Park Szymańskiego - po pierwsze dokończmy remont.

1929
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
460 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • komunikacja/drogi
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 898 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Park im. Szymańskiego jest obecnie efektownie wyremontowany, ale niestety - tylko w połowie! Cała wschodnia połowa parku jest pozostawiona w złym stanie. Projekt zakłada remont niezmodernizowanych dotąd kawałków ścieżek dla rolkarzy w zwiększonej szerokości, gdyż ten element najbardziej ogranicza potencjał rekreacyjny parku, a jednoczesnie mieści się w dostępnym budżecie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
22.01.2018 22:34
W ramach projektu zmodernizowano 746 m ² powierzchni ścieżki dla rolkarzy i rowerzystów w Parku Szymańskiego.
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im. E. Szymańskiego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wschodnia, niewyremontowana część parku im. Szymańskiego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Park im. Szymańskiego jest obecnie efektownie wyremontowany, ale niestety - tylko w połowie! Cała wschodnia połowa parku jest pozostawiona w złym stanie. Projekt zakłada remont niezmodernizowanych dotąd kawałków ścieżek dla rolkarzy w zwiększonej szerokości, gdyż ten element najbardziej ogranicza potencjał rekreacyjny parku, a jednoczesnie mieści się w dostępnym budżecie.
Opis projektu
Projekt zakłada remont dotychczas niewyremontowanych odcinków ścieżek dla rolkarzy, które znajdują się przede wszystkim we wschodniej połowie parku Szymańskiego, tak aby można było zrobić pętlę na rolkach po równej nawierzchni. Ścieżki będą szersze niż te w już wyremontowanej połowie parku, aby poprawić wygodę korzystania z nich.

Rewitalizacja parku Szymańskiego dokonana parę lat temu objęła niestety tylko jego połowę. Na tym tle tym bardziej rzuca się w oczy zły stan techniczny i brzydki wygląd niewyremontowanych ciągów scieżek i elementów małej architektury w pozostawionej sobie połowie parku. Oprócz kwestii estetycznych, taki stan obniża też funkcjonalność, czyli potencjał rekreacyjny tego miejsca. Park jest bardzo popularny wśród rolkarzy, jednak zrobienie pętelki wokół niego na rolkach jest mocno utrudnione ze względu na brak lub złą nawierzchnię we wschodniej połowie parku.

Ze stron Urzędu Wola można się dowiedzieć, że dokończenie remontu nie jest na razie planowane - Urząd wystąpił na razie jedynie o środki na remont fontann: http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/0011032f/rhofmbatybzdblfzpwxjqdbwmkizhxln/odpowied%C5%BA483.pdf

Ze względu na duże w porównaniu do dostępnego budżetu koszty remontu wszystkich rodzajów ścieżek, czyli spacerowych, rowerowych i dla rolkarzy, projekt skupia się na ścieżkach dla rolkarzy, gdyż to ich zły stan najbardziej ogranicza możliwość uprawiania sportu. Liczymy, że modernizacja reszty rodzajów ścieżek oraz fontann w tej części parku będzie wykonana z pozostałego budżetu dzielnicy.

[EDIT:] Ze względu na brak informacji o dokładnym zakresie modernizacji fontann we wschodniej części parku, na który wg najnowszych doniesień udało się uzyskać w dzielnicy pieniądze, w przypadku gdy ten remont obejmie modernizację ścieżki dla rolkarzy w poszerzonej szerokości, niniejszy projekt postuluje przeznaczenie budżetu na poprawę stanu reszty alejek i elementów małej architektury oraz zieleni.
Uzasadnienie realizacji projektu
Potrzeba dokończenia remontu parku Szymańskiego jest oczywista - jest to podstawa dalszego rozwoju parku. Modernizacja ścieżek dla rolkarzy wybitnie zwiększy potencjał rekreacyjny parku poprzez poprawę jego funkcjonalności i estetyki. Ze względu na ograniczony w stosunku do kosztów całościowej modernizacji budżet, projekt skupia się na tym elemencie, identyfikując go jako najważniejszy, bo obecnie najbardziej uciążliwy przy korzystaniu z parku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
projekt: ok. 10 tys. zł
remont ok. 1,5 km ścieżek dla rolkarzy: 1,5m x 1500m x 200zł = 450 000 zł
RAZEM: ok. 460 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
460 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty konserwacji ścieżek i ławek w parku nie będą większe niż obecnie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Modyfikacje

18.04.2016 10:05
Koordynator w dzielnicy Wola
09.06.2016 12:41
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Oprócz remontu ścieżek rolkowych proponowałbym uzupełnienie ich tak, aby była możliwość wykonania pełnej ósemki - czyli ścieżka również wokół dużego koła (teraz jej po zachodniej części brak). Natomiast przy okazji zwróciłbym uwagę na mega absurd: dlaczego infrastruktura - mam na myśli kubły na śmieci zarówno po wschodniej jak i zachodniej stronie zbiornika wodnego - zamontowane są zamiast przy chodniku - przy ścieżce rowerowej/rolkowej??? Pieszy żeby wyrzucić śmieci musi wejść na ścieżkę blokując ją (np. po stronie zachodniej).
  Nie wspomnę o kolejnym absurdzie - toalecie od strony zachodniej "dużego koła" na wysokości placu zabaw też jest tak umiejscowiona do tego stopnia, że przy sprzyjających okolicznościach gdy osoba opuszczająca otworzy drzwi od toalety, jadący !prawidłowo! ścieżką rowerzysta może wylądować w tym kibelku taranując przy okazji opuszczającego. Mówiąc wprost - opuszczając toaletę lądujemy wprost na ścieżce rowerowej. No absurd - czy ktoś z urzędu miasta kto akceptował takie postawienie tej toalety - przepraszam za dosadność - miał mózg? Serdeczna prośba do wnioskodawcy, żeby przy okazji tego projektu rozwiązać i te absurdy. Trzymam kciuki i tradycyjnie szykuję się do lobbowania :-)
  Mieszkaniec2895  20.02.2016 13:34
 • Zacznę od tego, że jestem gorącym zwolennikiem remontu tego parku. Mieszkam tutaj i ta zielona przestrzeń jest mi bardzo bliska. Natomiast nie mogę zgodzić się na jego rewitalizację w kształcie podobnym do tego, jak to zostało zaprojektowane i wykonane kilka lat temu w drugiej części parku. Park został zaprojektowany w latach 70-tych XX w. i pomysl został wykonany znakomicie! Kształt alejek był naprawdę atrakcyjny. Różnorodność gatunków zieleni była niespotykana nigdzie w Warszawie, proszę zwrócić na to uwagę, zwłaszcza na wiosnę. Świetnymi pomysłami były różnorodne elementy wodne: różne wielkości i różne kształty. Duże fontanny, średnie fontanny i kaskady i te małe zdroje wodne - pochowane w różnych częściach całego parku. To jasne, że podczas rewitalizacji nie było pieniędzy na naprawę tej całej wymyślnej infrastruktury. Ale wykonana praca była tak naprawdę zniszczeniem części koncepcji istniejącego parku. Teraz jest "rzeka", która jest w zasadzie OK, ale barierki są naprawdę fatalne. Zatem otoczenie nie przenika się zupełnie z wodą. Oświetlenie, które było naprawdę wydajne, zastąpiono lampami LED-owymi, marnie to wygląda i daje jedynie blask.. Usunięto część oświetlenia, nie dając nic w zamian w niektórych miejscach. Asfalt alejek zastąpiono kostką betonową. Drogi dla rolkarzy są zbyt wąskie - co najmniej o jedną szerokość (sam to przećwiczyłem). Jeśli przyjdzie to rewitalizacji tej drugiej części parku, chciałbym aby nie niszczyć czegoś, co było świetne, na rzecz po prostu drogi dla rowerów i rolkarzy + alejki dla spacerowiczów z kostki... W części parku przy przedszkolu jest interesujący labirynt alejek, a przy nim - kilka kamiennych fontann wyrastających wprost z poziomu drogi. To było doskonałe, ale niestety juz od lat nie działa. Byłbym więc raczej za naprawą tego projektu, niż zrównaniem tego z ziemią. Dodam jeszcze raz: ten park był pierwotnie zaprojektowany z wielkim rozmachem.
  Mieszkaniec2961  22.02.2016 20:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany