Parkiet do tańca (tzw. dechy) nad Wisłą

719
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Mieszkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
192 000 zł
Kategoria
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • inna
  • taniec
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt parkietu do tańca nad Wisłą (składający się z dwóch oddzielnych parkietów) to przystosowana, bezpłatna i publiczna przestrzeń, dostępną dla wszystkich miłośników tańca. Drewniana nawierzchnia będzie służyła do komfortowego tańczenia. Tańczyć się będzie do muzyki na żywo lub odtwarzanej ze sprzętu przenośnego. Parkiet będzie tętnił życiem w okresie wiosna-jesień.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zarządca terenu proponuje wpisanie projektu w obszar realizowanego bulwaru od Mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Mostu Świętokrzyskiego. Proponowane są dwie lokalizacje: projektowana Scena w rejonie Centrum Nauki Kopernik (pow. ok. 145m2) lub rejon plaży miejskiej na wys. ul. Karowej (pow. do 300 m2). Wiąże się to z wprowadzeniem drobnych zmian zarówno w projekcie Parkietu do tańca nad Wisłą jak również w projekcie Bulwarów Wiślanych. W zamian zagwarantuje trwałość projektu i wysoki jego standard. Realizacja projektu Parkietu do tańca nad Wisłą będzie w pełni uzależniona od realizacji Bulwaru Wiślanego.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obiekt powinien być dobrze skomunikowany, w okolicy zabudowań miejskich, blisko Wisły (np. z widokiem na Stadion Narodowy / Stare Miasto / przepływające barki), nie zbyt blisko już istniejących lokali gastronomiczno-rozrywkowych oraz b. głośnych arterii komunikacyjnych (aby nie przeszkadzała muzyka i szum stamtąd docierające)

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt parkietu do tańca nad Wisłą (składający się z dwóch oddzielnych parkietów) to przystosowana, bezpłatna i publiczna przestrzeń, dostępną dla wszystkich miłośników tańca. Drewniana nawierzchnia będzie służyła do komfortowego tańczenia. Tańczyć się będzie do muzyki na żywo lub odtwarzanej ze sprzętu przenośnego. Parkiet będzie tętnił życiem w okresie wiosna-jesień.
Opis projektu
Parkiet (dechy) nad Wisłą będzie się składał z przestrzeni, parkietów do tańczenia. Z uwagi na przewidywaną bardzo dużą popularność Parkietu, bardzo zasadne byłoby zlokalizowanie go w miejscu bardzo dobrze skomunikowanym (transport miejski). Z uwagi na miejski charakter większości tańców, najbardziej odpowiednia byłaby lokalizacja w okolicy zurbanizowanej (lewy brzeg Wisły, np. okolice Skweru Kahla lub nowe bulwary) - ładne widoki np. na zabudowę miejską, Stadion Narodowy, mosty warszawskie dodałyby uroku i charme'u. Ważne jest umieszczeni parkietów w pewnym oddaleniu (nie w bezpośredniej bliskości) od bardzo głośnych, popularnych porą wieczorną plaż miejskich czy zagłębi gastronomiczno-rozrywkowych.
Z uwagi na bardzo prężnie rozwijający się ruch taneczny w Warszawie, już teraz można stwierdzić, że korzystaniem z Parkietu będą zainteresowani miłośnicy takich gatunków jak tango, swing, europejskie tańce tradycyjne, polskie tańce ludowe, warszawskie tańce miejskie, capoeira, salsa, forro, kizomba, zouk, rock-n-roll, blues i wiele innych. Wiele potańcówek będzie się odbywać pod żywą muzykę, a nagłośnienie będzie zapewniane we własnym zakresie przez grupy taneczne. W ciągu dnia parkiety będą ochoczo wykorzystywane do innych celów - np. zajęcia z jogi czy innych ćwiczeń sprawnościowo-zdrowotnych. Podobne miejsca od lat z powodzeniem funkcjonują w wielu światowych stolicach, dodając uroku miastu i przyciągając jak mieszkańców tak i turystów. W Paryżu tańce pod chmurką odbywają się w Porcie Saint-Bernard nad Sekwaną, w Moskwie podobne miejsce jest zlokalizowane na Puszkinskiej nabierieżnoj nad rz. Moskwa w pobliżu Parku Gorkiego (ok. 300 m. kw.)
Uzasadnienie realizacji projektu
Potrzeba stworzenia przyjaznego i ogólnodostępnego miejsca dla wszystkich miłośników tańca - jak mieszkańców Warszawy tak i gości stolicy. Obecnie brak jest miejsca spełniającego takie kryteria. Ruch taneczny przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Tańce sprzyjają większej fizycznej aktywności mieszkańców, wpływają pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie psychiczne. Zmniejszają poziom agresji w społeczeństwie. Poprzez zlokalizowanie parkietu pod chmurką ludzie wyjdą z własnych budynków i centrów handlowych na zewnątrz. Obiekt będzie sprzyjał integracji różnych grup społecznych, wiekowych, zawodowych.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- parkiet (dechy) 2 razy po 100 m.kw. = 50 000x2 = 100 000 zł
- oświetlenie solarne 2 razy = 40 000x2 = 80 000 zł
- ławki 8 sztuk = 1000x8 = 8 000 zł
- stół 2 sztuki = 2000 x2 = 4 000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
192 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
- koszty impregnacji, konserwacji i ew. napraw = ok. 5 000 rocznie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Jestem za - pomysł adresuje potrzebę coraz większej części Warszawiaków i gości, dla których taniec jest pasją i częścią życia. Dzięki ogólnodostępnym dechom przy Wiśle, w jednym miejscu odbędzie się międzypokoleniowa, międzyrodzajowa taneczna wymiana. Brakuje teraz takiego miejsca...
    Mieszkaniec3752  06.06.2016 23:17
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany