Rewitalizacja Placu Kasztelańskiego.

2126
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Zwiększenie atrakcyjności Placu Kasztelańskiego poprzez zorganizowanie dodatkowych miejsc zabaw dla dzieci oraz wymiana wyeksploatowanych urządzeń i nawierzchni. Zamontowanie barierek ochronnych/ płotu wokół placu zabaw, aby uniemozliwić wybiegnięcie dzieci na ulicę oraz wdzieranie się zwierzat, dodanie kilku nowych urządzeń do zabawy, powiekszenie strefy placu zabaw.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Plac Kasztelański, Gimnazjalna, Strąkowa, Kiermaszowa, Powstańców Śląskich
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Plac Kasztelański
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zwiększenie atrakcyjności Placu Kasztelańskiego poprzez zorganizowanie dodatkowych miejsc zabaw dla dzieci oraz wymiana wyeksploatowanych urządzeń i nawierzchni. Zamontowanie barierek ochronnych/ płotu wokół placu zabaw, aby uniemozliwić wybiegnięcie dzieci na ulicę oraz wdzieranie się zwierzat, dodanie kilku nowych urządzeń do zabawy, powiekszenie strefy placu zabaw.
Opis projektu
Projekt miałby polegać na dodaniu kilku nowych urządzeń do zabawy dla dzieci. Ogrodzeniu go płotem, aby nie było możliwości łatwego wydostania się na zewnatrz przez dzieci, jak również dostępowi zwierzat z zewnątrz. Czas spedzany na tym placu zabaw wydłużyłby się. Stanowiłby ciekawa alternatywe dla placu zabaw w Górczewska Parku, który jest już mocno obciążony i eksploatowany. Place zabaw przy przedszkolach są zamknięte w weekendy, wakacje i po godzinie 18. Wiosną i latem brakuje miejsca na osiedlowych placach zabaw i przydałoby się nieco wiecej takich miejsc gdzie można by wyjsc z 4 ścian mieszkania i widzieć nieco więcej niż sklepy, parkingi, bloki, chodniki itp. Ostatnie prace były wykonane 11 lat temu w tym miejscu i wymagałoby juz nieco odświeżenia to miejsce. Poza tym w tym roku i kolejnym urząd miasta chce oddac kolejnych 4500 miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, inwestujac do 2017 roku ponad 60 mln złotych. Miasto wypełnia tym samym obowiązek świadczenia edukacji jako pierwszej potrzeby. Jednak nie należy zapominac ze oprocz edukacji dzieci chca sie jeszcze bawic w tym wieku. Po przyjściu z pracy rodzice tez moga chciec wyjsc na swieze powietrze i spedzic aktywnie czas z dziećmi. Skoro tyle miejsc jest potrzebnych ze wzgledu na wyz demograficzny jak tez prezny rozwoj dzielnicy to logicznym jest ze i miejsc przeznaczonych do zabawy dla takich grup również. Skoro mamy juz namiastke tego, architekci/urbaniści tak zaplanowali to skorzystajmy z tej taknki miejskiej i rozwinmy to do rozmiarów ktore odpowiadałyby dzisiejszym realiom a nie tym które były kilkanaście lat temu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Powstaje sporo nowych budynkow wielorodzinnych (np. dawne tereny piekarni Pana Mierzejewskiego, gdzie powstaje osiedle dla 300 mieszkań), przy samej ulicy Powstańców Śląskich powstają kolejne dwa nowe budynki wielorodzinne, na ulicy Strakowej 30 jest już oddany i uzytkowany nowy budynek, jak też po drugiej stronie Powstańców Slaskich, tam gdzie jest Hala Wola powstają również nowe budowle wielorodzinne. Nowe inwestycje maksymalnie wykorzystują działki budowlane i nie mają miejsca na wygospodarownie odpowedniej wielkości na miejsca rekreacyjne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt architektoniczny 5.000 zł;
Demontaż wyeksploatowanych urządzeń i zakup nowego zestawu urządzeń zabawowych: 102.000 zł;
Płot okalający plac zabaw 22.000 zł;
Wykonanie nowej nawierzchni amortyzującej upadek z wysokości: 71.000 zł.

Przykładowe atestowane urządzenia zabawowe na plac zabaw, które mozna zakupić:
- piaskownica – 7.865,00 zł,
- podwójna huśtawka z siedziskiem prostym i typu pampers – 7.665,00 zł,
- karuzela - 8.647,00 zł,
- domek malucha - 6.714,00 zł,
- ścianka/tablica funkcyjno-sensoryczna - 6.222,00 zł,
- zestaw wielofunkcyjny ze ślizgawką - 27.021,00 zł,
- huśtawka wagowa - 4.594,00 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty takie same jak dotąd, ktore ponosi gmina w zwiazku z funkcjonowaniem tego terenu rekreacyjnego. Energia świetlna - żarówki np typu LED + koszt energii elektrycznej lub solarnej, konserwacja ławek, urzadzeń dla zabaw, pielegnacja drzew, krzewów, innych roślin, sprzątanie terenu.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
20 000,00 zł

Modyfikacje

23.02.2016 11:57
Autor projektu
13.03.2016 23:05
Autor projektu
16.03.2016 12:33
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
09.05.2016 16:56
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo
09.05.2016 17:05
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (11)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Nie jest dla mnie do końca jasne czemu by miał służyć ten monitoring i kto miałby go obsługiwać.

  Natomiast myślę, że przy okazji można by dogęścić zieleń na istniejących kawałkach trawnika na skraju Placu od Powstańców, by tworzyła zwarty szpaler/żywopłot. Byłoby estetycznie i choć trochę osłaniało, również bawiące się dzieci, od hałasu i zanieczyszczeń.
  Mieszkaniec879  15.01.2016 23:29
  • Panie Grzegorzu, monitoring sluzylby wszystkim.. wczesniej juz bylo planowane zainstalowanie go w tym rejonie..sluzylby ochronie mienia jak rowniez osob tam przebywajacych..obszar ten wymaga nieco wiekszej ochrony gdyż jest to przestrzen publiczna a w tym rejonie poruszaja sie czasem nieciekawe postacie i bedac z dzieckiem nie do konca ma sie poczucie bezpieczenstwa (miejsce niby przeznaczone do spedzania wolnego czasu z dziecmi)a wokolo Panowie ktorzy nie do konca zachowuja sie przyzwoicie albo tez wyrazaja swoje opinie w odpowiedni sposob.
   Mieszkaniec1427  16.01.2016 15:38 Autor projektu
  • Monitoring też dobra sprawa :) Jak się słucha radia/ telewizji lub też czyta co nieco to już nie raz taki monitoring pomogł zidentyfikować zlodziei, przestepcow.. czasem sama obecność kamer już spowoduje dużo ostrozniejsze/spokojniejsze zachowanie osób przebywających na przystanku, placu zabaw czy generalnie odpoczywających na ławkach..
   Mieszkaniec2492  23.01.2016 08:35
 • Super, deweloperzy wybudują na swoim terenie bloki a remont przestrzeni publicznej dla nich miałby być z miejskiej kasy... Nie rozumiem dlaczego jest o tym mowa w zasadach korzystania z efektu realizacji... Słowo rewitalizacja w tytule jest nadużyciem skoro to tylko montaż monitoringu, dodanie ogrodzenia wokół placu zabaw. Niech deweloperzy wygospodarują na tych swoich działkach takie tereny a nie plac miejski z zielenią ma być grodzony pod plac zabaw. W opisie jest, że nowe urządzenia "ewentualnie" a w kosztorysie są, niech projektodawca się określi. Projekt napisany na kolanie jak dla mnie i nieprzemyślany.
  Mieszkaniec63  15.01.2016 23:52
  • A propos wielkich słów i kwot.Takie kwoty były w planach http://tustolica.pl/plac-kasztelanski-bez-szans-na-nowe-zycie_71936 http://tustolica.pl/warszawskie-centra-lokalne-czy-powstana-na-bemowie_70620 jeszcze tu jest cos na temat Placu Kasztelanskiego jaki ma potencjal..lepiej nie zmarnować takiej okazji do upiększania naszej dzielnicy..
   Mieszkaniec1427  16.01.2016 15:42 Autor projektu
 • A ja uważam że takich miejsc nigdy nie za duzo.. sam byłem na tacierzyńskim przez pewien okres czasu i codzienne wizyty na osiedlowym placu zabaw były zbyt monotonne i dla mnie i dla dziecka.. poza tym te niektóre osiedlowe place zabaw to tylko huczna nazwa i niewiele maja wspólnego z terenem rekreacyjnym.. rozmawiajac głównie z mamami i babciami sam sie spotkałem czesto z sytuacjami osób podróżujacych po sasiednich dzielnicach celem urozmaicenia zabawy i czasu dziecku i poniekąd sobie.. skoro jest na Placu Kasztelańskim jakiś zalązek to czemu go nie rozwinąć? Mniejszy bedzie to nakład niż budowa kolejnego nowego placu w granicach minumum 300 000 złotych.. nie liczac jeszcze kosztów na przyklad nabycia działki odpowiedniej pod daną inwestycję..
  Mieszkaniec2490  23.01.2016 08:03
  • Brawo dla taty, w końcu nie tylko mamy walczą o bezpieczne miejsca dla swoich pociech..oby więcej takich głosów. .
   Mieszkaniec1427  28.01.2016 23:07 Autor projektu
 • Przejeżdżam kolo tego miejsca codziennie.. w nocy pieknie oświetlone i już nie przeraża tak jak kiedyś.. jednak przydałoby się zlikwidować obok tego Placu Kasztelańskiego sklep z alkoholami.. biorac pod uwage tylko samą ulice Powstańców Śląskich to mamy ich naprawdę dużo.. za duzo jak na kraj, który walczy z wszelkimi patologiami i na co tez ida nasze pieniadze podatników.. teraz może już nie ale kiedyś to było nieprzyjemnie wysiadać na przystanku Plac Kasztelański i oczekiwać obok wstawionych lub na rauszu różnej maści Panów.. skoro miasto zaplanowało w tym miejscu Plac Zabaw, w jakimś sensie zainwestowało pieniądze skoro dodano to oświetlenie to po co taki monopolowy? Czy nie jest tak że odległość takiego rodzaju sklepu powinna wynosić minimum 100m od miejsc przeznaczonych na pobyt dzieci/ szkół/przedszkoli? Czyli czy taki sklep działa w ogóle tam legalnie?
  Mieszkaniec2492  23.01.2016 08:31
  • Słuszna uwaga..pod tym kątem nie myślałam, a jednak jest w tym dużo racji.. w urzędzie chyba do sprawdzenia ta kwestia..
   Mieszkaniec1427  28.01.2016 23:00 Autor projektu
 • Jeszcze wrócę do komentarza KEMOT404. Na pewno kosztorys dobrze by było dopracować i uspójnić z opisem. Inaczej zostanie zakwestionowany podczas weryfikacji.
  Mieszkaniec879  25.01.2016 23:21
  • Jak tylko będzie taka możliwość to doprecyzuje kosztorys..na razie jeszcze nie można nic edytować. .mam kilka nowych przemyśleń ale to na późniejszym etapie bo teraz mogę tylko czekać na jakiś kontakt z urzędu albo informacje z systemu że można dokonywać zmian, ulepszeń czy też wszelakich korekt..
   Mieszkaniec1427  28.01.2016 23:04 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany