Pracownia ceramiczna u Księżnej Izabeli

816
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ursynów
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
84 700 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Stworzenie pracowni ceramiki artystycznej i fusingu szkła dla uczniów w godzinach przedpołudniowych , w godzinach wieczornych jak i w weekendy dla mieszkańców Ursynowa i Warszawy. Uruchomienie warsztatów pozwalających rozwijać zdolności manualne i kreatywność. Promowanie dzielnicy poprzez wernisaże prac zarówno uczniów jak i innych uczestników zajęć.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ursynów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im Księżnej Izabeli Czartoryskiej, ul. Szolc – Rogozińskiego 2.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pracownia zlokalizowana na terenie Gimnazjum. Bardzo dogodne położenie komunikacyjne (niedaleko stacji metra Imielin oraz 50 metrów od przystanku autobusowego).

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie pracowni ceramiki artystycznej i fusingu szkła dla uczniów w godzinach przedpołudniowych , w godzinach wieczornych jak i w weekendy dla mieszkańców Ursynowa i Warszawy. Uruchomienie warsztatów pozwalających rozwijać zdolności manualne i kreatywność. Promowanie dzielnicy poprzez wernisaże prac zarówno uczniów jak i innych uczestników zajęć.
Opis projektu
„Pracownia ceramiczna u Księżnej Izabeli” zostanie zlokalizowana na terenie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej, w jednym z nieużytkowanych pomieszczeń gospodarczych. Wyposażona będzie w elektryczny piec do wypału ceramiki oraz piec elektryczny do fusingu szkła. Sala dostosowana zostanie do użytku zarówno przez dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów (różnorodna wysokość stołów i krzeseł). Pracownia zaopatrzona zostanie w niezbędne artykuły do prowadzenia zajęć z ceramiki artystycznej – 2 koła garncarskie, formy, narzędzia oraz różne rodzaje glin, szkliw i farb ceramicznych. W dni powszednie, w godzinach 8:00 – 16:00 z pracowni korzystać będą uczniowie Gimnazjum w ramach plastyki i zajęć artystycznych. W dni powszednie od godziny 16:30 zorganizowane zostaną cykliczne zajęcia dla mieszkańców Ursynowa i Warszawy, z uwzględnionym podziałem na grupy wiekowe. Przewiduje się utworzenie czterech grup:
–1. Dzieci do lat 10 uczestniczące w zajęciach wraz z rodzicami,
- 2. Młodzież w wieku od 11 do 18 lat,
- 3. Dorośli,
- 4.Seniorzy.
Program i harmonogram zajęć będzie oddzielnie opracowany dla każdej z grup. Zajęcia jednorazowe będą trwały około dwie godziny (120 minut).
Raz w miesiącu w weekend przewiduje się prowadzenie całodniowych warsztatów dla mieszkańców Ursynowa i Warszawy. Warsztaty takie zawierałyby krótką część teoretyczną, wprowadzającą w problematykę i techniki ceramiczne oraz część praktyczną - tworzenie przedmiotów ceramicznych i kolaży szklanych, które stanowiłyby własność ich twórców. Warsztaty takie trwałyby około sześciu godzin. Wypalanie stworzonych przedmiotów odbywałoby się w godzinach wieczornych, w bezpiecznych warunkach bez udziału uczestników warsztatów, a jedynie w obecności przeszkolonego instruktora zajęć. Dwa razy do roku przewiduje się zorganizowanie otwartego wernisażu prac uczestników zajęć na terenie szkoły, w obecności mieszkańców dzielnicy Ursynów i Warszawy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Pracownia ceramiczna znajdująca się w Gimnazjum pozwoli uczniom szkoły jak i uczestnikom kursów na rozwój artystyczny zarówno w obrębie umiejętności manualnych, myślenia przestrzennego, kształtowania bryły jak i wzornictwa przemysłowego. Praca z gliną i szkłem pozwala tworzyć zarówno rzeźby i przedmioty codziennego użytku o niespotykanej stylistyce i kompozycji. Dzięki obcowaniu i eksperymentowaniu ze sztuką w takim wydaniu rozwija się wyrafinowany smak artystyczny. Bardzo ważnym aspektem jest również terapeutyczne działanie sztuki, zarówno w zakresie mentalnym jak i stosunków międzyludzkich. Żadna z ursynowskich szkół nie posiada pracowni ceramicznej, a zajęcia w prywatnych pracowniach dla wielu mieszkańców są nieosiągalne ze względu na wysokie ceny.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Lp. Pozycja Ilość Cena
1. przystosowanie pomieszczenia [1] - 5 000 zł
2. piec do wypału ceramiki (Piec kręgowy Nabertherm Top 60/R) [1] - 10 000 zł
3. piec do fusingu szkła (Nabertherm F 75L) [1] - 14 000 zł
4. Formy ceramiczne [1] - 6 000 zł
5. Koło garncarskie nożne z miską [1] - 2 300 zł
6. Koło garncarskie HSL PROFI GS III [1] - 5 200 zł
7. Narzędzia [1] - 6 000 zł
8. Materiały: glina, szkliwa, farby ceramiczne, granulaty szklane [1] - 15 000 zł
9. Wynagrodzenie instruktora [1] - 12 000 zł
10. Umeblowanie pieca (półki, cylindry, stojaki, kasety) [1] - 1200 zł
11. Media: prąd [1] - 8 000 zł
SUMA 84 700 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
84 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szacunkowy koszt eksploatacji realizacji projektu to około 20000zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
20 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Chyba jeden z najciekawszych pomysłów. Bardzo brakuje na Ursynowie tego typu miejsc. trzymam kciuki za realizację projektu.
    Mieszkaniec1534  15.01.2016 10:39
  • Dla mnie, super. Brakuje takich miejsc na Ursynowie. Jak się uda zrealizować ten projekt, będę pierwsza na zajęciach dla dorosłych zrealizowanych w tej pracowni.
    Mieszkaniec2110  16.01.2016 14:18
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany