Coworking dla rodziców małych dzieci

2023
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Centrum
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
17 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • inna
  • integracja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 166 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada utworzenie strefy coworkingowej dla rodziców dzieci w wielku 0-3 lat. Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebom rodziców najmłodszych dzieci, które nie mają zapewnionej innej formy opieki np. w żłobku, i umożliwienie im pracy, dokształcania się, a także integracji. Średni wymiar czasowy to 2x w tygodniu po 3h.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.01.2018 12:27
W ramach projektu została udostępniana bezpłatna przestrzeń coworkingowa na warszawskim Grochowie, przy ul. Paca 40 (wejście przez społeczną Kawiarnię Wolna Przestrzeń). Coworking i kawiarnia prowadzone były przez Fundację Rodzinna w Centrum Społecznym PACA. Jest to miejsce, gdzie zainteresowane osoby mogływ spokoju popracować, odpocząć lub pouczyć się. Do dyspozycji pozostawało 14 stanowisk (biurka i krzesła), z czego 6 było wyposażonych w komputery stacjonarne. W coworkingu był bezpłatne Wi-Fi, można było się też podłączyć się do Internetu przez kabel. Więcej informacji na stronie: http://www.fundacjarodzinna.org.pl/co-working
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Centrum
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Potencjalne miejsce realizacji projektu to Centrum Paca 40.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada utworzenie strefy coworkingowej dla rodziców dzieci w wielku 0-3 lat. Celem projektu jest wyjście naprzeciw potrzebom rodziców najmłodszych dzieci, które nie mają zapewnionej innej formy opieki np. w żłobku, i umożliwienie im pracy, dokształcania się, a także integracji. Średni wymiar czasowy to 2x w tygodniu po 3h.
Opis projektu
Projekt polega na stworzeniu przestrzeni, w której rodzice dzieci w wielu 0-3, które nie mają zapewnionej innej formy opieki (żłobek, opiekunka, dziadkowie), mogliby uczyć się i pracować, a ich dzieci miałyby zapewnioną opiekę profesjonalnego opiekuna wspieranego przez jednego z rodziców (rodzice zmienialiby się w opiece nad grupą dzieci).

Projekt przewiduje uruchomienie strefy coworkingowej średnio 2 razy w tygodniu po 3h.

Proponowanym miejscem realizacji projektu jest centrum Paca 40, w którym strefa coworkingowa dla rodziców istniała w różnych formach przez pewien czas na przestrzeni ostatnich 2 lat. Problem, jaki za każdym razem bardzo utrudniał poprawne funkcjonowanie coworkingu, był brak stałego, profesjonalnego opiekuna. Centum Paca dysponuje i bezpłatnie udostępnia zarówno pomieszczenia biurowe, jak i dobrze wyposażoną salę zabaw. Zatem realizacja projektu w tej lokalizacji nie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z wynajmem sali, czy dostosowaniem przestrzeni do potrzeb dzieci i ich rodziców.

Oczywiście centrum Paca nie jest jedynym miejscem w którym strefa mogłaby istnieć. Alternatywą może być siedziba firmy czy organizacji, która w drodze konkursu zostanie powolana do realizacji tego projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
W naszej dzielnicy mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi. Wielu rodziców w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem nie przerywa nauki czy pracy. Częstym problemem jest brak miejsc w żłobkach (który jeszcze nasili się wraz z przesunięciem wieku szkolnego do 7 lat) i zbyt wysokie koszty zatrudnienia niani. Stworzenie strefy coworkingowej, w której dzieci znajdą bezpieczną przestrzeń na zabawę, a rodzice sprzyjające warunki do pracy, będzie dla nich ogromnym wsparciem. Utrzymanie aktywności rodziców małych dzieci jest korzystne nie tylko dla nich samych, ale również ze względów społecznych. Zapobiega ich wykluczeniu i trudnościom w powrocie na rynek pracy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
15 000 zl - zatrudnienie opiekunki na 300h - 50 tygodni po średnio 3 h 2 razy w tygodniu - stawka 50 zł/h
300 zl -ubezpieczenie OC
200 zl -materiały promocyjne
1500 zl -koordynacja, promocja, obsługa księgowa, animacja grupy, rekrutacja
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
17 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Karty oceny

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany