Klub dla rodzin "Zwalcz Nudę", miejsce przyjazne rodzinie na Pradze - Południe

1007
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
52 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1051 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Klub dla Rodzin Zwalcz Nudę to miejsce, w którym każdy poczuje się jak w domu. Zawsze otwarty dla chętnych, pełen atrakcji, z profesjonalnym wsparciem dla rodziców, będzie miejscem wyjątkowym na mapie Pragi-Południe. A w nim: strefa malucha, planszówek, wspólna przestrzeń, warsztaty dla każdego, babskie popołudnia, wydarzenia rodzinne. www.zwalcznude.pl

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
03.01.2018 15:35
Projekt został zrealizowany. W ramach projektu zostały przeprowadzone liczne warsztaty i spotkania.
Jednostka odpowiadająca za realizację: OPS Praga-Południe

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kickiego 1 lok U4, lokal należy do Miasta Stołecznego Warszawa, znajduje się na Pradze-Południe, a wynajmuje go Fundacja Zwalcz Nudę, której Prezes składa niniejszy wniosek.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Klub mieści się na środku dzielnicy Praga - Południe. Dzięki temu mają do niego niedaleko wszyscy mieszkańcy dzielnicy. Klub składa się z kilku pomieszczeń, w których planujemy przygotować: strefę malucha - mały plac bezpiecznej zabawy; strefę kawiarniano-świetlicową oraz salę warsztatową. Lokal należy do Miasta Stołecznego Warszawa, znajduje się na Pradze-Południe, a wynajmuje go Fundacja Zwalcz Nudę, której Prezes składa niniejszy wniosek.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Klub dla Rodzin Zwalcz Nudę to miejsce, w którym każdy poczuje się jak w domu. Zawsze otwarty dla chętnych, pełen atrakcji, z profesjonalnym wsparciem dla rodziców, będzie miejscem wyjątkowym na mapie Pragi-Południe. A w nim: strefa malucha, planszówek, wspólna przestrzeń, warsztaty dla każdego, babskie popołudnia, wydarzenia rodzinne. www.zwalcznude.pl
Opis projektu
Proponujemy Państwu prowadzenie miejsca, które będzie Wasze. Nasz projekt to efekt kilkuletnich doświadczeń. Zaowocowały one przygotowaniem programu, na który składają się:
1. Strefa mamy i malucha - bezpieczna sala zabaw. Sala już jest, potrzebujemy dofinansowanie na jej uzupełnienie w sprzęt: gąbka ścienna, klocki-poduchy, klocki edukacyjne, ścianka wspinaczkowa dla maluchów, itp.
2. Otwarta przestrzeń kawiarniano-świetlicowa. Każdy członek klubu będzie tu mógł nieodpłatnie skorzystać z herbaty, kawy, gier planszowych, czy po prostu przestrzeni na organizację wydarzeń; Tu też będzie wypożyczalnia gier planszowych - w budżecie ujęty jest mały remont pomieszczenia i dokupienie sprzętu. Tu tez planujemy organizację we współpracy z mieszkańcami dzielnicy i klubowiczami takich spotkań jak: babskie wieczory, męskie granie, zawody w szachy itp. Każdy może zorganizować tu swoje wydarzenie.
3. Warsztaty - organizacja serii nieodpłatnych warsztatów - program będziemy tworzyć wspólnie z mieszkańcami. Na pewno znajda się w nim takie pozycje jak: poprawa kompetencji rodzicielskich; szkoła liderów; mały artysta; rękodzieło;
Będziemy też realizować inne pomysły naszych sąsiadów, klubowiczów i zaprzyjaźnionych NGO.
Klub istnieje od wiosny 2016 roku i prowadzi zajęcia w minimalnym zakresie. Potrzebny jest pracownik, który klub w 2017 roku wesprze będąc na miejscu szczególnie w sali głównej, która dzięki niemu będzie mogła być otwarta w wymiarze przynajmniej 30 godzin tygodniowo - plus na zajęcia dodatkowe, poza godzinami otwarcia klubu. To największy koszt naszego budżetu. Mamy świadomość, że w dofinansowaniu z budżetu partycypacyjnego koszty pracownicze są na drugim planie. Jednak w przypadku miejsca, w którym jest sprzęt, otwarte pomieszczenie należące do miasta, wynajmowane przez fundację - musi być osoba, która jest zawsze na miejscu, zajmuje się obsługą gości i sprzętu. Nasz klub choć będzie już funkcjonował od wiosny 2016 roku niestety nie wygląda tak, jak byśmy chcieli. Wymaga drobnych, choć koniecznych napraw, przede wszystkim odmalowania, wymiany części podłóg oraz zakupu sprzętu. Koszty czynszu i użytkowania lokalu pokrywa fundacja.
Uzasadnienie realizacji projektu
Klub to miejsce inicjatyw lokalnych, otwarta przestrzeń dla każdego mieszkańca dzielnicy. Tu będą nieodpłatne warsztaty, wspólne wydarzenia. Będziemy integrować sąsiadów i klubowiczów. Tu będziemy organizować urodziny, pokazy slajdów, czy mikołajki.
Projekt klubu ruszy na wiosnę 2016 roku - program można już od maja 2016 śledzić na stronie www.zwalcznude.pl. Korzystamy jednak z lokalu, który wymaga odmalowania, dokupienia sprzętu, wymiany części podłogi i założenia monitoringu w strefie malucha - by rodzice mogli bezpiecznie spędzać czas mając na nie oko. Na miejscu musi też być na stałe pracownik - dzięki temu klub będzie mógł prężniej pracować.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- Strefa malucha – przygotowanie bezpiecznej Sali zabaw -8m2 - naczepy do ścianki wspinaczkowej, drabinki sznurkowe do wspinaczki, drabinki drewniane, basen z piłkami - materiały i robocizna)
- Sala główna (30m2 – meble – regały na gry planszowe, meble do szatni, stoliki i krzesła dla dzieci, kanapa dla dorosłych, klocki rehabilitacyjne, tablice korkowe, tablice manipulacyjne, elementy dekoracji ścian i okien, projektor i ekran, interaktywna mapa, śmieszne lustra zmieniające optykę- materiały i robocizna
Wszystko w obecnej kolorystyce sal przygotowane w porozumieniu w gospodarzami sal i w zgodzie z projektem dekoracji i wyposażenia sal
- obie sale - 15.000 PLN
monitoring strefy malucha (kamera w małej sali i TV do niej w sali głównej) - 2.000 PLN
zabawki do klubu – klocki typu big blocks, waflowe, magnetyczne, duplo, zabawki edukacyjne jak mikroskop, rzutnik układu słonecznego, kącik zabaw z kuchenką, tunel dla dzieci i namiot teepee, pufy/śmieszne siedziska/bujaki - 5.000 PLN
zatrudnienie pracownika na stałe na rok 2017 do opieki nad klubem - 2000 miesięcznie - 24.000 PLN
materiały na warsztaty - potrzebne do ich prowadzenia (bez kosztów prowadzących) w tym materiały sportowe i plastyczne dopasowane do programu zajęć dodatkowych, które odbywają się w klubie zgodnie z zapotrzebowaniem prowadzących zajęcia - 500 miesięcznie - 6.000 PLN
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
52 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Tak, choć fundacja pokrywa koszty czynszu i użytkowania lokalu samodzielnie. Przy prowadzeniu klubu stara się tez korzystać z dotacji i darowizn, które pokrywają część kosztów działalności klubu. Jeśli projekt nie będzie miał dofinansowania w 2018 roku klub być może zostanie zamknięty. Wtedy nie będzie generować kosztów. Być może jednak jego stali działacze będą chcieli go prowadzić dalej - po wykonaniu remontu pozostaną tylko koszty ludzkie i materiały na bieżącą działalność do pokrycia... co daje około 30.000 rocznie. Koszty lokalu pokrywa fundacja Zwalcz Nudę z innych projektów, które realizuje. Jednak fundacja dość prężnie rozwija swoje projekty i na dzień dzisiejszy projekt nie jest narażony na upadek po 2017 roku.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
30 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (15)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Mieszkaniec1411  12.02.2016 09:24 Autor projektu
 • Witam, z tej strony Krystyna Radkowska, Prezes Fundacji Zwalcz Nudę i pomysłodawda klubu. Klub otwiera przez Państwem wiele możliwości: warsztaty i animacje dla maluchów o dowolnej tematyce - wspólnie z Państwem ustalimy co się będzie działo. Dla młodych mam to możliwość chwili wytchnienia przy dobrej kawie - nasi animatorzy pobawią się wtedy z dziećmi. Dla rodzin - wypożyczalnia planszówek, i mnóstwo wydarzeń - mamy listę 130 pomysłów, już nie możemy się doczekać! Wszystko oczywiście bezpłatnie dla klubowiczów! Mamy nadzieję, że wspomożecie nasz projekt głosami. Ten klub to nasze małe marzenie, chcielibyśmy je realizować wspólnie z Państwem.
  Mieszkaniec1411  12.02.2016 09:29 Autor projektu
 • Świetna inicjatywa. Trzymam kciuki aby się Wam udało.
  Proponowałabym jeszcze rozszerzyć projekt dla młodzieży np. w sali głównej. Wzrosłyby koszty pracownicze ale klub byłby otwarty na potrzeby całej społeczności. Proszę przemyśleć. Dla szkrabów jest trochę propozycji a potrzeb tych co wyrośli już z piaskownicy nikt nie dostrzega. A przecież im wystarczy miejsce na pogaduchy, napicie się herbaty czy lemoniady, wspólne obejrzenie np. meczu, zagranie w gry planszowe, uczestnictwo w ciekawych zajęciach.
  Najważniejsze mieć marzenia. I jeśli je Pani ma, to musi się udać. Brakuje tego typu miejsc
  Mieszkaniec821  12.02.2016 14:51
  • Bardzo dziękujemy za miłe słowa. Klub jest przewidziany również dla młodzieży. Ciężko wszystko opisać mając do dyspozycji 200 słów - a tyle mamy składając projekt... Strefa otwarta zakłada zarówno wydarzenia takie jak zawody w szachy, klub dyskusyjny czy po prostu możliwość przyjścia na ciepłą herbatę (zimą) lub pyszną zimna lemoniadę - latem. Także dzieciaki w każdym wieku znajdą u nas coś dla siebie. Mamy już firmy i fundacje, które zgłosiły chęć prowadzenia np. warsztatów naukowych dla dzieciaków w wieku szkoły podstawowej... będzie się działo!
   Mieszkaniec1411  12.02.2016 15:23 Autor projektu
  • Super.
   Co do limitu znaków - wiem coś na ten temat:( Zawsze można zamieścić opis jako załącznik. Ale to wytrąca z myśli, albo trzeba w załączniku powtarzać o czym była mowa w opisie projektu albo staje się nieczytelne.
   Jeszcze raz - trzymam kciuki za realizację.
   Mieszkaniec821  12.02.2016 18:09
 • Już czekamy na otwarcie! Na pewno będzie super :)
  Mieszkaniec3030  26.02.2016 21:16
 • Pomysł bardzo mi się podoba! To może być świetne miejsce dla rodzin. Chętnie będę do Was przychodziła z moim synem. W tych rejonach jest sporo rodzin, więc lokalizacja miejsca jest odpowiednia. Trzymam kciuki!
  Mieszkaniec3040  27.02.2016 11:57
 • No, nareszcie coś w mojej okolicy! Kiedy to miałoby ruszyć? Ja mam 4-letniego synka i chętnie będę z nim wpadała. Powodzenia!
  Mieszkaniec3042  27.02.2016 14:36
  • W pierwszej odsłonie klub ruszy na początku maja, wszystkie informacje będziemy na bieżąco umieszczać tutaj: http://www.zwalcznude.eu/klub-zwalcz-nud%C4%99/
   Na razie dopracowujemy szczegóły wnętrza na tyle, na ile jesteśmy to w stanie zrobić siłami nas, wolontariuszy i darczyńców.
   Mieszkaniec1411  28.02.2016 00:05 Autor projektu
 • Świetny pomysł! Wreszcie miejsce, gdzie dzieci będą mogły ciekawie spędzić czas. Trzymam kciuki i na pewno będę Was odwiedzać z moimi maluchami.
  Mieszkaniec3133  09.03.2016 11:50
 • na oficjalne otwarcie zapraszamy jutro, czyli 15 czerwca. Na razie klub jest czynny kilka godzin dziennie, ale jeśli uda nam się pozyskać dofinansowanie z budżetu partycypacyjnego będzie czynny trzy razy dłużej i miał dwa razy więcej zajęć i animacji. Wszystko w Państwa rękach! zapraszamy do głosowania na nas!
  Mieszkaniec1411  14.06.2016 20:22 Autor projektu
 • Bardzo ciekawa inicjatywa, ale mam jedno pytanie - dlaczego osoba wykonująca tak odpowiedzialną pracę jak nadzór wszystkiego co się dzieje w Klubie ma zarabiać 2000 zł brutto? To skandalicznie mało!
  Mieszkaniec5003  14.06.2016 23:35
  • Pani Barbaro - racja! Ale my już prowadzimy klub i mamy koordynatora całości, który zajmuje się przygotowaniem zajęć, zatrudnianiem animatorów i prowadzących oraz klubem jako takim - ponieważ korzystamy z dofinansowania w ramach projektu z wydziału promocji i pomocy społecznej m.st.Warszawy. Niestety jednak miasto wychodzi z założenia, że w fundacjach ludzie mogą pracować za stawki głodowe - stąd nasz projekt, który już trwa ma koordynatora na pół etatu. Przez to klub przygotowany do tego, żeby działać na pełnym ogniu - działa po kilka godzin dziennie... no ale dopiero zaczynamy i mamy nadzieję się rozwijać! Na razie potrzebujemy kogoś, kto będzie na miejscu wtedy, kiedy koordynator zajmuje się sprawami formalnymi, ma spotkania, lub po prostu kończą się jego godziny pracy. Czyli na pół etatu. Stąd tak niska kwota. Nie opiewa ona jednak na wynagrodzenie całoetatowe, tylko na uzupełnienie w godzinach drugiej osoby, już zatrudnionej. Wiem, że to skomplikowane, ale kilka lat działania w NGO pokazało mi, że tylko ok. 5% fundacji może sobie pozwolić na zatrudnianie ludzi za normalne wynagrodzenie. Urzędnicy przyjęli strategię ucinania w projektach pensji do minimum, mało tego, zupełnie nie liczą się z prawami pracy w tym przypadku i przyjętymi standardami. Projekty, które zakładają normalne wynagrodzenie dla koordynatorów - są po prostu odrzucane, jako z drogie. Jeśli zaś projekt opiewa na symboliczne kwoty dla kadry - ok, przechodzi. Stąd każda fundacja musi się martwić - jak to wszystko przygotować. Koordynatorzy dostają zawsze najmniej i nic na to nie możemy poradzić. Jednak wokół Zwalcz Nudę gromadzi się wielu ludzi, którzy pomagają z dobrego serca i bezpłatnie, dzięki czemu funkcjonujemy na najwyższych obrotach. Liczymy też na dofinansowanie sponsorów prywatnych - klub dopiero zaczyna prace, a my już mamy dwóch takich sponsorów - to niewielkie kwoty, ale pomogły przygotować klub do otwarcia w takim minimalnym zakresie - zresztą zapraszam do nas na kawę. Więc odpowiadając na Pani pytanie - staramy się jak możemy, choć wiatr wieje nam w oczy idziemy na przód. I nikt nie zarabia u nas mniej niż minimalna krajowa:-)
   Mieszkaniec1411  15.06.2016 08:56 Autor projektu
  • Bardzo dziękuję za odpowiedź, chociaż to co Pani piszę jest smutne. Poparłam projekt i bardzo chętnie Państwa odwiedzę!
   Mieszkaniec5003  16.06.2016 00:34
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany