Klub Wielopokoleniowy Oleandrów

522
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Wars
Autor pomysłu Maria Puciata
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
401 030 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Celem projektu jest zorganizowanie w przestrzeni śródmiejskiej, dostępnej zarówno dla seniorów, jak i dorosłych, młodzieży i dzieci – przestrzeni wielopokoleniowej. W Klubie byłyby dostępne prasa, gry (szachy), kawa, herbata. Byłoby to miejsce dyskusji i spotkań świątecznych przy muzyce i małej gastronomii, miejsce klubu literackiego i filmowego, wspólnych zabaw.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Wars
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lokalizacja: Marszałkowska 19, pow. 151,10 m2
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Miejsce łatwo dostępne dla seniorów z wejściem od ulicy na parterze, najchętniej przy ul. Marszałkowskiej 19 – pomieszczenia byłej filii DKŚ „Klubu Na Marszałkowskiej”, obecnie lokalu pustego od ponad roku.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest zorganizowanie w przestrzeni śródmiejskiej, dostępnej zarówno dla seniorów, jak i dorosłych, młodzieży i dzieci – przestrzeni wielopokoleniowej. W Klubie byłyby dostępne prasa, gry (szachy), kawa, herbata. Byłoby to miejsce dyskusji i spotkań świątecznych przy muzyce i małej gastronomii, miejsce klubu literackiego i filmowego, wspólnych zabaw.
Opis projektu
Utworzenie „Klubu Wielopokoleniowego Oleandrów” jest pilną potrzebą dnia dzisiejszego dla zapewnienia przestrzeni dla spotkań i kulturalnego i aktywnego spędzania wolnego czasu mieszkańców wszystkich pokoleń tej części Południowego Śródmieścia, i nie tylko. Zapewniłby równowagę dla całej ulicy Oleandrów, która w ostatnich kilku latach podlega dynamicznym pozytywnym przemianom. W większości są tu kawiarnie i małe restauracje, dedykowane młodzieży. Daje się wyraźnie odczuć brak odpowiedniej przestrzeni dla mieszkańców pozostałych przedziałów wiekowych: dzieci, dorosłych i seniorów. Okoliczni sąsiedzi mają żywo w pamięci „Klub Na Marszałkowskiej”, gdzie sami jako dzieci uczyli się gry w szachy, czy korzystali z pracowni plastycznej, lub kółka teatralnego.
Proponowana formuła dla „Klubu Wielopokoleniowego Oleandrów” to miejsce otwarte dla wszystkich, w którym można będzie poczytać prasę, skorzystać z komputera, napić się kawy, coś zjeść, spotkać się z przyjaciółmi, nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Ale także działałby tu klub literacki i klub filmowy z projekcjami interesujących filmów dokumentalnych (mamy już bardzo pozytywne doświadczenia z kinem plenerowym na Skwerze Oleandrów realizowanym we współpracy z „Kinem w Trampkach”). Debaty na współczesne tematy, wymiana poglądów między młodym a starszym pokoleniem, próba wzajemnego poznania i zrozumienia postaw byłyby istotną wartością tego miejsca.
Istotnym także byłoby powierzenie prowadzenia Klubu osobom starszym, przy współudziale młodszych. Atmosferę i klimat klubokawiarni zapewniałaby spokojna relaksacyjna muzyka i przytulny wystrój wnętrza dostosowany także dla osób starszych (wygodne fotele i krzesła). Przy Klubie działałby także punkt informacji o aktualnych wydarzeniach kulturalnych w mieście: spotkaniach, debatach, koncertach, warsztatach. Program i zakres działania Klubu będzie można rozszerzać w trakcie jego funkcjonowania - dla dostosowania go do bieżących potrzeb i realizacji nowych propozycji i pomysłów jego bywalców. Tym zajmowałaby się, powołana specjalnie w tym celu, Rada Programowa „Klubu Wielopokoleniowego Oleandrów” wyłoniona spośród aktywnych okolicznych mieszkańców i we współpracy z Domem Kultury Śródmieście.
Uzasadnienie realizacji projektu
„Klub Na Marszałkowskiej” pod adresem Marszałkowska 19, (wejście od ul. Oleandrów), istniał jako miejsce spotkań mieszkańców wszystkich pokoleń od dziesiątków lat i bardzo go obecnie brakuje.
Tutaj było miejsce naszych spotkań świątecznych, miejsce i siedziba Klubu Seniora, Koła Związku Emerytów i Rencistów, tutaj miały siedzibę chóry seniorów, dzieci korzystały z kółka szachowego, miejsce okresowych spotkań i konsultacji z radnymi, przedstawicielami służb porządkowych, miejsce spotkań mieszkańców. Klub był także znanym ośrodkiem literackim z regularnymi spotkaniami literackimi z twórcami, minirecitale piosenki literackiej, warsztaty i teatry poetyckie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1Remont lokalu 100.000,-
Wyposażenie 80.000,-
Pracownicy (+ZUS+ inne pochodne) 120.000
Materiały eksploatacyjne, czystościowe, biurowe 10.000,-
Sprzątanie 12.000,-
Monitoring 3500,-
Internet, telefon 2400,-
Czynsz, podatek od nieruchomości 37.130,-
Energia 6000,-
Program 30.000,-
RAZEM: 401.030
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
401 030,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt w roku następnym: 233.030 (poz. remonty i konserwacje 10.000, wyposażenie 2.000, reszta jak w 2017)
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
233 030,00 zł

Dokumenty

Modyfikacje

11.05.2016 16:44
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście
27.05.2016 15:52
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Gorąco popieram! Wszyscy mieszkańcy południowego Śródmieścia mają w pamięci to miejsce, szczególnie seniorzy. Sąsiednie kawiarenki na ulicy Oleandrów nie zastąpią miejsca spotkań, debat, wydarzeń kulturalnych.
    Jan Rybczyński  10.02.2016 16:03
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany