w ramach projektu zostanie zakupionych ponad 2200 książek.
W celu urozmaicenia księgozbioru zakupionego w ramach budżetu partycypacyjnego, powinno być zastosowane następujące kryterium podziału środków:
A) Literatura non-fiction (m.in. reportaż, literatura popularnonaukowa, publicystyka, esej) - minimum 40% (tj. 24.000 zł).
B) Beletrystyka (m.in. literatura piękna, kryminał, SF, poezja, komiks) - maksymalnie 30% (tj. 18.000 zł)
C) Literatura dla dzieci i młodzieży - minimum 15% środków, z dążeniem do uzyskania 25% (różnica będzie przesunięta na lit. non-fiction);
D) Audiobooki (książka mówiona) – minimum 5% (tj. 3.000 zł)
Do 200zł zostanie przeznaczonych na pieczątki z hasłem „Zakupiono w ramach budżetu partycypacyjnego Dzielnicy Bemowo na rok 2017”, którymi będą oznakowane zakupione książki.
Szczegółowe informacje o sposobie wyboru pozycji znajdują się w załączniku "Dobór pozycji".
Uzasadnienie realizacji projektu
Projekt skierowany jest do każdego mieszkańca Bemowa, w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup książek. Istotną rolą Biblioteki powinno być zapewnienie dostępu do literatury opisującej otaczający nas świat, niestety literatura non-fiction ma obecnie mały udział w zakupach dokonywanych przez Bibliotekę. Dlatego projekt ma na celu przeznaczenie istotnej części środków na poszerzenie tego właśnie księgozbioru. Projekt zakłada również uzupełnienie księgozbioru dla dzieci i młodzieży m.in. z tzw. wydawnictw niszowych oraz zakup komiksów dla dorosłych, które to pozycje ą dość drogie i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Cd w„cd.uzasadnienia projektu”

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
zakup książek - minimum 59.800 zł
zakup pieczątek - do 200 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.03.2016 20:56
Autor projektu
06.05.2016 11:43
kwasilewska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Książek nigdy za wiele. Brakuje mi informacji o tym, w jaki sposób wybierane będą książki, które zostaną kupione. Sugerowałabym większy udział literatury faktu - obecnie np. w wypożyczalni 113 półka z reportażami wygląda bardzo skromnie.
  Mieszkanka470  02.02.2016 10:25
  • Dziękuję za komentarz. Wybór konkretnych tytułów chciałabym zostawić bibliotece. Myślę, że można rozważyć zwiększenie udziału literatury faktu np. do 25%.
   Mieszkaniec1371  03.02.2016 15:20 Autor projektu
 • W 113 non-fiction rzeczywiście jak na lekarstwo, choć rozumiem, że przy ograniczonych środkach, specjalizacja ma pewne zalety. Jeśli jednak trafia się taki jednorazowy zastrzyk, to fajnie byłoby doposażyć lokalizacje inne niż tę niezwykle odległą (i słabo skomunikowaną) placówkę na Pełczyńskiego. Czy przy podziale książek między placówki będzie stosowane kryterium liczby odwiedzających je czytelników?
  Mieszkaniec6447  21.06.2016 22:08
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany