Zdrowi na Sadybie: joga, fitness, nordic walking, tai-chi w plenerze, za darmo, ogólnodostępne, dla każdego.

947
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Mokotów
rejon D
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
21 100 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 913 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Zdrowi na Sadybie: joga, fitness, nordic walking, tai-chi: darmowe zajęcia, ogólnodostępne, łatwe do wykonania w każdym wieku. Wystarczy robić ćwiczenia z instruktorem, na świeżym powietrzu przez cały rok. Dla każdego, rodzin z dziećmi, seniorów, młodzieży. Projekt integracyjny, rekreacyjny. Ćwiczenia w parkach Sadyby, nad jeziorkiem, na skwerach. Mieszkańcy Stegien też uczestniczą.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.11.2017 16:11
Od kwietnia do listopada 2017 r. w weekendy w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego oraz Skweru Ormiańskiego odbywały się bezpłatne plenerowe zajęcia sportowe. Więcej informacji na stronie: http://mokotow.waw.pl/aktualnosc-1531-zdrowi_na_sadybie.html
Jednostka odpowiadająca za realizację: Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Mokotów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Mokotów
Obszar objęty pomysłem:
rejon D
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Dygata, obszar wokół Jeziorka Czerniakowskiego, park Szczubełka, Skwer Ormiański, Skwer Starszych Panów.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Parki Dygata i Szczubełka, skwery Starszych Panów i Ormiański i inne na Sadybie, okolice jeziorka Czerniakowskiego, zielone miejsca gdzie można uprawiać jogę, tai-chi, kontemplować przyrodę uprawiając nordic walking czy też wykonując inne ćwiczenia fizyczne wykorzystując ukształtowanie terenu, istniejącą infrastrukturę urządzeń fitnessu plenerowego i ukształtowania terenu.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zdrowi na Sadybie: joga, fitness, nordic walking, tai-chi: darmowe zajęcia, ogólnodostępne, łatwe do wykonania w każdym wieku. Wystarczy robić ćwiczenia z instruktorem, na świeżym powietrzu przez cały rok. Dla każdego, rodzin z dziećmi, seniorów, młodzieży. Projekt integracyjny, rekreacyjny. Ćwiczenia w parkach Sadyby, nad jeziorkiem, na skwerach. Mieszkańcy Stegien też uczestniczą.
Opis projektu
Zdrowi na Sadybie: joga, fitness, nordic walking, tai-chi w plenerze
ma na celu animację mieszkańców, wyciągnięcie rodzin z dziećmi i seniorów na świeże powietrze, zachęcenie do korzystania z terenów zielonych, naukę łatwych i nie inwazyjnych sportów oraz gromadzenie lokalnej społeczności wokół zdrowej rekreacji. Wybrane formy ruchu jak np.Tai Chi są łatwe dla każdego, dobre dla całych rodzin i seniorów, podobnie nordic walking czy joga. Dla młodszych czy też bardziej aktywnych lub fizycznie sprawnych instruktor fitnessu pokaże jak można w parku wykonywać ćwiczenia. Pięknie położona Sadyba z dwoma parkami, z rezerwatem przyrody nad Jeziorkiem Czerniakowskim aż prosi się o takie formy działań i aktywizację mieszkańców na świeżym powietrzu. Zakładany efekt to integracja między pokoleniami, zachęta do ruchu, spotkania sąsiedzkie na powietrzu. W kolejnych latach być może mieszkańcy sami będą mogli kontynuować działania czy też nie będą się wstydzić uprawiać ćwiczenia zdrowotne w plenerze. Być może powstaną grupy, które będą uczyć się nawzajem i dzielić wiedzą. Zdrowi na Sadybie ma na celu wywołanie właściwych postaw zdrowotnych, relaksacyjnych i rekreacyjnych. Silną stroną projektu jest to, że wystarczy dres, buty sportowe, czasem mata czy kijki i można działać. Projekt zakłada 7 miesięcy działań z wyłączeniem miesięcy późno jesiennych i zimowych oraz sierpnia latem, które to miesiące pogodowo mogą być ekstremalne. Instruktorzy wybrani w konkursie powinni mieć doświadczenie w pracy z osobami starszymi i wieku średnim, ułożyć ćwiczenia tak by były one ogólnodostępne. Instruktorzy/ki muszą się wykazywać dobrym humorem i wiedzą na temat ćwiczeń w terenie otwartym, być elastycznym aby dostosować ćwiczenia do zebranej tego dnia grupy ( wiek, umiejętności), być życzliwym, rozumieć różnicę pomiędzy klubem fitness a rekreacją na świeżym powietrzu dla każdego.
Uzasadnienie realizacji projektu
Sadyba jest pięknie położona z dwoma parkami w dwóch częściach przedzielonych ulicą Powsińską, otoczona rezerwatem przyrody nad Jeziorkiem Czerniakowskim, wkrótce ma przybyć kolejny park za placem Rembowskiego, projekt Zdrowi na Sadybie... ma na celu animację mieszkańców, wyciągnięcie rodzin z dziećmi i seniorów na świeże powietrze, zachęcenie do korzystania z pięknych terenów, naukę łatwych i nie inwazyjnych sportów, gromadzenie lokalnej społeczności wokół rekreacji.

Dotychczas brak ogólnodostępnych, bezpłatnych lub cenowo dostępnych zajęć sportowych i rekreacyjnych dla seniorów i rodzin, na świeżym powietrzu. Dominują prywatne kluby tenisa i fitness, których ceny i forma nie są inkluzywne dla seniorów i wielodzietnych rodzin.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. Joga, wynagrodzenie instruktora - 50 zł za godzinę brutto; zajęcia dwa razy po 2 godziny, np. 8.00, 9.00, 10,11, w dwie soboty w miesiącu w 2 różnych lokalizacjach na Sadybie po stronie jeziorka i po stronie skweru Ormiańskiego, przez okres 5 miesięcy: maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień.
Razem wynagrodzenie instruktorów jogi przez 5 miesięcy: 2000 zł brutto.

2. Tai Chi: Wynagrodzenie instruktora – 50 zł za godzinę, 2 razy po 2 godziny, w 2 różnych lokalizacjach, 2 soboty w miesiącu, przez okres 7 miesięcy w roku: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik. Razem wynagrodzenie 2800 zł brutto
3. Nordic Walking: Wynagrodzenie instruktora – 50 zł brutto za godzinę, 2 razy po 2 godziny wokół jeziorka Czerniakowskiego, przez okres 10 miesięcy w roku, 2 niedziele w miesiącu (wyłączenie grudnia i sierpnia)
Razem wynagrodzenie 10 miesięcy instruktorów nordic walking - 2400zł brutto
4. Instruktor fitnessu w plenerze: wynagrodzenie 50 zł brutto za godzinę, bloki programowe po 2 godziny w niedzielę, w dwóch różnych lokalizacjach, 2 niedziele w miesiącu 10 miesięcy (wyłączenie grudnia i sierpnia)
Razem wynagrodzenie roczne instruktorów fitness 10 miesięcy- 2400 zł brutto

II. Koszty administracyjne, działania informacyjne, zaplecze imprezy przez 8 miesięcy:
Koszt przygotowania materiałów informacyjnych 2000 zł
Skład i druk ulotek 1000 zł
druk plakatów na materiale odpornym na warunki atmosferyczne 1000 zł
druk znaków i plakietek z dyscyplinami sztuk 3000 zł
administracja projektów 4000 zł
polisa ubezpieczeniowa 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
21 100,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

12.05.2016 14:24
Koordynator w Dzielnicy Mokotów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany