Bezpieczne szkoły w dzielnicy Białołęka, bezpieczne dzieci

600
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Białołęka
Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 753 głosów za tym projektem
Wyślij wiadomość do autora
Projekt zakłada wykonanie napraw we wszystkich obiektach budowlanych, w których swoją siedzibę mają szkoły lub przedszkola. Zakres napraw dotyczy drobnych elementów, które często są pomijane przy większych naprawach i remontach (wystające pręty metalowe, popękane krawędzie ścian-w załączniku), które realnie zagrażają życiu dzieci. Wykaz elementów powstanie na podstawie oględzin osób uprawnionych.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.11.2017 15:40
Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Białołęka

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Białołęka
Obszar objęty pomysłem:
Tarchomin, Nowodwory, Piekiełko
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
1. Szkoła Podstawowa nr 355 ul. Ceramiczna 11 Warszawa
2. Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 "Tarchominek" ul. Feliksa Pancera 3 Warszawa
3. Przedszkole nr 64 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka i Szkoła Podstawowa nr 314 ul. Porajów 3 Warszawa
4. Zespół Szkół nr 106 ul. Vincenta van Gogha 1 Warszawa
5. Gimnazjum nr 121 ul. Płużnicka 4 Warszawa
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada wykonanie napraw we wszystkich obiektach budowlanych, w których swoją siedzibę mają szkoły lub przedszkola. Zakres napraw dotyczy drobnych elementów, które często są pomijane przy większych naprawach i remontach (wystające pręty metalowe, popękane krawędzie ścian-w załączniku), które realnie zagrażają życiu dzieci. Wykaz elementów powstanie na podstawie oględzin osób uprawnionych.
Opis projektu
Projekt zakłada wykonanie napraw w wybranych obiektach budowlanych, gdzie swoją siedzibę mają placówki oświatowe oraz na terenie przyszkolnym. Naprawa nie dotyczy fragmentów działki, które nie należą do m.st. Warszawy (w przypadku obiektów, które są zlokalizowane na kilku działkach o różnym statusie prawnym). Zakres napraw dotyczy drobnych elementów, które często są pomijane przy kontrolach okresowych oraz większych naprawach i remontach, a które jednak realnie zagrażają życiu i zdrowiu dzieci. Z racji małej skali tych elementów często ich naprawę powierza się dyrektorom z własnego budżetu szkoły w ramach konserwacji bieżącej, na co brakuje pieniędzy. Są to np. wystające pręty metalowe, popękane krawędzie ścian, odspojony tynk od ściany/stropu, poluzowane drzwiczki szafek szkolnych. Określa się to mianem zagrożenia bezpieczeństwa użytkowania zgodnie z art.5ust.1pkt.1lit.c ustawy Prawo budowlane.
Przewiduje się dwa etapy:
1)wyłania się w przetargu osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, która przeprowadzi oględziny polegające na wykryciu wad zagrażających bezpieczeństwu użytkowania. Zadaniem w/w osoby byłoby sporządzenie protokołu zawierającego wszystkie elementy zakwalifikowane do naprawy (zlokalizowane w miejscach dostępnych dla dzieci) z uszeregowaniem ich od najbardziej do najmniej niebezpiecznych. Dodatkowo należałoby załączyć zdjęcia jednoznacznie określające lokalizację tych elementów, sugerowany sposób naprawy oraz obmiar robót (określający jednostkową ilość robót/materiałów do wykonania przy naprawie każdego elementu). Termin wykonania 30.05.2017r.
2)drugi etap (naprawa) przeprowadza się na podstawie wytycznych protokołu z pkt.1. Dokonuje się wyboru najlepszej oferty na podstawie sporządzonego obmiaru robót. Dokonuje się naprawy elementów stwarzających największe zagrożenie (zgodnie z protokołem). Przewiduje się naprawę około 30 drobnych elementów w każdej szkole, po około 100 złotych za każdy element. W przypadku konieczności wykonania napraw droższych niż 100 zł liczba elementów naprawianych ulega zmniejszeniu. Jeśli szacowany budżet okaże się zbyt mały nie wykonuje się naprawy elementów najmniej zagrażających bezpieczeństwu. Dokładna wycena zostanie sporządzona po wykonaniu protokołu z pkt.1. Wykonawca sporządza dokumentację (m.in. fotograficzną) potwierdzającą wykonanie założonych robót.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zły stan techniczny drobnych elementów budynku (które często są pomijane przy kontrolach okresowych) stwarza bardzo duże niebezpieczeństwo dla dzieci. Można wymienić przykładowe i bardzo typowe w szkołach elementy (zdjęcia w załączniku): wystające zardzewiałe pręty stalowe (zagrożenie utraty oka), postrzępione krawędzie ścian, odspojony tynk od ściany/stropu (waga około 60 kg/1 m2), masywne elementy na wysokości głowy dziecka (można zabezpieczyć je miękkim materiałem), niskie fragmenty ogrodzenia lub nieoznakowane stopnie (zagrożenie upadkiem). Każdy z tych elementów może doprowadzić do utraty życia lub zdrowia naszych dzieci. Nie pozwólmy, aby nasze dzieci były narażone na takie niebezpieczeństwo.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
5 x 1000 zł/ (oględziny + protokół) = 5 000 zł
5 x 30 x 100 zł / naprawy = 15 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

15.01.2016 22:51
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
01.03.2016 16:20
Autor projektu
04.03.2016 09:21
Autor projektu
08.03.2016 13:19
Autor projektu
26.04.2016 09:18
Koordynator w dzielnicy Białołęka

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • To jakiś koszmar. Tyle kasy na coś, co powinno być robione "z urzędu" ...
    Mieszkaniec2016  27.01.2016 14:57
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany