Poprawa bezpieczeństwa i funkcjonalności parkingu i skrzyżowania przy szkole podstawowej nr 357.

1891
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Autor pomysłu Mieszkaniec1165
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
567 255 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Poprawa bezpieczeństwa na przyszkolnym parkingu poprzez jego przebudowę i zmianę organizacji ruchu. Przebudowa spowoduje również zwiększenie ilości miejsc postojowych, usprawni ruch pojazdów i udrożni drogę pożarową. Dodatkowo, projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Zachodzącego Słońca poprzez budowę azylu i doświetlenie przejść.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Bemowo
Obszar objęty pomysłem:
Lotnisko, Bemowo – Lotnisko, Fort Bema
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Rejon ulicy Żołnierzy Wyklętych między ul. Zachodzącego Słońca i ul. Wojciecha Korfantego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Parking zlokalizowany w pobliżu szkoły podstawowej. Przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Zachodzącego Słońca
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Poprawa bezpieczeństwa na przyszkolnym parkingu poprzez jego przebudowę i zmianę organizacji ruchu. Przebudowa spowoduje również zwiększenie ilości miejsc postojowych, usprawni ruch pojazdów i udrożni drogę pożarową. Dodatkowo, projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Zachodzącego Słońca poprzez budowę azylu i doświetlenie przejść.
Opis projektu
Projekt poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności parkingu i drogi pożarowej zakłada przebudowę parkingu, zmianę organizacji ruchu w obrębie parkingu oraz zmianę oznaczeń na wjazdach, wyjazdach i ciągach pieszych w obrębie samego parkingu i na terenach bezpośrednio z nim sąsiadujących.
Planowana przebudowa parkingu polega na następujących pracach:
 Demontaż części ogrodzenia obecnego parkingu od strony wału ziemnego,
 usunięcie około 97 metrów wału ziemnego o szerokości około 14 metrów wzdłuż ulicy Żołnierzy wyklętych,
 przygotowanie terenu pod położenie nawierzchni bitumicznej i chodnika,
 modernizacja / wybudowanie chodnika przy ogrodzeniu szkolnym od strony ul. Wojciecha Korfantego,
 położenie nawierzchni z kostki w miejscu przygotowanym po likwidacji wału ziemnego,
 wybudowanie wyjazdu z parkingu na ul. W. Korfantego oraz wjazdu pożarowego z ul. Żołnierzy Wyklętych na parking i dalej teren szkolny na wysokości szkolnej bramy pożarowej,
 zamontowanie ogrodzenia między parkingiem a ul. Żołnierzy wyklętych, tamże też szlabanu (bramy) na nowym wjeździe pożarowym, furty dla pieszych w ogrodzeniu szkolnym (między szkołą a parkingiem) na wysokości wejścia głównego do szkoły,
 zamontowanie oświetlenia parkingu i ciągu pieszego wzdłuż ogrodzenia szkolnego,
 oznaczenie miejsc postojowych i organizacji ruchu na terenie parkingu: oznaczenie wjazdu na parking z ul. Zachodzącego słońca oraz wyjazdu na ul. W. Korfantego.

Projekt obejmuje również poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Zachodzącego Słońca:
1. Budowa azylu dla pieszych (o szer. 2 m) na przejściu przez ul. Żołnierzy Wyklętych wraz z niezbędnym poszerzeniem jezdni na odcinku kilkunastu metrów w rejonie azylu
2. Doświetlenie obu przejść dla pieszych za pomocą dodatkowych lamp z kontrastową barwą światła
Uzasadnienie realizacji projektu
Modernizacja parkingu SP357 jest konieczna z uwagi na okresowe utrudnienia w ruchu w sąsiedztwie szkoły, szczególnie rano. Zwiększenie liczby miejsc postojowych oraz zmiana organizacji ruchu na parkingu uspokoi sytuację i poprawi bezpieczeństwo. Obecnie na parking prowadzi wąska, dwukierunkowa droga. Mała pojemność parkingu i problematyczny wjazd powoduje powstawanie długich kolejek na wjazd, których nie można ominąć. Rodzi to niebezpieczeństwo potrącenia pieszych lub stłuczek.
Skrzyżowanie w pobliżu SP 357, która docelowo przyjmie 1200 uczniów, jest szczególnie niebezpieczne po zmroku oraz w godzinach szczytu, kiedy dzieci idą/wracają ze szkoły, mieszkańcy wyjeżdżają z okolicznych domów. Budowa azylu i doświetlenie pozwolą na poprawę bezpieczeństwa.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys wstępny parkingu SP 357:
- prace ziemne, rozbiórka wału ziemnego, wywóz ziemi (115 metrów wału o wysokości 2 m podstawa 3m) 36 000 zł
- budowa miejsc postojowych, nawierzchnia z kostki (45 stanowisk postojowych) 112 500 zł
- budowa drogi serwisowej (umożliwiającej wyjazd z miejsc postojowych) 158 400 zł
- barierka odgradzająca (długość 115 m) 55 000 zł
- budowa chodnika, (od strony pn 2,5 dł, 2 m szer) 1000 zł
- dojazd z obecnego parkingu (łącznik 4 m dl, 2m szer) 1600 zł
- wyjazd na ul Żołnierzy Wyklętych (2 m dl, 2,5 m szer) 1000 zł
- budowa odwodnienia 17 800 zł (w przypadku budowy drenażu z min. 2 wpustami osadnikowymi), koszt wybudowania kanalizacji deszczowej jest niemożliwy do oszacowania bez wcześniejszego wykonania dokumentacji technicznej i kosztorysowej
- oświetlenie dodatkowe 12 000 zł (dokładne oszacowanie kosztów wiąże się z wykonaniem projektu)
- założenie trawników z roczną pielęgnacją 4 600 zł
- dokumentacja techniczna 20 315 zł
- nadzór inwestorski i autorski 67 040 zł

Kosztorys dla poprawy bezpieczeństwa na na skrzyżowaniu ul. Żołnierzy Wyklętych i ul. Zachodzącego Słońca
- Budowa azylu dla pieszych (o szer. 2 m) na przejściu przez ul. Żołnierzy Wyklętych wraz z niezbędnym poszerzeniem jezdni na odcinku kilkunastu metrów w rejonie azylu: 50 000 zł
- Doświetlenie obu przejść dla pieszych za pomocą dodatkowych lamp z kontrastową barwą światła: 40 000 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
567 255,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Efekt realizacji projektu w postaci przebudowy parkingu w ciągu kilku lat po zrealizowaniu prac nie będzie generował istotnie większych kosztów utrzymania niż ma to miejsce teraz - przed przebudową. Do uwzględnienia jest w kosztach utrzymania jedynie większa powierzchnia do sprzątania oraz koszty oświetlenia.
W zależności od użytych materiałów i technologii mogą pojawić się koszty konserwacji w okresie późniejszym takie jak malowanie ogrodzenia, usuwanie ubytków podłoża, odświeżanie oznaczeń. Szacunkowy roczny koszt utrzymania parkingu po modernizacji przedstawiony jako średnia z następnych 10 lat może wynieść 3.000 zł rocznie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

10.05.2016 13:46
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
10.05.2016 13:49
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich
10.05.2016 13:56
Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (13)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Ten projekt to dobry pomysł, tylko słabo będzie wyglądała połowa parkingu z kostki i połowa asfaltowa, ale to już drobiazg.
  CzesiekW  20.01.2016 15:00
 • O drodze przeciwpożarowej decyduje projektant wg wymogów Straży. Szkoła została oddana do użytku i ma kilka bram / furtek wyjściowych, a parking jest wzdłuż ulicy, już za ogrodzeniem szkoły. Nie widzę jak dodatkowy parking ma poprawić jakiekolwiek bezpieczeństwo?
  Poza tym parking byłby kosztem terenów zielonych dzielnicy - teraz jest tam górka osłaniająca boisko od hałasu i chroniąca dzieci przed spalinami. Wiele osób siada na górce czy ławkach wzdłuż niej obserwując mecze.
  Parking nie jest potrzebny, nie trzeba betonować każdego zielonego skrawka w dzielnicy. 1 parking jest pod szkołą, a 10m od końca tego, który miałby rzekomo powstać są kolejne 2 ogromne parkingi przy przystanku Rodło i są one puste.
  Joanna Witaszek  20.01.2016 21:53
  • Oczywiście tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo, bo ta ulica jest bezpieczna i pod tym względem praktycznie nic nie trzeba poprawiać, ale o zwiększenie ilości miejsc parkingowych przy samej szkole ponieważ dzieci z roku na rok będzie przybywać. To był błąd projektanta, zresztą nie jedyny. Owszem jest dalej parking przyuliczny z kostki z zardzewiałymi słupkami zupełnie niewykorzystywany i właśnie on mógłby być zastąpiony "terenem zielonym z dodatkami". Co do pozostałej części wału, która miałaby chronić przed spalinami i hałasem to Pani wybaczy ale to nie Marszałkowska. Głośniejsze od samochodów są tu samoloty i śmigłowce nie wspominając już o dzieciach na boisku:) W dodatku wał ten to śmieci i gruz przykryte cienką warstwą ziemi z jedna ławka na dole, na której nikt nie siada.
   CzesiekW  21.01.2016 10:12
 • Przy Szkole 341 jest zaledwie kilka miejsc, mniej niż pod tą szkołą i w dodatku są zajmowane przez klientów basenu. Ludzie stan zaakceptowali, a dzieciaki chodzą do szkoły na piechotę, bo to rejon obok bloków. Przy szkole 321 to samo, kilka miejsc i są zajmowane przez auta mieszkańców okolicznych bloków. Dramatu nie ma. Przy Szkole Zach.Sł. to samo. Uczęszczają do niej dzieciaki z okolicznych bloków i nie ma znaczenie ile ich będzie, mają na piechotę. A parking przy przystanku Rodło pusty, zaledwie częściowo wykorzystywany służy mieszkańców okolicznych bloków i jednak im się przydaje. Nie jest uzasadnione usuwanie górki i ponowne usypywanie 150m dalej, bo jakiś rodzic na siłę musi dziecko podwozić pod szkołę. Dzieciaki mają tak blisko, że się choć dotlenią przed lekcjami, a na rower też mogą wsiąść, bo jest masa stojaków. Od 2 klasy już i tak nie będą chciały z rodzicami do szkoły jeździć, bo to będzie ''obciach''. Górka to fajne miejsce i jest czysta. Możliwe, że będą na niej niebawem jakieś nasadzenia kwiatów i ozdobnych krzaczków.
  Joanna Witaszek  21.01.2016 20:21
  • Pani wybaczy, ale parking przy 357 nie jest wykorzystywany przez żadnych mieszkańców. To, że dzieci mieszkają w okolicznych blokach to nie znaczy, że same mogą chodzić na piechotę do szkoły. Myślę tu o przedszkolakach i klasach I, których jest z 15.
   Rodzice wychodzą do pracy i podwożą dzieci. Proste i logiczne. Parking nie musi być pełny przez 24h. Wystarczy, że jest za mały na 2h. Ten wał gruzu przykrytego ziemią ani nie jest fajny ani czysty i nikt go nie chce przenosić na sąsiedni parking, bo i po co?
   Postaram się ten projekt maksymalnie rozpowszechnić w szkole.
   CzesiekW  05.02.2016 23:49
  • A może lepiej od razu pobudować wjazd do szkoły, żeby dzieci nie musiały w ogóle chodzić. Nie mam nic przeciw samochodom ale nie można przesadzać. Nie można wszędzie budować parkingów. Nawet dla zdrowia należy się trochę przespacerować, wystarczy 10 minut wcześniej wyjść z domu. Oczywiście, że jak się Państwo uprzecie, to pomysł zrealizujecie - ilość uczniów + rodzice każdego, dziadkowie. Pytanie tylko czy nie ma innych potrzebniejszych inicjatyw? Wydać pieniądze dla własnego wygodnictwa? Parking w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły nie jest bezpieczny dla dzieci, które do niej idą same.
   Marzena Sosnowska-Słowik  08.02.2016 11:49
 • Chodzę do filii BCK na zajęcia raz lub 2 razy w tygodniu, za każdym razem (popołudnia - godz. 17.00-19.00) parking przed szkołą jest pusty. Nie widzę zasadności budowania kolejnych miejsc postojowych, zwłaszcza kosztem zielonego wału ziemi wygradzającego część rekreacyjną (boiska) od hałasu i zanieczyszczeń ulicy. Jak się domyślam, tłok może się robić w godzinach odprowadzania i odbierania dzieci ze szkoły, ale czy jest sens dalszego betonowania okolicy tylko po to, by przestrzeń ta była intensywnie wykorzystywana przez pół godziny rano i pół godziny po południu? Jak tu już ktoś przytomnie zauważył, to szkoła dla dzieci z najbliższej okolicy i większość uczniów jest w stanie dojść do niej (lub dojechać - proszę zwrócić uwagę na liczbę stojaków rowerowych!) samodzielnie. Odwiedzającym boisko, plac zabaw czy BCK także serdecznie polecam autobus, spacer lub rower. Da się!

  Zgadzam się natomiast z tym, że brakuje furtki na wysokości głównego wejścia do szkoły.
  paulina_f  03.02.2016 16:00
 • Jestem na NIE.Szanowni Państwo ,kilkanaście metrów dalej od owego wału ziemnego,który chcecie usunąć, jest prawie pusty parking(skrzyżowanie ul.Żołnierzy Wyklętych i Korfantego)Kilkanaście metrów dalej!Parking jest potrzebny nie dzieciom a rodzicom.Nawet w Stanach Zjednoczonych,które słyną z prosamochodowości, (na przedmieściach nie ma chodników)nie ma przed szkołami parkingów!Nie uczcie dzieci złych nawyków ,jakim jest wybór samochodu, jako środka transportu.Starsze dzieci będą chętnie do szkoły chodzić pieszo(ach te długie powrotu po szkole) ,korzystać z ZTM czy roweru.Więcej miejsc parkingowych pod szkołą ,to więcej niebezpiecznych sytuacji.Pamiętajcie ,że Budżet Partycypacyjny to nasze wspólne pieniądze a wybudowanie jednego miejsca parkingowego to koszt ok.8-10 tys.zł.Czyż nie lepiej można było je wydać?Na jakiś projekt ,który będzie służył ogółowi mieszkańców?Czy miejsce parkingowe zintegruję mieszkańców,poprawi im samopoczucie,poprawi estetykę wspólnej przestrzeni publicznej,poprawi jakość powietrza i czy poprawi bezpieczeństwo?
  Bemowianka  19.02.2016 08:15
 • Parking jak to parking ma swoje godziny szczytu. To prawda. Prawdą jest też, że w godzinach szczytu inne pobliskie parkingi (przy Korfantego i "dziki" na tyłach szkoły) - też wypełniają się samochodami.
  Problem jednak polega na tym, że obecny parking jest NIEPRZEPUSTOWY, ma tylko jeden wjazd i prowadzą do niego aż TRZY zakręty, Przejazd jest wąski i BARDZO TRUDNO się tam wyminąć. Miejsc jest kilkadziesiąt (40?), a dzieci w szkole ok. 800.
  słoneczny  23.02.2016 21:41
  • O,Św.Przepustowości,w końcu jesteś wymieniona z imienia i nazwiska!A ja mam pytanie, czy znają Państwo taki dokument jak "Strategia Zrównoważonego Rozwoju Systemu Transportowego Warszawy"?W drabinie tej strategii, na pierwszym miejscu jest-pieszy,później komunikacja rowerowa,następnie szynowa.Niżej autobusowa ,jeszcze niżej taxi a na samym dnie...komunikacja samochodem osobowym.Kto ,jak kto ale Pani z-ca dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej powinna znać ten dokument.W sumie ,to jestem w szoku ,że popiera ten antyspołeczny projekt i niezgodny ze strategią m.st.Warszawy.Wstyd mi za Bemowo ,że w tej edycji złożyło aż 6 projektów budowy/powiększenia parkingów!1.Muszlowa,2.Czumy,3.Świętochowskiego,4.Kopalniana,5.Zachodzącego Słońca,6.Osmańczyka.
   Bemowianka  24.02.2016 08:22
 • Mapa w załączniku jest ucięta o źródło tej mapy (copyright), który nie jest uzupełniony w żaden sposób aby zachować poszanowanie warunków jej usługi. Poza tym projekt słaby, powinno się promować inne sposoby dotarcia do szkoły niż samochodem osobowym.
  kemot404  27.02.2016 13:40
 • Mówię zdecydowane NIE. Coraz bardziej ulegamy przekonaniu, że własna wygoda ważniejsza jest niż otoczenie. Jako mieszkanka pobliskiego bloku nie zauważam wzmożonych korków wzdłuż ulicy Żołnierzy Wyklętych rano czy po południu. Aby zwiększyć komfort rodziców dowożących dzieci do szkoły wystarczy wyjść z domu 10 minut wcześniej - nie trzeba się będzie denerwować, że się nie zdąży do pracy na czas. Dla mnie osobiście wydanie ponad 0,5 mln złotych na likwidację jakiegokolwiek terenu zielonego pod miejsca POSTOJOWE jest absurdem (postojowe - nikt nie będzie tam parkował w "godzinach szczytu" dłużej niż 5 minut, na wywiadówkę raz w miesiącu można podjechać komunikacją miejską, albo się przespacerować)!
  W temacie wspomnianej w projekcie poprawy bezpieczeństwa proponowałabym zaś rozważyć na przyszłość projekt zakładający ustawienie na skrzyżowaniu barierek zatrzymujących rozpędzone dzieci przed pasami, tudzież założenie sygnalizacji świetlnej.
  IZA_lotnisko  14.06.2016 11:00
 • Najgłupszy projekt jaki widziałem.
  ŁukaszPoz  15.06.2016 12:22
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany